Bądź Cool, JEDZIESZ – NIE PIJ


1 stycznia uczniowie klas II naszego liceum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez goleniowską Policję oraz nowogardzki Ośrodek Pomocy Rodzinie. Hasłem całej akcji było hasło BĄDŹ COOL, JEDZIESZ – NIE PIJ. Warsztaty miały na celu uświadomić młodzież (na chwilę przed osiągnięciem pełnoletności) jakie skutki zdrowotne i prawne grożą w momencie jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Katarzyna Wasyluk

Xu - Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich

 

Przez trzy dni 23-25.11. 2016 przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum i Liceum wraz z opiekunami brali udział w interdyscyplinarnej konferencji „Jak zaktywować społeczność uczniowską? Nowatorskie struktury i modele funkcjonowania samorządów szkolnych”.
Podczas trzech dni intensywnego „konferencjonowania” braliśmy udział w rozmaitych warsztatach, licznych wykładach celem których miało być rozbudzenie naszej kreatywności. Do naszej dyspozycji oddano nowoczesną Bibliotekę Międzywydziałową Uniwersytetu Szczecińskiego, salę obrad Sejmiku województwa zachodniopomorskiego oraz budynek
V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie.
Pierwszego dnia odbyła się  integracja uczestników w poszczególnych grupach. Najlepszą integracją jest współpraca o czym dobrze wiedzieli organizatorzy Xu. Wyszliśmy ze szkoły stając się jednocześnie uczestnikami gry ulicznej. Punktem docelowym każdej grupy był budynek Biblioteki Międzywydziałowej tam mogliśmy chwilę odpocząć, nabrać siły do następnego zadania jakim było marshmallow challenge (budowa wieży z makaronu z pianką na szczycie) kto zbuduję najwyższą. 
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach m.in. „Sztuka wystąpień publicznych” przeprowadzona w formie warsztatów przez dr Piotra Chrobaka, „Język współczesnych mediów”, wykład interaktywny dr Agnieszki Szlachty oraz „Wolontariat w mieście i regionie - możliwości” który przeprowadzony był przez członków stowarzyszenia POLITES.
Ostatni dzień był bardzo emocjonujący ponieważ wszyscy czekali na wyniki który  team wygrał. Miło nam poinformować, że Team Piotra Śluzara, który wygrał i został nagrodzony certyfikatem za najbardziej innowacyjny projekt w dziedzinie samorządności szkolnej podczas Xu 2016 ma również akcent naszej społeczności uczniowskiej uczestnikiem tego teamu był przedstawiciel SU Liceum Przemysław Rogin. Gratulujemy !
Niech kreatywność będzie z Wami. Od dzisiaj „Przyszłość to Wy”.

Więcej informacji na Facebook'u VLO w Szczecinie

Samorząd Uczniowski Gimnazjum, Liceum
Opiekunowie Izabella Pędziwiatr, Marek DobrowolskiO ratowaniu ....

O Ratowaniu Ludzkiego Życia Wiedzą Najwięcej.

 

16 listopada 2016 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego reprezentowali szkołę w kolejnej edycji powiatowego konkursu „Pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych przypadkach”. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności ratujących życie, kształcenie odruchu niesienia pomocy w nagłych wypadkach a dzięki temu pokonanie bariery nieśmiałości oraz przyjęcie aktywnej postawy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Organizatorem byli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie. Konkurs składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczną stanowił test, który uczestnicy pisali indywidualnie. Umiejętności praktyczne uczniów sprawdzane były przez pracowników służby zdrowia na czterech stacjach symulacyjnych. Zadania w tej części wykonywane były przez całą drużynę. Nasza reprezentacja: Agnieszka Sarzyńska (IIIA), Dominika Rasińska (IIIB), Małgorzata Pakulska (IB) i Filip Olejnik (IB) doskonale sobie z nimi poradziła, zajmując I miejsce. Życzymy drużynie dalszych sukcesów w tej jakże ważnej dziedzinie naszego życia.

 

Elżbieta Baran

 

Spotkanie z Bronką Nowicką

„architekt pamięci”

16 listopada o godz. 9.00 uczniowie naszego liceum w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie mieli niepowtarzalną okazję, by zapytać, „co poeta miał na myśli”. Bronkę Nowicką- laureatkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, O swojej książce mówi : „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe – Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka."

Autorka spis rzeczy umieściła nie na końcu, a na początku książki "Nakarmić kamień". Następnie snuje ponad czterdzieści krótkich opowieści, portretów rzeczy i ludzi, wypełnionych szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, w których kwestionuje i podważa zastałe hierarchie.

"Istnieje dowiedziona naukowo koincydencja między pamięcią a językiem. Gdy człowiek (dziecko) staje się istotą językową, wspomnienia zaczynają nabierać charakteru związanego z wewnętrznym monologiem i komunikacją za pomocą mowy. Przestają być statycznymi obrazami lub ich strzępami. Ruszają. Przybierają postać scen i epizodów. Stają się giętkie, płynne, pojemne, jak sam język. W tym samym momencie zatrzaskują się drzwi prowadzące do wspomnień z okresu przed językowego. Te wspomnienia istnieją, ale nie można się do nich dostać, bo pamięć nie słucha swojego właściciela, tylko architekta. Jeśli język jest architektem pamięci, być może to, co jest budowane w języku, powstaje wyłącznie ze wspomnień – krzyżowanych, deformowanych, nawarstwianych. Jeśli zaś przyjmiemy, że zamieszkujemy  w języku, to musimy uznać wszystko, co powstaje – a nie tylko to, co zrobione z materii języka – za wywiedzione z pamięci."


[Bronka Nowicka w rozmowie z Katarzyną Fetlińską, materiały wydawcy]

Bronka Nowicka, reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka, poetka. Urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej pola inspiracji, eksploracji, twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Związała się z trzema miastami – Częstochową, Warszawą i Krakowem. Reżyserowała przedstawienia teatralne na scenach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.  Jest laureatka Nagrody Literackiej Nike 2016 za debiutancki tom poetycki "Nakarmić kamień".

O Bronce Nowickiej

 

Obserwacja SUPERKSIĘŻYCA

 

14 listopada o godz. 20:15 uczniowie Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim obserwowali za pomocą szkolnego teleskopu astronomicznego niecodzienne zjawisko astronomiczne zwane "SUPERKSIĘŻYCEM".

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni,  gdzie osiąga on najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.


Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Uczniowie oprócz obserwacji, wykonali ciekawe zdjęcia Księżyca za pomocą aparatów wbudowanych w telefony komórkowe. Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych (niskiej temperatury i wiatru) obserwacje zakończyły się o godz. 21.00.

Szymon Grygowski