JAK MÓWIĆ DO LUDZI I DO RZECZY?

Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.

Stanisław Jerzy Lec

Jak mówić, aby cię słyszano? Czy mówić do rzeczy, to to samo co mówić do rzeczy? Czy nasz wygląd ma znaczenie podczas wystąpień przed szerszą publicznością? Jak poradzić sobie z tremą? Co zrobić z rękoma, stojąc przed komisją? Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć Pan Stanisław Heropolitański. podczas spotkania warsztatowego z młodzieżą z naszej szkoły.

Warsztaty ze znanym lektorem, dziennikarzem, pracownikiem Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, rzecznikiem prasowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, ale przede wszystkim jednym z najlepszych lektorów w kraju Stanisławem Heropolitańskim, odbyły się 7 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie. W zajęciach wzięła udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi ludzie od profesjonalisty dowiedzieli się, że w komunikacji interpersonalnej mowa ciała, wygląd, ton głosu, ma olbrzymie znaczenie. W trakcie spotkania usłyszeli o wielu ciekawych szczegółach związanych z prowadzeniem prezentacji. Pan Stanisław uzmysłowił uczniom, że skuteczna komunikacja interpersonalna jest warunkiem sukcesu w wielu dziedzinach: od prezentacji maturalnej po relacje z kolegami w klasie i członkami rodziny. Praktyczne wskazówki, które praktyk public relations przedstawił, uzmysłowiły młodzieży jak skutecznie komunikować się, żeby zostać właściwie zrozumianym. Spotkanie przebiegło w przyjaznej, miłej atmosferze.

 

Planujemy przyszłość zawodową

5 grudnia na terenie naszego liceum odbył się cykl spotkań z przedstawicielką Uniwersytetu Szczecińskiego panią Anetą Szeremetą. Tegoroczni maturzyści rozpoczęli jednak zajęcia dotyczące planowania swojej kariery zawodowej od spotkań w nowogardzkiej filii Urzędu Pracy. Tam zajęcia polegały głównie na określeniu preferencji zawodowych oraz alternatyw w przypadkach gdy plany zawodowe trzeba będzie z jakichś powodów zmienić. Spotkanie z panią Anetą miało na celu zapoznać uczniów klas maturalnych z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego. Poznali bliżej kierunki najbardziej ich interesujące, dowiedzieli sięco trzeba zrobić aby się na nie dostać i jakie możliwości przyszłej pracy dają. Spotkania zawodoznawcze zostaną zakończone spotkaniem z przedstawicielem jeszcze jednej szczecińskiej uczelni wyższej, a mianowicie Akademii Morskiej, które już wkrótce.  

Katarzyna Wasyluk

 

Pod Picadorem


  W dniach 25 – 27 listopada 2016 roku w Połczynie Zdroju zagościł na dobre duch Skamandrytów, a to za sprawą XXXI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. Impreza poetycka trwała trzy dni i obfitowała w literacko-muzyczne atrakcje: spektakl muzyczny W kawiarence Sułtan, widowisko Ballady i romanse w wykonaniu przewodniczącej jury Joanny Szczepkowskiej, długie rozmowy, nie tylko z jurorami, w kawiarni Pod Picadorem, prezentacje konkursowe w kinie Goplana, zwieńczone koncertem galowym w niedzielne popołudnie. Znamienne jest to, że w Połczynie spotykają się pasjonaci poezji w różnym wieku i z różnym doświadczeniem recytatorskim. Obok debiutantów i amatorów występują doświadczeni recytatorzy, laureaci prestiżowych konkursów. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy Ia – Jakub Kazuba, zabawiając groteskowo zebranych Humoreską Juliana Tuwima, a Nowogard – absolwent Michał Andrysiak. Obaj zaprezentowali się doskonale, a wystąpienie Michała zostało wyróżnione Nagrodą Dyrektora CK w Połczynie. Mimo iż emocje konkursowe już minęły, Pod Picadorem ciągle słychać głosy poetów.

Do zobaczenia Pod Picadorem za rok!

 I.K.            

Czytanie więc sztuką jest….

 Wiedzą o tym uczestnicy Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję Książki oraz Artystyczne Czytanie Prozy zorganizowanego, już kolejny raz, przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Zadaniem uczestników w pierwszym etapie było napisanie recenzji dowolnej książki należącej do literatury pięknej. Następnie autorzy prac zostali zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, który odbył się 30 listopada 2016 roku i polegał na artystycznym odczytaniu fragmentu recenzowanej książki. Wśród uczestników turnieju znaleźli się uczniowie szkół nowogardzkich i goleniowskich. Naszą szkołę reprezentowały: Agata Kubacka – kl. Ic, która zaprezentowała prozę z dreszczykiem Thomasa Cooke’a Ostatnie przesłuchanie, Wiktoria Piasecka – kl. IIb, przedstawiająca losy Weroniki , bohaterki powieści Paula Coelho oraz Dominika Rasińska – kl. IIIb, która zapraszała do przeczytania książki Stephena Kinga Joyland i to ona zajęła II miejsce.

Jeśli czytanie jest pasją, staje się też sztuką. Podobnie jak pisanie. Cenić należy tych, którzy o piękno słowa dbają i dzielą się tym pięknem z innymi.

I.K

Nowe inspiracje, nowy wiersz, nowe zwycięstwo!


Dominika Rasińska, uczennica klasy IIIb, kolejny już raz sięgnęła po literacki laur! Tym razem została nagrodzona w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim NOWE INSPIRACJE organizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury Na Żubardzkiej w Łodzi. II nagroda dla Dominiki, w kategorii dowolny utwór poetycki, to duże wyróżnienie i wielka radość. Jury w uzasadnieniu werdyktu zwróciło uwagę na sprawne posługiwanie się formą i oryginalność. Nagrodzone utwory zostały opublikowane w tomiku poetyckim Nowe Inspiracje. Pozostaje zachęcić do lektury!

I.K.