Patrzenie w gwiazdy, czyli jak II B spędziła „legalne wagary”


 21 marca 2017 r., pierwszego dnia wiosny, zwanego przez uczniów DNIEM WAGAROWICZA, nasza klasa wybrała się wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Baran oraz panią Magdaleną Banasiak do szczecińskiego planetarium, mieszczącego się w budynku Akademii Morskiej. Podczas godzinnej lekcji mieliśmy okazję zgłębić tematy dotyczące astronomii, jak również zobaczyć najciekawsze konstelacje. Każda z osób miała okazję podziwiać konstelację tworzącą jej znak zodiaku. Sposób przedstawienia był imponujący. Wystarczyło unieść wzrok, by móc podziwiać gwiazdy… Wydawać się mogło, że sami znajdujemy się w kosmosie. Tym sposobem odwiedziliśmy między innymi: nasz Księżyc oraz inne naturalne satelity, planetę Mars, komety i wiele innych ciekawych obiektów. Nauczyliśmy się rozpoznawać m. in. gwiazdozbiór Oriona, Małą i Dużą Niedźwiedzicę. Mieliśmy możliwość wykazania się wiedzą specjalistyczną, odpowiadając na pytania typu: „Dlaczego kometa ma warkocz?”, „Dlaczego niebo ma kolor niebieski?” Na koniec otrzymaliśmy pamiątkowe upominki.

To pierwsza wycieczka naszej klasy do takiego miejsca i o takiej tematyce. Jednak nie zawiedliśmy się. Pogoda również dopisała i sprzyjała naszemu spacerowi. Później oczywiście chwila oddechu przy dobrym obiedzie. I tak właśnie dzień ten upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.

Wiktoria Piasecka, klasa II B

Zwycięstwo Hani

 

Zwyczajowo uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zmaganiach konkursowych Bałtyckiego Konkursu Języka Angielskiego. Jest on organizowany przez Katedrę Literatury i Badań nad Językiem na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. 16 marca w Koszalinie odbył się finał konkursu, w którym Hanna Czura, uczennica kl. III B, zajęła pierwsze miejsce.

Według danych organizatorów w konkursie wzięło udział 226 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i pomorskiego, z których została wyłoniona 25 osobowa grupa finalistów. Po egzaminie pisemnym 14 osób zostało zakwalifikowanych do części ustnej.

Gratulujemy.

http://wh.tu.koszalin.pl/system/attachments/attaches/000/000/371/original/vii-konkurs-baltycki-2017-sprawozdanie.pdf

http://wh.tu.koszalin.pl/kat/404

B.B.

Wykrywanie środków odurzających.

10 marca 2017 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących w ramach prowadzonej profilaktyki uzależnień zorganizował spotkanie wykładowo-pokazowe na temat konsekwencji posiadania środków odurzających oraz sposobów ich wykrywania, którego prowadzącymi byli funkcjonariusze szczecińskiej placówki Straży Granicznej: kpt. SG Arkadiusz Sobański oraz sierż. szt. SG Artur Kiedrowicz. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz wykrywania narkotyków z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonego psa tropiącego, który zdobył serca publiczności i przez pozostałą część spotkania pozostawał w centrum zainteresowania. Funkcjonariusze opowiedzieli o specyfice swojej pracy, przedstawili uczniom rodzaje środków odurzających, które również zaprezentowali oraz wyjaśnili konsekwencje prawne ich posiadania. Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, na które prowadzący udzielali bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

Pozostaje wierzyć, że przekazana wiedza pozostanie w głowach uczniów na bardzo długi czas a świadomość konsekwencji zdrowotnych i karnych ochroni ich przed chęcią spróbowania bądź samego posiadania środków odurzających.

 Małgorzata Martyniuk

Z wizytą na Akademii Morskiej w Szczecinie

17 marca 2013 r. klasa IA II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie wraz z opiekunami p. Szymonem Grygowskim i p. Jackiem Jackowskim udała się na wycieczkę edukacyjną do Szczecina. Celem wycieczki było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Akademii Morskiej. Program wycieczki został przygotowany przez p. Joannę Pleszko - specjalistę ds. Promocji Akademii Morskiej w Szczecinie.

Program składał się z czterech bloków tematycznych. Moduł pierwszy dotyczył zwiedzania okrętu morskiego Akademii Morskiej NAWIGATOR XXI. Uczniowie zapoznali się między innymi z parametrami technicznymi statku, z funkcjonowaniem elektroniki i radarów, sposobem sterowania okrętem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy na statku. NAWIGATOR XXI to statek na którym co roku w ramach Dni Morza krótkofalowcy instalują swój sprzęt do łączności. Uczniowie naszego klubu krótkofalarskiego SP1KMK mogą się pochwalić łącznością z radioamatorami NAWIGATORA XXI. W module drugim pracownicy Akademii Morskiej zaprezentowali działanie symulatora siłowni okrętowej, gdzie studenci w laboratorium testują silniki okrętowe w warunkach normalnych jak również warunkach awaryjnych. Symulator ten odzwierciedlał pracę silników różnych statków, począwszy od małych trałowców do potężnych tankowców i masowców.

Trzeci moduł dotyczył zwiedzania siłowni okrętowej, miejsca gdzie studenci zderzają się z rzeczywistymi silnikami pracującymi na statkach. Mogliśmy poznać rzeczywiste parametry tych urządzeń takich jak osiągane moce, zużycie paliwa czy generowany hałas. Na końcu udaliśmy się na wydział Geodezji i Kartografii AM gdzie przygotowano dla nas dwa wykłady z takich dziedzin jak geoinformatyki i hydrologia.

To już druga wycieczka edukacyjna w tym roku szkolnym klasy matematyczno-politechnicznej. Celem pierwszej był wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeszcze w tym miesiącu klasy matematyczno-politechniczne II Liceum Ogólnokształcącego odwiedzą wydział Mechaniczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie odbywać się będzie coroczna impreza naukowa - "Moc naukowców".

Szymon Grygowski

Kochają słowo


Zakończyła się trzecia edycja konkursu ogłoszonego przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczny temat brzmiał Mój język ojczysty, czyli najtrudniejsze jest słowo. Jury składające się z językoznawców, literaturoznawców, historyków i teoretyków literatury, nagrodziło kilkanaście prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Wśród laureatów – miłośników polszczyzny - znalazły się, podobnie jak w roku ubiegłym, uczennice naszej szkoły: Aleksandra Pietrzykowska (kl. IIa), Antonina Misiewicz (kl. IIa) i Dominika Rasińska (kl. IIIb). Wyróżnione prace zostały opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie. Wielkie gratulacje dla uczennic, których refleksja nad wartością słowa jest potwierdzeniem tezy, że piękno języka, kultura słowa, sztuka wyrażania myśli, otwierają na piękno świata i na drugiego człowieka.  

I.K.