Zakończenie klas 3 - 2017

"Przed nami świat. I ścieżki, które nasz zaznaczy ślad..."

Dwudziesty pierwszy rocznik absolwentów opuszcza mury II Liceum w Nowogardzie

W piątkowe popołudnie 28 kwietnia 2017 roku na forum zgromadzili się po raz ostatni uczniowie klas trzecich. Towarzyszyli im bliscy i znajomi oraz młodsi koledzy, którzy żegnali ich i z lekką nutką zazdrości życzyli powodzenia w dorosłym życiu.

Tradycyjnie ostatnie spotkanie z absolwentami rozpoczęto od wręczenia świadectw z wyróżnieniem i listów gratulacyjnych dla rodziców najlepszych uczniów II LO. Te wzruszające, pełne dumy chwile przeżyli w tym roku rodzice Hanny Czury, Moniki Zagórowskiej, Oliwii Surowskiej, Aliny Kowalskiej i Mateusza Tamborskiego.

Tradycją II LO jest fundowanie przez Radę Rodziców jednorazowego stypendium dla absolwentów z największymi osiągnięciami. W tym roku pani Magdalena Soroka-Banasiak, przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyła stypendium  Hannie Czurze i Dominice Rasińskiej.

Najbardziej wyróżniający się uczniowie, nie tylko wynikami w nauce, ale także swoją aktywną, pełną pasji postawą, która zaowocowała osiągnięciami w konkursach i olimpiadach, pozostawili swój podpis w Złotej Księdze. Byli to Hanna Czura, Dominika Rasińska, Monika Zagórowska, Natalia Pabiś, Oliwia Surowska, Alina Kowalska, Mateusz Tamborski i Paweł Gnitecki. Pani Jolanta Grygowska odczytała wpisy do Księgi. Długo to trwało,  ale też i było, co czytać.  Bardzo owocnie zakończyli swój pobyt w szkole tegoroczni maturzyści.

Jak zwykle nadeszła kolej również na sportowców. Liczne grono uczniów udzielających się na niwie sportowej otrzymało od pani Dzikowskiej i pana Jackowskiego drobne upominki. Tytuł Najlepszego Sportowca II LO i pamiątkową statuetkę otrzymała Agnieszka Sarzyńska.

Wychowawcy klas - Anna Sienkiewicz (kl. IIIA), Jolanta Grygowska (kl. IIIB) i Elżbieta Lignarska (kl. IIIC) – wręczyli świadectwa ukończenia szkoły pozostałym uczniom. Po raz ostatni zostały odczytane listy klas, zrobiono pamiątkowe zdjęcie i …  to koniec? Nie, to początek wędrówki w dorosłość. Wszyscy absolwenci już za klika dni przystąpią do matury. Przed nimi ogromne wyzwania, trudne decyzje. Matura, studia, praca – po prostu życie. Życzymy im wszystkim wielu słonecznych chwil w tym dorosłym życiu. I tego, żeby każdy "zaznaczył na ścieżkach życia SWÓJ ślad..."

Błękitny Patrol

27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze w Goleniowie pod nazwą „Błękitny Patrol”. Ratownicy propagowali wśród uczniów zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Omówione zostały niebezpieczeństwa czyhające na nierozważnych uczestników letniego wypoczynku. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wykładu dotyczącego algorytmu postępowania resuscytacyjnego. Pozostała część spotkania miała charakter praktyczny. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które ćwiczyły rzut liną, resuscytację krążeniowo – oddechową, pozycję bezpieczną, obsługę apteczki pierwszej pomocy w różnych zdarzeniach oraz zasady bezpieczeństwa wodnego. Ciekawa forma zajęć z zastosowaniem elementów multimedialnych powodowała, że uczestnicy uczyli się w trakcie zabawy. Każdy z nich warsztatów otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.

Spotkanie z poezją

 

Finał wojewódzki 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbywał się w dniach: 22 - 23 kwietnia w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W tym najważniejszym dla recytatorów konkursie, spotkali się laureaci eliminacji rejonowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali pasjonaci sztuki mówienia: Jakub Kazuba z klasy IIa i Dominika Rasińska z klasy IIIb. Dla Dominiki było to w pewien sposób pożegnanie z recytacją w liceum, ale na pewno nie pożegnanie ze słowem i sceną. Życzymy jeszcze wielu teatralno - literackich sukcesów, już poza murami szkoły.

I.K.

FESTIWAL NAUKI W II LO

II LO  - TO JEST TO!

Takie hasło witało gości, którzy przybyli 25 kwietnia 2017 roku na tzw. dzień otwarty. Twórczą atmosferę i pozytywne zamieszanie jakie panowało tego dnia, dało się odczuć już po przekroczeniu progu budynku szkoły. Szkolne forum zamieniło się w prawdziwy festiwal różności. Stoiska klas i stoiska tematyczne (językowe, astronomiczne, geograficzne) prześcigały się w atrakcjach, oferując różne intelektualne zagadki, m.in.: gry i zabawy logiczne, połamańce językowe, zadania na spostrzegawczość. Można było zagrać w kultową grę "językowy wisielec", poczynić obserwacje przez binokular, obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, wykonać doświadczenie chemiczne, a nawet nawiązać połączenie krótkofalarskie. W sali teatralnej muzyczne rytmy przeniosły w nastrój zadumy i poezji, piwniczny klimat zapraszał w świat piękna słów i magii teatru. Na hali sportowej emocji dostarczał rozgrywany mecz, a poszukujący silniejszych wrażeń mogli oddać strzał na strzelnicy. Dla wszystkich zwiedzających szkołę zwieńczeniem przeżyć był apel przygotowany przez uczniów. Prowadzący zapoznali bardziej konkretnie z ofertą liceum, prezentując poszczególne profile klas, przedstawiając prezentację multimedialną i filmik reklamujący oraz w iście kabaretowy sposób, z poczuciem humoru, zapoznając z gronem nauczycielskim i panującą w szkole atmosferą, zaś maturzyści zatańczyli ostatni taniec na wesoło. Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki konkursów Pitagoras i English is Simple. Niepowtarzalną oprawę uroczystości zapewniły dziewczęta, które w kostiumach teatralnych przechadzały się z właściwym sobie wdziękiem, częstując wszystkich muffinkami we wszystkich możliwych smakach (uczniowie samodzielnie upiekli ich prawie tysiąc!).

W roku szkolnym 2017/2018 II LO w Nowogardzie oferuje naukę w trzech pierwszych oddziałach o profilach: matematyczno-politechnicznym, przyrodniczo-medycznym i medialno-prawnym. Profil medialno-prawny stanowi poszerzenie dotychczasowej ofert klasy humanistyczno-prawnej. Wychowawcami zostają: p.Maja Stelmaszak, p.Marek Dobrowolski i p.Izabela Koladyńska. Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdują się w okolicznościowym wydawnictwie.

Zapraszamy trzecioklasistów!

„Komórkomania” w II LO

„Akcja „KOMÓRKOMANIA” to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele”.

21 kwietnia 2017r. odbył się finał „Komórkomanii”, poprzedzony prezentacjami we wszystkich klasach naszej szkoły. Wolontariusze, uczniowie klas drugich, starannie i szczegółowo opowiadali o działalności fundacji DKMS. Fundacji mającej na calu pomoc jak największej liczbie pacjentów poprzez rekrutowanie, motywowanie i utrzymywanie dawców komórek macierzystych. Jest to jeden z największych ośrodków dawców szpiku w naszym kraju.

W ubiegły piątek od godziny 9:00 do 14:00 w sali teatralnej czekaliśmy na potencjalnych dawców.  Okazało się, iż mamy w szkole chętnych, by pomagać innym w tym zakresie. Kilkunastu uczniów i nauczycieli zgłosiło się, zarejestrowało i oddało swój materiał do badania. Teraz tylko pozostało czekać na odnalezienie genetycznych bliźniaków!

We wszystkich działaniach naszych wolontariuszy pomagała pani Elżbieta Baran oraz pani Małgorzata Martyniuk. Dzięki tej akcji mieliśmy okazję uświadomić naszym licealistom i nauczycielom ważność kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych. Niektórych udało nam się zachęcić do podjęcia działań w tym kierunku. Podczas całej „Komórkomanii” zbierane były również pieniądze na wsparcie działań fundacji. Chętni mogli wpisać się na listę darczyńców lub anonimowo wspomóc Bazę Dawców Komórek Macierzystych w Polsce.

Wiktoria Piasecka kl. II b

..