Patronat Akademii Sztuki

15 maja 2019 r. do grona uczelnianych partnerów II Liceum Ogólnokształcącego dołączyła Akademia Sztuki w Szczecinie. To publiczna uczelnia artystyczna, która kształci studentów na czterech wydziałach: Wydziale Edukacji Muzycznej, Wydziale Instrumentalnym, Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów oraz Wydziale Sztuk Wizualnych.

Nowoczesność, witalność, bogactwo technik artystycznych i środków przekazu – to wizytówka szczecińskiej uczelni, która teraz otworzyła swoje progi także dla naszych uczniów. Dzięki nawiązanej współpracy młodzież pozna środowisko akademickie, a zmierzając do własnego rozwoju, skorzysta z doświadczenia i wiedzy kadry naukowo-dydaktycznej uczelni.

Patronatem objęte zostały wszystkie klasy o profilu medialno-prawnym.

 Emilia Wierzbicka

23 lata wspólpracy z Gimnasium Heide Ost

 

Wizyta uczennic i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej w Niemczech jest już za nami. Jesteście ciekawi, jak nasi goście spędzili u nas czas? Przedstawiamy Wam program tegorocznej wymiany:

 17.05 (piątek) - przyjazd gości, zakwaterowanie w polskich rodzinach,

18.05 (sobota) - gry integracyjne w szkole, nauka języka polskiego dla gości, wycieczka rowerowa ścieżką rowerową wokół Jeziora Nowogardzkiego, ognisko na Harcówce,

19.05 (niedziela) - całodniowa wycieczka do Kołobrzegu, zwiedzanie miasta Melexami, rejs statkiem, gra miejska,

20.05 (poniedziałek) - oficjalne powitanie gości na forum w ramach „Dnia Niemieckiego”, gry integracyjne, stacje (zadania) o Polsce, baloniada, wizyta w ratuszu, zwiedzanie Nowogardu z zadaniami,

21.05 (wtorek) - projekt w SP3, wycieczka do Szczecina – objazdowe zwiedzanie miasta, degustacja pasztecików, park trampolin,

22.05 (środa) - gry integracyjne, zwiedzanie szkoły, udział gości w lekcji języka angielskiego, spływ kajakami Regą, wspólny grill, zawody strzeleckie z karabinków ASG, wojskowy tor przeszkód,

 23.05 (czwartek) - gry integracyjne na dworze, projekt u starszaków w przedszkolu, udział gości w lekcji języka niemieckiego, przygotowywanie w domach potraw polskich i niemieckich na polskie wesele, nauka poloneza, inscenizacja polskiego wesela, podsumowanie wymiany.

 24.05 (piątek) - odjazd gości do Heide

 Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędowi Miejskiemu w Nowogardzie za pomoc finansową w realizacji naszej wymiany szkolnej.

Maja Stelmaszak

 

Poniższy materiał pochodzi ze strony nowogard.pl

W Urzędzie Miasta, gościła delegacja z Gimnasium Heide Ost w Heide, zaprzyjaznionego z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie. W spotkaniu, które poprowadził Zastępca Burmistrza Krzysztof Kolibski udział wzięło 16 uczniów, w tym 8 z Heide oraz młodzież z II LO wraz z dyrektorem Leszkiem Becelą i nauczycielami języka niemieckiego Mają Stelmaszak oraz j. angielskiego Markiem Dobrowolskim. Pedagogów z Gimnasium Heide Ost reprezentowali: Ulla Tietz oraz Dietrich Vorpahl.

Po serdecznym przywitaniu wszystkich gości, zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski opowiedział młodzieży o rozwoju miasta i gminy Nowogard na przestrzeni ostatnich lat, przybliżył też podobieństwa do zaprzyjaźnionego Heide. Wspomniał o rozwijającej się prężnie nowogardzkiej Strefie ekonomicznej, która znacznie rozwinęła lokalny rynek pracy. Kilka słów, w ramach krótkiego testu wiedzy, powiedział też na temat funkcjonowania nowogardzkiego ratusza. Niemiecka młodzież mogła wykazać się wiedzą odnośnie swojego miasta.

Jak przypomniał dyrektor II LO w Nowogardzie, Leszek Becela – współpraca z Heide trwa już 23 lata.

To nie tylko wymiana doświadczeń na różnych płaszczyznach funkcjonowania partnerskich miast, ale przede wszystkim wsparcie w rozwoju młodzieży, zwłaszcza w zakresie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.

Uczniowie z II LO w Nowogardzie aktywnie uczestniczą w spotkaniach z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Niemiec. Wspólne spędzanie czasu i swobodne rozmowy na różne tematu powodują, że bariera językowa przestaje być problemem.

Młodzież z Heide będzie w Nowogardzie tydzień. W tym czasie, poza spotkaniami integracyjnymi połączonymi z nauką języka polskiego i niemieckiego, młodzi wezmą udział m.in. w grach miejskich, spływie kajakowym Regą, inscenizacji polskiego wesela i nauce tańca poloneza. Jedną z pierwszych atrakcji, była przejażdżka rowerowa, ścieżką wokół Jeziora Nowogardzkiego.

 - Wsparcie młodych ludzi w ich otwartości na świat, poznawaniu nowych kultur i języka, to nasze wspólne zadanie. Cieszę się, że kolejny raz możemy gościć uczniów ze szkół naszych miast partnerskich a nasi najzdolniejsi uczniowie wizytują w niemieckim Heide.... - powiedział Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

 

Matura 2019

Od 6 maja rozpoczęliśmy egzaminy maturalne. W tym roku 70 absolwentów II Liceum przystąpiło do egzaminów maturalnych. W pierwszej kolejności piszą egzaminy z j.polskiego, matematyki i j.angielskiego.

W 2019 roku każdy absolwent Liceum musi przystąpić do trzech  egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego oraz co najmniej jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Egzaminy pisemne w naszej szkole potrwają do 20 maja.

Obowiązkowe są również egzaminy ustne z języków polskiego i obcego.

Wyniki matur uczniowie poznają 4 lipca 2019.

 

Edukacja proekologiczna

9 i 10 maja uczniów klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie odwiedziła pani psycholog Alicja Inoue.

Pani Alicja psychologiem jest z wykształcenia, ale jest również wielką miłośniczka zwierząt, roślin, ekologii i zagorzałą wegetarianką. W swoim wykładzie przedstawiła jak wygląda masowa hodowla zwierząt, opowiadała o myślistwie i jego zgubnych skutkach, o tym jak powinniśmy traktować zwierzęta domowe i dlaczego nie powinniśmy chodzić do cyrku. Pani Alicja z całą pewnością swą charyzmą i ciekawą osobowością w sposób niezwykle interesujący zachęciła niejedną już osobę do zatrzymania się na chwilę i zwrócenia uwagi na to jak traktujemy naszą planetę i istoty na niej żyjące.

Katarzyna Wasyluk

Zamkowe spotkania z poezją i muzyką

 Finał wojewódzki 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbył się 26 kwietnia 2019 roku, tradycyjnie już, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie spotkali się najlepsi recytatorzy z województwa zachodniopomorskiego wyłonieni w drodze eliminacji. II LO pięknie i godnie reprezentowali: Jakub Kazuba – tegoroczny maturzysta, Ewa Soroka – ucz. kl. Ib, debiutująca w tym konkursie oraz Wiktoria Pawłowska – (kl. IIc), która zdobyła wyróżnienie. W Turnieju Poezji Śpiewanej wystąpiła Weronika Lalik (kl. Ib), której akompaniowali: Aleksandra Kulinicz (kl. Ib) - pianino, Nikola Bartnicka (kl. Ia) - skrzypce oraz Szymon Koko (kl. Ia) – bębenek. Wykonanie ballad Bolesława Leśmiana do autorskiej muzyki Weroniki spotkało się z dużym uznaniem i bardzo ciepłym przyjęciem, a zespół został rekomendowany przez jury do Włocławka, gdzie odbędzie się finał turnieju. Słowo, muzyka, wrażliwość, dobre emocje, spotkanie z innymi ludźmi o podobnych talentach i pasjach, uwagi jurorów – aktorów, to kolejna ważna artystyczna lekcja.

IK