Konkurs geograficzny

 

 7 kwietnia w Akademii Morskiej w Szczecinie 3 przedstawicieli klasy IIa reprezentowało nas w eliminacjach "Wojewódzkiego konkursu geograficznego i nautologicznego".

Czekamy na wyniki.

Dzien przedsiębiorczości 2018

Uczennice Ic Zuzanna Putkowska, Hanna Kosakiewicz, Agata Chlebicka, Wiktoria Szafran, Agata Mamysz w redacji.

21 marca w ramach ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości licealiści mieli okazję bliżej poznać specyfikę pracy w danym zawodzie i zweryfikować swoje wyobrażenia na ten temat. Mogliśmy poznać predyspozycje, umiejętności oraz wykształcenie potrzebne do wykonywania zawodu. My, odbywając wizytę w redakcji gazety, miałyśmy za zadanie zapytać naszych rówieśników czym dla nich jest owy dzień oraz o odczucia im towarzyszące. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Dzień Przedsiębiorczości jest miłym doświadczeniem, przyjemnością, ale wiąże się także z ciężką pracą. Poczuliśmy na własnej skórze trudy wybranych przez nas zawodów. Pytając, czy jest to dobra inicjatywa, usłyszałyśmy zdecydowane TAK! Wielu z nas utwierdziło się tylko w przekonaniu, że zawód, który wybrali to droga dla nich i chcą nią podążać.

Opiekun tego projektu w naszej szkole,   p. Jolanta Grygowska zapewniła, że z chęcią nadal będzie się angażować w organizację Dnia Przedsiębiorczości, więc możemy być pewni, że takich dni będzie więcej.

Hania K. Ic

Warsztaty matematyczne 2018


 

10 marca i 7 kwietnia 2018 w naszym Liceum odbyły się warsztaty matematyczne przygotowujące do matury zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

W obu turach warsztatów wzięło udział około 40 uczniów klas trzecich.

Uczniowie od godziny 9 do 15 rozwiązywali arkusze maturalne pod merytoryczną opieką p.  Elżbiety Janiak i Magdaleny Motały.

 

Elektrownia Dolna Odra

22 marca uczniowie klasy IIA wraz z opiekunami p. Szymonem Grygowskim i p. Leszkiem Becelą udali się na jednodniową wycieczkę do elektrowni Dolna Odra. Celem głównym było dokładne poznanie procesu technologicznego powstawania prądu elektrycznego, począwszy od hałd węgla kamiennego a skończywszy na transformatorach generujących ogromne napięcia. Mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy takich urządzeń jak: młyny węglowe, kondensatory pary wodnej, turbiny parowe, generatory prądu czy transformatory wielkiej mocy.

Elektrownia Dolna Odra oprócz produkcji prądu elektrycznego wytwarza również energię w postaci ciepła, zaopatrując w nie m. in. Gryfino. Zostaliśmy również poinformowani o niebezpieczeństwach i wypadkach, które mogą wydarzyć się na terenie elektrowni. Ciekawym elementem programu było podziwianie panoramy okolicy z dachu elektrowni, który znajduje się na wysokości 55 metrów. W końcowej części wycieczki udaliśmy się do restauracji KFC na upragniony ciepły posiłek.