Perspektywy 2018 - Ranking Liceów

W tegorocznych notowaniach Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących miesięcznika Perspektywy nasze Liceum zajęło 19 miejsce w województwie. (Perspektywy - ranking wojewódzki)


Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących miesięcznika Perspektywy
uwzględniający wyniki matur i sukcesy w olimpiadach przedmiotowych.

Rok

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

Miejsce II LO w województwie
zachodniopomorskim:

28

20

16

19

14

17

18

19

Miejsce II LO w rankingu
ogólnopolskim:

400+

366

386

494

352

500+

500+

500+

Recytatorskie przedbiegi, czyli subiektywne podsumowanie pierwszego semestru

Pierwszy semestr dobiega końca, czas więc na kilka słów podsumowania, co w słowie i między słowami piszczy. Wrzesień, tradycyjnie już, przywitał miłośników recytacji morzem i poezją Zbigniewa Herberta. XVIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta odbywający się w Regionalnym Centrum Kultury zgromadził spadkobierców myśli pana Cogito i stał się, kolejny już raz, świętem słowa.

Jesień przyniosła spotkanie w kawiarence Pod Pikadorem w Połczynie Zdroju. XXXII Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej odbywał się, jak zawsze, w listopadzie i stał się spotkaniem ludzi w różnym wieku interpretujących poezję i prozę Skamandrytów. Klimat i urok Połczyna, spotkania z pokrewnymi duszami i przede wszystkim słowo i muzyka, które łączą, wszystko to sprawia, że do Połczyna zawsze chce się wracać.

W klimacie regionalnej twórczości, na Szczecińskim Parnasie, spotkali się znawcy literatury autorów szczecińskich. Teatr Polski otworzył swoje przestrzenie i kiedy za oknem panowała listopadowa plucha a o szyby deszcz dzwonił jesienny, na deskach teatru prezentowali się aktorzy – amatorzy.

W tych wszystkich świętach słowa uczestniczyli oczywiście nasi uczniowie i choć niekoniecznie zgadzamy się z werdyktami, wszak ocena recytacji bywa względna, to ważne jest to, że wciąż są tacy młodzi ludzie, którzy poprzez słowo, literaturę wyrażają siebie. Potrzeba dużej wrażliwości i mądrości, by z trudną materią słowa się mierzyć i odwagi, by piękno słowa nieść innym. Gratulacje dla: Wiktorii Pawłowskiej z kl. Ic, Aleksandry Pietrzkowskiej i Darii Urbaniak z kl. IIIa oraz dla Jakuba Kazuby z kl. IIa i oczywiście dla naszego absolwenta Michała Andrysiaka, który z recytatorskich zmagań powrócił z zasłużonymi nagrodami.

I.K.         

Jest taki dzień, taki ciepły, choć grudniowy….

 
21 grudnia 2017 w naszej szkole odbyła się spotkanie wigilijne, która zostało zorganizowane i zrealizowane przez Samorząd Uczniowski ZSO. Uczniowie zadbali o piękną oprawę wizualną i artystyczną wydarzenia przy wsparciu s. Dagmary, ks. Krystiana oraz opiekunów samorządu.

W kameralnej atmosferze pośpiewaliśmy kolędy, podzieliliśmy się opłatkiem, wysłuchaliśmy świątecznych utworów.

Dyrektor ZSO przywitał serdecznie wszystkich obecnych, szczególnie zaproszonych gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rodziców z Rady Rodziców i panią. Franciszkę Kobylińską oraz złożył bożonarodzeniowe życzenia, zapraszając do przysłowiowego wspólnego stołu.

Dziękujemy Nadleśnictwu Nowogard za przepiękną pachnącą choinkę, p. Ewie za smakowite pierogi i wszystkim, którzy uczestniczyli w wigilijnym, szkolnym spotkaniu za zwyczajną obecność.

Wigilia szkolna to szczególny czas, dlatego warto kultywować takie tradycje. W szkole nastrój świąteczny panował przez cały tydzień, gdyż wcześniej odbywały się wigilie klasowe.

Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…-długo rozbrzmiewało na szkolnych korytarzach.

III edycja - Chłopska Szkoła Biznesu

15 grudnia 2017 roku odbyła się III edycja Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu o Puchar Starosty Goleniowskiego. Głównym organizatorem turnieju jest Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego.

Chłopska Szkoła Biznesu to symulacyjno-planszowa gra ekonomiczna. Dzięki różnorodności możliwych do poruszenia zagadnień (np. z zakresu ekonomii, historii czy wiedzy o społeczeństwie) gra może stanowi atrakcyjne narzędzie pracy dla pedagogów, a tym samym alternatywę dla tradycyjnych metod nauczania przedsiębiorczości.
To interdyscyplinarne narzędzie edukacyjne pomaga zrozumieć współczesne zjawiska gospodarcze, rozwija kompetencje społeczne i uczy postawy przedsiębiorczej.

W zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem Chłopskiej Szkoły Biznesu prowadzonych od września do grudnia 2017 roku wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu goleniowskiego.

W III edycji turnieju laureatami drugiego miejsca są z II Liceum Ogólnokształcącego:

Jakub Zubek i Filip Olejnik klasa IIb

Ponadto wyróżnienie otrzymali:

  1. Maja Kowalska i Julia Piwowarczyk klasa Ib
  2. Michał Buriak i Konrad Laskowski klasa IIa

 Nagrodą dla laureatów jest kilkudniowa wycieczka w styczniu do Wrocławia.