Warsztaty matematyczne 2018


 

10 marca i 7 kwietnia 2018 w naszym Liceum odbyły się warsztaty matematyczne przygotowujące do matury zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

W obu turach warsztatów wzięło udział około 40 uczniów klas trzecich.

Uczniowie od godziny 9 do 15 rozwiązywali arkusze maturalne pod merytoryczną opieką p.  Elżbiety Janiak i Magdaleny Motały.

 

Elektrownia Dolna Odra

22 marca uczniowie klasy IIA wraz z opiekunami p. Szymonem Grygowskim i p. Leszkiem Becelą udali się na jednodniową wycieczkę do elektrowni Dolna Odra. Celem głównym było dokładne poznanie procesu technologicznego powstawania prądu elektrycznego, począwszy od hałd węgla kamiennego a skończywszy na transformatorach generujących ogromne napięcia. Mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy takich urządzeń jak: młyny węglowe, kondensatory pary wodnej, turbiny parowe, generatory prądu czy transformatory wielkiej mocy.

Elektrownia Dolna Odra oprócz produkcji prądu elektrycznego wytwarza również energię w postaci ciepła, zaopatrując w nie m. in. Gryfino. Zostaliśmy również poinformowani o niebezpieczeństwach i wypadkach, które mogą wydarzyć się na terenie elektrowni. Ciekawym elementem programu było podziwianie panoramy okolicy z dachu elektrowni, który znajduje się na wysokości 55 metrów. W końcowej części wycieczki udaliśmy się do restauracji KFC na upragniony ciepły posiłek.

 

„Teatr mój widzę ogromny…”

28 marca w naszym liceum odbyło się w Szkolne Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.  Fragmenty dzieła zostały zaprezentowane przez klasę IIc w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 2018.

 

Dzień Liczby π - 3.14, czyli 14 marca

14 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień liczby π. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do tych obchodów.

Konkurs Recytacji Cyfr Liczby π

Wygrała Wanessa Noryca, która bezbłędnie podała imponującą liczbę 260 (!!!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.  Wicemistrzynią została Paulina Krzysztoszek z wynikiem 158 (!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego.

 Happening na forum szkoły: Igła Buffona, czyli jak oszacować liczbę π?

Igła Buffona - doświadczenie, oparte na prawdopodobieństwie geometrycznym, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wielu osób. Uczniowie rzucali drewniane igły na linie równoległe. Eksperyment ten pozwolił prowadzącym i uczestnikom wyznaczyć wartość liczby pi przez wykonanie serii doświadczeń.

Wynik naszego eksperymentu: π=3,(116883) . Niezłe osiągnięcie! Błąd względny to tylko 9%

 

 Podczas dwóch długich przerw uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną na temat liczby π na forum szkoły.

 A także...

Pyszne, domowe wyπeki za mały πeniążek- symboliczną złotówkę - można było kuπć.

 Dochód na szczytny cel - karma dla πesków ze schroniska. Patronat honorowy akcji - Liczba π. Ze sprzedaży uzyskaliśmy 355 złotych.