Zajęcia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego

 13.06.2018 klasa II C  wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia zostały przeprowadzone w pięciu blokach tematycznych, które miały promować studiowanie któregoś z kierunków lingwistycznych. Wykłady prowadzone były przez nauczycieli akademickich, którzy zapoznawali przyszłych absolwentów naszej szkoły z kulturą francuską, rosyjską czy także ze sztuką tworzenia filmu dokumentalnego. Uczniowie mieli możliwość interakcji ze studentami podczas zajęć z języka rosyjskiego, gdzie mogli zadawać pytania związane z kierunkiem, a także studenckim życiem. Na sam koniec zajęć została pokazana biblioteka międzywydziałowa, która jest bardzo nowoczesna i zaawansowana technologicznie.

Wykłady przygotowane przez Wydział Filologiczny, w których wzięli udział nasi uczniowie, na pewno pomogą w podejmowaniu dalszych edukacyjnych decyzji.

Dawid Margas

Pomorska Liga Historyczna

W bieżącym roku szkolnym uczniowie II LO brali udział w Pomorskiej Lidze Historycznej organizowanej przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Konkurs składał się z pięciu etapów realizowanych przez cały rok szkolny. W pierwszym etapie uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy na temat Pomorza w XVI w.  Realizując kolejne zadania przygotowali lokalną ścieżkę turystyczno- edukacyjną oraz przeprowadzili wywiad ze świadkiem historii, Panią Franciszką Kobylińską. Podczas jednej z rund uczestniczyli w debatach zorganizowanych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytety Szczecińskiego. Ostatnim etapem była gra miejska pod hasłem Francuski Szczecin. Uczniowie przemieszczając się po Szczecinie brali udział w wykładach, rekonstrukcjach historycznych, rozwiązywali testy, a jako podsumowanie czekał na nich quiz w Książnicy Pomorskiej. Drużna w składzie: Filip Błaszczyk, Weronika Gargulińska, Wiktoria Górska, Maria Korszeń, Adriannna Kukiełka, Mateusz Mijalski oraz Casandra Singer z Ic pomyślnie ukończyła II sezon Pomorskiej Ligi Historycznej.

Program militarny na poligonie w Chełmie Gryfickim

W dniach 14 – 15 czerwca 25 - osobowa grupa uczniów z ZSO  pod opieką pani Mai Stelmaszak oraz pana Marka Dobrowolskiego spędziła 24 h na poligonie wojskowym w Chełmie Gryfickim. Program pobytu obejmował m. in. sprawnościowy wojskowy tor przeszkód, zajęcia linowe, paintball, składanie i rozkładanie karabinka AK-47, nocną grę taktyczną „Spadochroniarz”, przejazd wojskowym transporterem 6X6 URAL w bardzo ciężkim terenie, zakładanie min i rozminowanie terenu, żyroskop, poszukiwanie skarbów oraz min przy pomocy elektronicznych wykrywaczy metalu oraz trawersowanie bagien.

Uczniowie spali pod samodzielnie rozbitymi namioto-pałatkami oraz pełnili warty nocne. Bardzo intensywny program przygotowany przez organizatorów wzmagał apetyt uczestników, dlatego grochówka wojskowa oraz kiełbaski z ogniska zniknęły błyskawicznie.

Uczniów zaskoczył z pewnością brak prysznica, który był zastąpiony kilkoma wężami ogrodowymi i zlewami.  

Taki pobyt na poligonie będzie jednak  niezapomnianą szkołą życia. Mimo ciężkich warunków są już chętne osoby, które w przyszłym roku szkolnym chcą wrócić do Chełma Gryfickiego na kolejny program militarny

Wycieczka klas pierwszych nad Jezioro Nowogardzkie.

Tydzień wycieczkowy można interesująco spędzić nie tylko na wycieczkach krajowych lub zagranicznych. Udowodniły to klasy pierwsze, które w środowe  przedpołudnie 13 czerwca postanowiły z wychowawcami udać się na wycieczkę pieszą nad Jezioro Nowogardzkie. Uczniowie mogli nie tylko podziwiać walory krajobrazowe i turystyczne Równiny Nowogardzkiej, ale także poznać jej faunę i florę. Młodzież chętnie grała w  liczne gry plenerowe i integracyjne. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem na „Harcówce”.