Pod Picadorem


  W dniach 25 – 27 listopada 2016 roku w Połczynie Zdroju zagościł na dobre duch Skamandrytów, a to za sprawą XXXI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. Impreza poetycka trwała trzy dni i obfitowała w literacko-muzyczne atrakcje: spektakl muzyczny W kawiarence Sułtan, widowisko Ballady i romanse w wykonaniu przewodniczącej jury Joanny Szczepkowskiej, długie rozmowy, nie tylko z jurorami, w kawiarni Pod Picadorem, prezentacje konkursowe w kinie Goplana, zwieńczone koncertem galowym w niedzielne popołudnie. Znamienne jest to, że w Połczynie spotykają się pasjonaci poezji w różnym wieku i z różnym doświadczeniem recytatorskim. Obok debiutantów i amatorów występują doświadczeni recytatorzy, laureaci prestiżowych konkursów. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy Ia – Jakub Kazuba, zabawiając groteskowo zebranych Humoreską Juliana Tuwima, a Nowogard – absolwent Michał Andrysiak. Obaj zaprezentowali się doskonale, a wystąpienie Michała zostało wyróżnione Nagrodą Dyrektora CK w Połczynie. Mimo iż emocje konkursowe już minęły, Pod Picadorem ciągle słychać głosy poetów.

Do zobaczenia Pod Picadorem za rok!

 I.K.            

Nowe inspiracje, nowy wiersz, nowe zwycięstwo!


Dominika Rasińska, uczennica klasy IIIb, kolejny już raz sięgnęła po literacki laur! Tym razem została nagrodzona w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim NOWE INSPIRACJE organizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury Na Żubardzkiej w Łodzi. II nagroda dla Dominiki, w kategorii dowolny utwór poetycki, to duże wyróżnienie i wielka radość. Jury w uzasadnieniu werdyktu zwróciło uwagę na sprawne posługiwanie się formą i oryginalność. Nagrodzone utwory zostały opublikowane w tomiku poetyckim Nowe Inspiracje. Pozostaje zachęcić do lektury!

I.K.

Bądź Cool, JEDZIESZ – NIE PIJ


1 stycznia uczniowie klas II naszego liceum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez goleniowską Policję oraz nowogardzki Ośrodek Pomocy Rodzinie. Hasłem całej akcji było hasło BĄDŹ COOL, JEDZIESZ – NIE PIJ. Warsztaty miały na celu uświadomić młodzież (na chwilę przed osiągnięciem pełnoletności) jakie skutki zdrowotne i prawne grożą w momencie jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Katarzyna Wasyluk

Xu - Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich

 

Przez trzy dni 23-25.11. 2016 przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum i Liceum wraz z opiekunami brali udział w interdyscyplinarnej konferencji „Jak zaktywować społeczność uczniowską? Nowatorskie struktury i modele funkcjonowania samorządów szkolnych”.
Podczas trzech dni intensywnego „konferencjonowania” braliśmy udział w rozmaitych warsztatach, licznych wykładach celem których miało być rozbudzenie naszej kreatywności. Do naszej dyspozycji oddano nowoczesną Bibliotekę Międzywydziałową Uniwersytetu Szczecińskiego, salę obrad Sejmiku województwa zachodniopomorskiego oraz budynek
V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie.
Pierwszego dnia odbyła się  integracja uczestników w poszczególnych grupach. Najlepszą integracją jest współpraca o czym dobrze wiedzieli organizatorzy Xu. Wyszliśmy ze szkoły stając się jednocześnie uczestnikami gry ulicznej. Punktem docelowym każdej grupy był budynek Biblioteki Międzywydziałowej tam mogliśmy chwilę odpocząć, nabrać siły do następnego zadania jakim było marshmallow challenge (budowa wieży z makaronu z pianką na szczycie) kto zbuduję najwyższą. 
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach m.in. „Sztuka wystąpień publicznych” przeprowadzona w formie warsztatów przez dr Piotra Chrobaka, „Język współczesnych mediów”, wykład interaktywny dr Agnieszki Szlachty oraz „Wolontariat w mieście i regionie - możliwości” który przeprowadzony był przez członków stowarzyszenia POLITES.
Ostatni dzień był bardzo emocjonujący ponieważ wszyscy czekali na wyniki który  team wygrał. Miło nam poinformować, że Team Piotra Śluzara, który wygrał i został nagrodzony certyfikatem za najbardziej innowacyjny projekt w dziedzinie samorządności szkolnej podczas Xu 2016 ma również akcent naszej społeczności uczniowskiej uczestnikiem tego teamu był przedstawiciel SU Liceum Przemysław Rogin. Gratulujemy !
Niech kreatywność będzie z Wami. Od dzisiaj „Przyszłość to Wy”.

Więcej informacji na Facebook'u VLO w Szczecinie

Samorząd Uczniowski Gimnazjum, Liceum
Opiekunowie Izabella Pędziwiatr, Marek Dobrowolski