Majówka z Herbertem, czyli na archipelagach słów

 

Bądź wierny idź, czyli majówka z Herbertem - tak brzmiało hasło konkursu poświęconego życiu i twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów. Organizatorem było Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty; zadaniem uczestników przygotowanie dowolnej w formie inscenizacji teatralnej. Gala wręczenia nagród odbyła się 04 czerwca 2018 roku w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wśród nagrodzonych spektakli znalazł się projekt uczniów naszego liceum zatytułowany Na archipelagach . Grupa licealistów, wspomagana gościnnym udziałem absolwentów, zdobyła wyróżnienie i odebrała nagrodę z rąk Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pani Magdaleny Zarębskiej Kuleszy. Przygoda z Herbertem stała się kolejną, ciekawą, teatralno-literacką lekcją i wpisała się w cykl spotkań z panem Cogito. I chociaż wymowny tytuł Na archipelagach akcentuje ciągły brak zrozumienia, mimo mówienia tym samym językiem, warto sięgać do twórczości mistrzów, by słowa mogły zacząć znaczyć coś więcej.

W projekcie udział wzięli uczniowie: Weronika Gargulińska kl. Ic, Jakub Kazuba kl. IIa, Maria Korszeń kl. Ic, Wiktoria Pawłowska  kl. Ic oraz absolwenci: Michał Andrysiak, Maciej Kasprzak, Wojciech Koladyński. Opieka nad projektem: Izabela Koladyńska i Emilia Wierzbicka.

Uroczystość rozdania nagród uświetnił występ Macieja Kasprzaka i Grzegorza Ziółkowskiego.

I.K.

Molier, Szekspir i powieść idioty...

 

Zajęcia edukacji teatralnej wpisały się na dobre w profil II LO. Zaprzyjaźnieni aktorzy właściwie od początku istnienia liceum niezmiennie goszczą w murach szkoły, a właściwie sali teatralnej, w której czują się tak dobrze jak w swoich teatralnych przestrzeniach. W tym roku szkolnym zagadnienia z dziedziny teatru i dramatu przybliżali nam m. in.: Małgorzata Iwańska, Mirosław Kupiec, Leszek Zalewski, Adam Dzieciniak, Jacek Piotrowski, Olga Adamska, Sławomir Kołakowski - aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie. Rok edukacji teatralnej zakończyliśmy spotkaniem poświęconym teatrowi szekspirowskiemu. I kolejny raz pojawiło się egzystencjalne pytanie: (Czy) życie jest tylko przechodnim półcieniem, nędznym aktorem, powieścią idioty…

I.K.

Zobaczyć – zbadać - zmierzyć, czyli warsztaty nad Sąpólną

30 maja uczniowie klasy 2b uczestniczyli w terenowej lekcji geografii. Celem naszych warsztatów było dokonanie pomiarów niezbędnych do obliczenia wielkości przepływu, płynącej w pobliżu Nowogardu, rzeki Sąpólnej oraz wykonanie przekroju poprzecznego jej koryta.

Chociaż był to wyjątkowo ciepły dzień, bezpośrednia obserwacja rzeki okazała się przyjemnym i ciekawym sposobem na sprawdzenie w praktyce wiedzy zdobytej wcześniej w szkole.

Emilia Wierzbicka

Siatkarki w nowej odsłonie

 

Drużyna piłki siatkowej dziewcząt zaprezentowała na apelu szkolnym  nowe stroje siatkarskie. Dziewczyny, dzięki swojemu zaangażowaniu i przedsiębiorczości, pozyskały część funduszy na zakup dwóch kompletów strojów sportowych. Podczas zorganizowanego kiermaszu, sprzedając własnoręcznie upieczone słodkości, zebrały aż 900zł. Pozostałą kwotę dofinansowała Rada Rodziców oraz sponsorzy, którym gorąco dziękujemy.

J.Dzikowska