Ja też wybieram się do Ameryki

– Ja też wybieram się do Ameryki.
– Co, co powiedział? O! Kolumb się znalazł.
– Jadę do Ameryki!
– Chyba na swojej furmance.
(fragment z filmu „Kochaj albo rzuć”)


Otóż niekoniecznie! ZSO, jako współorganizator English Summer Camp (jednego z 17 obozów w Polsce oraz jednego z ponad 110 w Europie) ma do przekazania młodzieży niezwykłą wiadomość: aby poszerzyć swoje horyzonty tego lata, nie musisz być żadnym Kolumbem, nie musisz też przemierzać się furmanką przez Atlantyk. Brzmi zachęcająco, prawda?  English Camp są to obozy języka angielskiego z Native Speaker'ami. Organizowane przez młodzież i dla młodzieży. Wypełnione są zabawą, sportem, relacjami, oparte o wartości chrześcijańskie. Tak więc, uczniowie naszej szkoły, jak i sąsiednich placówek mają możliwość poznać nieco amerykańskiej kultury, zaprzyjaźnić się z młodymi, wypełnionymi energią i entuzjazmem ludźmi zza oceanu, czy wypróbować swoje umiejętności językowe (i niewątpliwie rozwinąć je), decydując się na uczestnictwo w obozie i odwiedzając w lipcowym tygodniu nasze forum.

W związku z tym wydarzeniem, 8 i 9 czerwca mury naszej szkoły gościły niebanalnych gości – Joy i Kelsey – mieszkanki Kolorado, których celem było wypromowanie obozu i zachęcenie uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania i przeprowadziły kilka lekcji języka angielskiego. Dzięki temu, każdy obecny wtedy uczeń, mógł zobaczyć, jak to jest organizowane podczas obozu. Wiele zyskaliśmy przez samo słuchanie płynnego, żywego języka, ale to nie wszystko. Cennym urozmaiceniem były liczne gry, które nie tylko pobudzały naszą kreatywność, ale również pozwoliły nam dowiedzieć się wiele o sobie, czy przełamać pierwsze bariery. Np. w tak doborowym towarzystwie, bardzo emocjonującą okazała się gra w znane wszystkim „kółko i krzyżyk”. Wspólne chwile minęły szybko, teraz czekamy na rozwój akcji i mamy nadzieję, że w ostatnim tygodniu lipca spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie, zarówno nowogardzkiej młodzieży, jak i amerykańskiej.

Ola Pietrzykowska

Pokaż nam język

 

Uczniowie: Anton Koziol (kl. IB), Maciej Maziarz (kl. IC), Marcin Sosnowski (kl. IIA), Julia Drobińska (kl. IIB) i Sebastian Feledyn (kl. IIC) wzięli udział w ogólnopolskich półfinałach konkursu „Pokaż nam język”, do którego zakwalifikowało się 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.

Zadania konkursowe tej części polegały na udzieleniu odpowiedzi w formie wypracowania  w języku angielskim na dwa pytania otwarte nawiązujące do zakresu tematycznego XVII edycji konkursu którym jest „Społeczeństwo wielokulturowe jako wyzwanie XXI wieku”.

 Jak trudne, a zarazem interesujące, były te pytania możecie zobaczyć poniżej.

 1. Jak wzrastanie w wielokulturowym społeczeństwie może przygotować młodego obywatela do dorosłego życia?
 2. Szkoła jest miejscem, w którym kształtują się postawy tolerancji wobec różnych kultur? Jakie zajęcia lub projekty pozalekcyjne najlepiej nadawałyby się do rozwijania takiej postawy? Czy w Twojej szkole przedstawiciele innych kultur czuliby się swobodnie?
 3. Europa jako cel „wędrówki ludów” – szanse i zagrożenia. Jakie jest twoje nastawienie do ruchów migracyjnych? Jakie mogą być, w dłuższej perspektywie,” pozytywne konsekwencje ruchów migracyjnych? Jakie widzisz zagrożenia migracji do krajów europejskich?
 4. Gdybyś miał zamieszkać na stałe w kraju wielokulturowym, takim jak Niemcy czy Wielka Brytania, jakie byłoby Twoje nadzieje i/lub obawy?

Po tym etapie najwyższą punktację uzyskał Sebastian i uplasował się na 30 pozycji w kraju.

Gratulujemy.

 BB

Zajęcia terenowe z geografii

Równina Nowogardzka - zajęcia terenowe z geografii.

Przemierzaliśmy rowerami Równinę Nowogardzką rozpoznając typowe cechy krajobrazu młodoglacjalnego: drumliny, kemy, rynny glacjalne, eratyki i jeziora polodowcowe.

Egzaminy certyfikacyjne w ramach Lokalnej Akademii CISCO

 

5 i 7 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się egzaminy certyfikacyjne IT-Essentials w ramach działania Lokalnej Akademii CISCO. Do egzaminu przystąpiło 26 uczniów klasy II i 4 uczniów klasy III o profilu matematyczno-politechnicznym.

Certyfikat IT Essentials to międzynarodowy dokument potwierdzający umiejętności zawodowe. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems.

Certyfikat IT Essentials zapewnia:

 • Podwyższenie poziomu umiejętności z zakresu budowy i obsługi komputera,
 • Posiadanie kwalifikacji uznawanych na świecie,
 • Poprawę zawodowych perspektyw i mobilności,
 • Dostęp do materiałów i programów, m.in.:
  • CISCO VIRTUAL DESKTOP - Symulator komputera stacjonarnego,
  • CISCO VIRTUAL LAPTOP - Symulator komputera mobilnego,
  • CISCO PACKET TRACER - Zaawansowane narzędzie do budowy i symulacji sieci komputerowych.

Najwyższy wynik z egzaminu finałowego 96,7% oraz z całego kursu 98,3% zdobył uczeń klasy III Mateusz Tamborski. Egzaminy odbywały się pod opieką certyfikowanego instruktora Lokalnej Akademii CISCO p.Szymona Grygowskiego. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się 23 czerwca.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie II Liceum Ogólnoksztąłcącego będą mogli zdobyć dodatkowy certyfikat Lokalnej Akademii CISCO w ramach kursu CCNA Routing & Switching potwierdzającego specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi i telekomunikacyjnymi.

Szymon Grygowski