Dzień Nauczyciela - 2018

Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!

Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.

Życzymy Wam, aby wasza praca była jak ten balonik. 

„Napompuj świeżego powietrza, a od razu stanie się lżejsza”.

Samorządu Uczniowski

Polegać na swojej wyobraźni, żeby stworzyć to, czego nie widać

 Drugie w tym roku szkolnym zajęcia edukacji filmowej prowadzone przez zaprzyjaźnionego dziennikarza i pasjonata filmu pana Krzysztofa Spóra, odbyły się 10 października w sali teatralnej II LO. Film Davida Lyncha Człowiek słoń poruszył i pozostawił wiele pytań. Co to znaczy być innym, kto jest inny, czy inny znaczy gorszy? Biało-czarny obraz z 1980 roku to bardzo współczesny film o samotności, odchodzeniu, ale też o trosce, współodczuwaniu, miłości, przyjaźni i sztuce.

To także film, w którym pobrzmiewa Buberowska filozofia Spotkania i spojrzenia Innego. To w końcu film o tym, że piękną duszę i piękne wnętrze mogą skrywać twarze tych, których z różnych powodów odrzucamy. Pan nie jest człowiekiem – słoniem. Pan jest Romeo.

I.K

Warszawskie wędrowanie, czyli różne oblicza wolności

 

Edukacyjna wycieczka do Warszawy, która odbyła się w dniach 3 – 5 października 2018 roku wpisała się w kalendarz obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Szlak historyczno-literacko-kulturowy prowadził licealistów przez trzy dni i odkrywał nowe tajemnice. Wieczór z Romeem i Julią w Teatrze Studio Buffo, który rozpoczął warszawską przygodę, to widowiskowy wodno-muzyczno-taneczny pokaz z artystyczną choreografią, piękną muzyką,  wzruszającymi piosenkami i… światem 3D, w którym wszyscy są zalogowani. Porządną dawkę historii przyniosło zwiedzanie muzeów: Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Sztuka, historia i literatura splotły się w Muzeum Narodowym, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji Henryk Sienkiewicz. Żywe obrazy. Spacer Krakowskim Przedmieściem, Starówką, Placem Zamkowym i Nowym Światem to chłonięcie klimatu miasta, ulic znanych z literatury. Niedaleko gwaru i kolorów tętniącej życiem ulicy, za żelazną bramą zapomniany ogród i dom niczym z dziecięcej czytanki, ławeczka-pomnik przypomina, że tam właśnie mieszkał poeta – ksiądz Jan Twardowski. A potem przez kampus  Uniwersytetu Warszawskiego, z absolwentami naszej szkoły, do ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i z tarasu widokowego spojrzenie na panoramę miasta i Most Świętokrzyski. Relaks w Łazienkach Królewskich, najszczęśliwszym miejscu w Warszawie, słoneczny spacer wśród wiewiórek, krzewów, kwiatów po ogrodach: królewskim, romantycznym, modernistycznym i chińskim. Wrażeń wiele, emocji moc. Kulminacja następuje jednak w Teatrze Roma na spektaklu Piloci. Musical o polskich lotnikach wręcz zaczarowywał - ledowe ekrany, akrobacje lotnicze i przedwojenna Warszawa. Wojna i miłość. Efekty pirotechniczne i liryczne duety. Wrażenie bycia w centrum tego świata ze sceny. Jeszcze przejazd metrem, warszawska Nike, zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim i   warszawskie wędrowanie kończy spojrzenie na miasto z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki.  A w słuchawkach pobrzmiewają słowa: mam tak samo jak ty miasto moje a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni, zostawiłem tam kolorowe sny…

Z uczniami klas IIa, IIb, IIc wędrowały Izabela Koladyńska i Emilia Wierzbicka.

I.K

Samorząd uczniowski 2018/2019

"Demokracja wynika z przeświadczenia,

że w zwykłych ludziach tkwią niezwykłe możliwości."

 

08 października 2018 roku w ZSO odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Do przeprowadzenia wyborów powołano Szkolną Komisję Wyborczą.

Frekwencja wyniosła 88 % .W głosowaniu wzięło udział 197 uczniów.

O to skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019

 

  • Soszka Julia - przewodnicząca
  • Jankowiak Marcel - zastępca
  • Głębocka Anna - skarbnik

 

Członkowie:

  • Cieślarek Kacper
  • Gil Oliwia
  • Teodorczyk Michał
  • Torun Daria
  • Paś Julita
  • Wojciechowski Tomasz