Wycieczka do Gdańska dla laureatów IV Edycji Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu

 

W dniach 18-19 czerwca 2018 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego Jakub Zubek i Filip Olejnik klasa IIb, Maja Kowalska i Julia Piwowarczyk klasa Ib, Michał Buriak i Konrad Laskowski klasa IIa, Hanna Gargulińska i Aurelia Czaja Ib wraz z opiekunem Jolantą Grygowską wzięli udział w dwudniowej wycieczce, która była ukoronowaniem ich brawurowej gry w Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu.

Program wycieczki był bardzo bogaty, pierwszego dnia:

Europejskie Centrum Solidarności to wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawa zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra.Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający obejrzą eksponaty historyczne, mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe…

Zwiedzanie rozpoczęliśmy na pierwszym piętrze w sali poświęconej strajkom w Sierpniu 1980 roku. Znajduje się tu m.in. suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny można obejrzeć wspomnienia inicjatorów strajku. Autentyczne obiekty stoczniowe zyskały nowe zastosowanie, stół barowy zamienił się na przykład w interaktywne stanowiska, gdzie przeglądać można materiały historyczne. Ponad głowami zwiedzających na kaskach stoczniowców prezentowane są archiwalne materiały filmowe. Zagrożenie i wszechogarniająca propaganda komunistyczna oddają w tej sali realia życia w kraju demokracji ludowej i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej władzy. Wykorzystane są m.in. dokumenty operacyjne służb bezpieczeństwa oraz wspomnienia z Grudnia ’70. Salę zamyka inscenizacja pustego sklepu i fotografie tłumu ludzi stojących w kolejce, co było nieodłącznym elementem codzienności PRL.W tej sali poczuliśmy powiew wolności, który przyniósł czas między Sierpniem ’80 a wprowadzeniem stanu wojennego, szesnaście miesięcy legalnej działalności pierwszego niezależnego związku zawodowego w zniewolonej części Europy. Drogę zwiedzania wyznaczał nam biało-czerwony szlak, który w tafli sufitu odbija się w kształcie logo związku. Wnętrze wypełnione ludźmi przemienia się w ten sposób w żywe hasło Solidarność. Choć sala znajduje się na I piętrze, to jest ostatnim etapem zwiedzania wystawy stałej.
To miejsce wyciszenia, refleksji i zadumy. Z okien rozpościera się widok na pomnik Poległych Stoczniowców 1970. Podsycające myśl o wolności przesłanie pielgrzymek Jana Pawła II, aktywne ruchy młodzieżowe, odważne dopominanie się przez obywateli legalizacji Solidarności oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy, doprowadziły władzę do dialogu z opozycją przy Okrągłym Stole. Następujące po nich wybory czerwcowe wprowadziły Polskę na drogę przemian. Zmiany zainicjowane w Polsce pociągnęły za sobą przeobrażenia w całym bloku wschodnim. Po upadku systemu komunistycznego, kraje Europy Środkowo-Wschodniej weszły na drogę demokracji.
W konsekwencji rozpadu Związku Radzieckiego powstały nowe, niepodległe państwa. 


W demokratycznym geście zwiedzający dołączają swój karnet w kolorze białym i czerwonym do tysięcy innych, tworząc wiecznie żywy znak solidarności.

Drugiego dnia było jeszcze więcej wrażeń…

Muzeum Emigracji w Gdyni  - jedyne takie miejsce w Polsce!!!

…poświęcone historii polskiej emigracji. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała.

Dlaczego właśnie tu otworzono pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji w Gdyni? To właśnie w Dworcu Morskim znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. Kiedy w 1933 roku Dworzec był oddawany do użytku, był to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Był głęboko wtopiony w rodzące się miasto – stanowił główną część rozległej infrastruktury emigracyjnej, którą tworzył także Magazyn Tranzytowy, czyli Hala Odpraw Pasażerskich, ale także Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek oraz szpital kwarantannowy w Babich Dołach. Do wybuchu wojny tą właśnie drogą setki tysięcy ludzi wypłynęło z Polski. W późniejszych latach oceaniczny ruch pasażerski wskrzeszono już w znacznie skromniejszej formie, a w 1988 roku ostatni polski transatlantyk został wycofany ze służby. Muzeum Emigracji w Gdyni to jedna z niewielu placówek, w których o historii opowiada się w miejscu faktycznie związanym z tematem – budynku przez dziesięciolecia obsługującym ruch emigracyjny.

Zwiedzaliśmy wystawę stałą, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadziła nas od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji znaleźliśmy w Muzeum kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie np. projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

Gdański Teatr Szekspirowski

… jest instytucją kultury założoną wspólnie przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną.

Celem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej, a także kreacja działań artystycznych. Co roku, wspólnie z Fundacją, GTS jest organizatorem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są dzieła Williama Szekspira w wykonaniu zarówno polskich jak i światowych wykonawców. Historia Festiwalu Szekspirowskiego sięga roku 1993, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie.

Po czterech latach i czterech edycjach, w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, Dni zostały przekształcone w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19. edycji Festiwalu, podczas których na wszystkich scenach Trójmiasta zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i innych zakątków świata. Od 12. edycji Festiwal organizowany jest wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Istotnym elementem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów, wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. Na bogaty program edukacyjny GTS składają się: lekcje szekspirowskie, cykle wykładów, spotkań, warsztatów teatralnych i artystycznych oraz zajęć praktycznych. Oferta skierowana jest szczególnie do wszystkich zainteresowanych z Trójmiasta i regionu województwa pomorskiego, ale również do osób z całej Polski.

Dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego istotnym celem jest współpraca ze środowiskiem artystycznym, a także naukowym i społecznym ruchem artystycznym i kulturalnym. Program ten realizowany jest poprzez organizowanie koncertów, wystaw, konferencji, a także uczestniczenie
we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.

Gdański Teatr Szekspirowski jest także założycielem Teatru w Oknie – pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Mieści on ok. 40 osób, a usytuowany jest w samym centrum gdańskiej starówki, przy ul. Długiej 50/51, głównej spacerowej ulicy Gdańska, na którą wychodzą jego dwa duże okna. Stanowią one naturalną sceniczną rampę, element scenografii bądź przestrzeń gry, umożliwiając wystawianie spektakli zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie bądź bezpośrednio na ulicy.

Ach…wrócić tam jeszcze…. Dwa dni to zdecydowanie za mało!!!

JG

Filmowo, przyjaźnie, medialnie….

 

Tak można powiedzieć o zajęciach edukacji filmowej, które przez cały rok szkolny prowadził dla klas medialno-prawnych naszego liceum pan Krzysztof Spór, charyzmatyczny dziennikarz filmowy, znawca kinematografii, dyrektor artystyczny Lata z Muzami. Uczniowie obejrzeli następujące filmy: Obywatel Kane, Lśnienie, Deszczowa piosenka, Lot nad kukułczym gniazdem, Imię Róży, Żywot Briana, Odyseja kosmiczna, Piknik pod Wiszącą Skałą, Wielki błękit. Projekcje połączone były z wprowadzeniem do filmu zapoznającym z kulisami produkcji, smaczkami i ciekawostkami, nieznanymi historiami związanymi z realizacją i pracą na planie. Było różnie: poważnie, tajemniczo, hipnotycznie, psychologicznie, montypythonowsko, metafizycznie, strasznie, dramatycznie i muzycznie. Cykl spotkań zakończyliśmy, można powiedzieć, medialnie. Był wielki tort i pytania w…. słoiku. Podziękowaliśmy za wspaniałą przygodę z dziesiątą muzą i czekamy na przyszły rok.

I.K.

Wrocławskie wędrowanie

Wycieczka do Wrocławia odbyła się w dniach 14 – 16 czerwca i była dla grupy licealistów fantastycznym przeżyciem. Czerwcowe upalne dni (i noce !), urokliwy Wrocław, rewelacyjny hotel i entuzjastyczne nastroje stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Szukaliśmy słynnych krasnali, przyglądaliśmy się panoramie miasta z Katedry Wrocławskiej, ocenialiśmy wystawę dyplomową w Centrum Sztuki, wędrowaliśmy po Ostrowie Tumskim, zwiedzaliśmy Muzeum Pana Tadeusza, zgłębialiśmy tajemnicę wody w Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis. Wytrwali podziwiali wieczorny pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Prawdziwe katharsis przyniósł spektakl Makbet w Teatrze Muzycznym Capitol. Wszyscy napawali się atmosferą Rynku…. Do pełni radości dodać należy rewelacyjny hotel Invite ze wspaniałymi śniadaniami w Menu Motto. Wrocław kusi, czaruje, zaprasza…. Fajnie byłoby tam wrócić, chociażby po to, by osobiście podziękować absolwentowi naszego liceum Mirkowi Kowalczykowi za to, że dzięki niemu przeżyliśmy fantastyczny czas.

 I.K

Zajęcia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego

 13.06.2018 klasa II C  wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia zostały przeprowadzone w pięciu blokach tematycznych, które miały promować studiowanie któregoś z kierunków lingwistycznych. Wykłady prowadzone były przez nauczycieli akademickich, którzy zapoznawali przyszłych absolwentów naszej szkoły z kulturą francuską, rosyjską czy także ze sztuką tworzenia filmu dokumentalnego. Uczniowie mieli możliwość interakcji ze studentami podczas zajęć z języka rosyjskiego, gdzie mogli zadawać pytania związane z kierunkiem, a także studenckim życiem. Na sam koniec zajęć została pokazana biblioteka międzywydziałowa, która jest bardzo nowoczesna i zaawansowana technologicznie.

Wykłady przygotowane przez Wydział Filologiczny, w których wzięli udział nasi uczniowie, na pewno pomogą w podejmowaniu dalszych edukacyjnych decyzji.

Dawid Margas