Uwaga absolwenci 2018

Proszę o osobiste zgłoszenie się do szkoły w celu odebrania kodów dostępu do indywidualnych wyników matur, które będą ogłoszone przez OKE 3 lipca 2018.

Odbiór kodu w sekretariacie szkoły.

Elżbieta Janiak

Zajęcia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego

13.06.2018 klasa II C  wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia zostały przeprowadzone w pięciu blokach tematycznych, które miały promować studiowanie któregoś z kierunków lingwistycznych. Wykłady prowadzone były przez nauczycieli akademickich, którzy zapoznawali przyszłych absolwentów naszej szkoły z kulturą francuską, rosyjską czy także ze sztuką tworzenia filmu dokumentalnego. Uczniowie mieli możliwość interakcji ze studentami podczas zajęć z języka rosyjskiego, gdzie mogli zadawać pytania związane z kierunkiem, a także studenckim życiem. Na sam koniec zajęć została pokazana biblioteka międzywydziałowa, która jest bardzo nowoczesna i zaawansowana technologicznie.

Wykłady przygotowane przez Wydział Filologiczny, w których wzięli udział nasi uczniowie, na pewno pomogą w podejmowaniu dalszych edukacyjnych decyzji.

Dawid Margas

Pomorska Liga Historyczna

W bieżącym roku szkolnym uczniowie II LO brali udział w Pomorskiej Lidze Historycznej organizowanej przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Konkurs składał się z pięciu etapów realizowanych przez cały rok szkolny. W pierwszym etapie uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy na temat Pomorza w XVI w.  Realizując kolejne zadania przygotowali lokalną ścieżkę turystyczno- edukacyjną oraz przeprowadzili wywiad ze świadkiem historii, Panią Franciszką Kobylińską. Podczas jednej z rund uczestniczyli w debatach zorganizowanych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytety Szczecińskiego. Ostatnim etapem była gra miejska pod hasłem Francuski Szczecin. Uczniowie przemieszczając się po Szczecinie brali udział w wykładach, rekonstrukcjach historycznych, rozwiązywali testy, a jako podsumowanie czekał na nich quiz w Książnicy Pomorskiej. Drużna w składzie: Filip Błaszczyk, Weronika Gargulińska, Wiktoria Górska, Maria Korszeń, Adriannna Kukiełka, Mateusz Mijalski oraz Casandra Singer z Ic pomyślnie ukończyła II sezon Pomorskiej Ligi Historycznej.

Program militarny na poligonie w Chełmie Gryfickim

W dniach 14 – 15 czerwca 25 - osobowa grupa uczniów z ZSO  pod opieką pani Mai Stelmaszak oraz pana Marka Dobrowolskiego spędziła 24 h na poligonie wojskowym w Chełmie Gryfickim. Program pobytu obejmował m. in. sprawnościowy wojskowy tor przeszkód, zajęcia linowe, paintball, składanie i rozkładanie karabinka AK-47, nocną grę taktyczną „Spadochroniarz”, przejazd wojskowym transporterem 6X6 URAL w bardzo ciężkim terenie, zakładanie min i rozminowanie terenu, żyroskop, poszukiwanie skarbów oraz min przy pomocy elektronicznych wykrywaczy metalu oraz trawersowanie bagien.

Uczniowie spali pod samodzielnie rozbitymi namioto-pałatkami oraz pełnili warty nocne. Bardzo intensywny program przygotowany przez organizatorów wzmagał apetyt uczestników, dlatego grochówka wojskowa oraz kiełbaski z ogniska zniknęły błyskawicznie.

Uczniów zaskoczył z pewnością brak prysznica, który był zastąpiony kilkoma wężami ogrodowymi i zlewami.

Taki pobyt na poligonie będzie jednak  niezapomnianą szkołą życia. Mimo ciężkich warunków są już chętne osoby, które w przyszłym roku szkolnym chcą wrócić do Chełma Gryfickiego na kolejny program militarny