Obserwacja SUPERKSIĘŻYCA

14 listopada o godz. 20:15 uczniowie Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim obserwowali za pomocą szkolnego teleskopu astronomicznego niecodzienne zjawisko astronomiczne zwane "SUPERKSIĘŻYCEM".

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni,  gdzie osiąga on najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Uczniowie oprócz obserwacji, wykonali ciekawe zdjęcia Księżyca za pomocą aparatów wbudowanych w telefony komórkowe. Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych (niskiej temperatury i wiatru) obserwacje zakończyły się o godz. 21.00.

Szymon Grygowski