Spotkanie z Bronką Nowicką

„architekt pamięci”

16 listopada o godz. 9.00 uczniowie naszego liceum w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie mieli niepowtarzalną okazję, by zapytać, „co poeta miał na myśli”. Bronkę Nowicką- laureatkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, O swojej książce mówi : „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe – Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka."

Autorka spis rzeczy umieściła nie na końcu, a na początku książki "Nakarmić kamień". Następnie snuje ponad czterdzieści krótkich opowieści, portretów rzeczy i ludzi, wypełnionych szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, w których kwestionuje i podważa zastałe hierarchie.

"Istnieje dowiedziona naukowo koincydencja między pamięcią a językiem. Gdy człowiek (dziecko) staje się istotą językową, wspomnienia zaczynają nabierać charakteru związanego z wewnętrznym monologiem i komunikacją za pomocą mowy. Przestają być statycznymi obrazami lub ich strzępami. Ruszają. Przybierają postać scen i epizodów. Stają się giętkie, płynne, pojemne, jak sam język. W tym samym momencie zatrzaskują się drzwi prowadzące do wspomnień z okresu przed językowego. Te wspomnienia istnieją, ale nie można się do nich dostać, bo pamięć nie słucha swojego właściciela, tylko architekta. Jeśli język jest architektem pamięci, być może to, co jest budowane w języku, powstaje wyłącznie ze wspomnień – krzyżowanych, deformowanych, nawarstwianych. Jeśli zaś przyjmiemy, że zamieszkujemy  w języku, to musimy uznać wszystko, co powstaje – a nie tylko to, co zrobione z materii języka – za wywiedzione z pamięci."


[Bronka Nowicka w rozmowie z Katarzyną Fetlińską, materiały wydawcy]

Bronka Nowicka, reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka, poetka. Urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej pola inspiracji, eksploracji, twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Związała się z trzema miastami – Częstochową, Warszawą i Krakowem. Reżyserowała przedstawienia teatralne na scenach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.  Jest laureatka Nagrody Literackiej Nike 2016 za debiutancki tom poetycki "Nakarmić kamień".

O Bronce Nowickiej