Podaj rękę osobie niewidomej


7 listopada odbyły się niecodzienne warsztaty dla uczniów klasy 3C oraz 1A naszego liceum. Prowadzone one były przez przedstawicieli fundacji „ Szansa dla niewidomych” oraz niewidomą studentkę filologii angielskiej z Uniwersytety Szczecińskiego. Warsztaty te odbyły się w ramach projektu „III edycji zachodniopomorskich obchodów międzynarodowego dnia białej laski” oraz regionalny program promocji i wsparcia osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak obecnie funkcjonują osoby niewidome i jak radzą sobie w codziennym życiu. Poznali narzędzia ułatwiające im funkcjonowanie, mogli samodzielnie napisać swoje imię na maszynie brajlowskiej, pograć w warcaby dla niewidomych czy ułożyć kostkę Rubika. Paulina, jako osoba niewidoma od urodzenia, obecna studentka, bardzo chętnie i bez skrępowania odpowiadała na wszystkie pytania uczniów. Tak bezpośredni kontakt z osobą niewidomą był niezwykłą szansą na wzmocnienie swojej tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz wysłuchanie wskazówek jak możemy takim osobom pomóc spotykając ich na swojej drodze. Głównym hasłem przeprowadzonych warsztatów było hasło – integracja poprzez nowoczesną edukację, a szkoła otrzymała miano szkoły przyjaznej niewidomym.

Katarzyna Wasyluk