SKŁADOWISKO ODPADÓW KOMUNALNYCH W SŁAJSINIE

 

6 czerwca 2019 w ramach projektu ekologicznego „Cała wstecz nie tylko dla słomek” realizowanego przez Klub Żeglarski KNAGA uczennice z klasy IIB wybrały się do Słajsina, gdzie znajduje się miejskie składowisko odpadów komunalnych. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej powstania i funkcjonowania zakładu. Po składowisku oprowadził nas pracownik wysypiska. Zwiedzane rozpoczęłyśmy od wagi, która przy wjeździe waży dostarczane śmieci. My także z niej skorzystałyśmy i całą grupą sprawdziłyśmy, ile ważymy. Waga wskazała ....1520 kg!

Następnie udałyśmy się w stronę sortowni, gdzie prowadzi się segregację odpadów mieszanych i ze zbiórki selektywnej. Młodzież zadawała pytania dotyczące celowości i sposobów segregacji odpadów domowych. Na zakończenie tej części obejrzeliśmy film prezentujący najgroźniejsze zanieczyszczenia gromadzone na dzikich wysypiskach śmieci. W drugiej części dr Grzegorz Michoński (US - Szczecin) wstępnie podsumował wyniki badań prowadzonych na jeziorze nowogardzkim oraz porównał je z badaniami prowadzonymi w poprzednich latach. Ostateczny raport pojawi się jeszcze w tym miesiącu.

Dziękujemy pracownikowi za poświęcony nam czas i cenną naukę jak dbać, by nasze środowisko było jeszcze czystsze.

E.B.