Jesienne spotkanie z nauką

 

23 listopada 2018 roku uczniowie klasy pierwszej o profilu biologiczno-chemicznym, pod opieką pań: Anny Sikorskiej i Elżbiety Baran, wyruszyli na kilkugodzinną wycieczkę do Małkocina. W Centrum Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Szczecińskiego, pod opieką pani dr Bożeny Białeckiej, mogliśmy wczuć się w rolę młodych biologów i chemików. Zgodnie z otrzymanymi instrukcjami wykrywaliśmy związki organiczne zawarte w pożywieniu, m. in.: węglowodany, białka, tłuszcze. Udało nam się również wyizolować DNA z banana. Skupienia cząsteczek DNA i wybarwione ziarna skrobi obserwowaliśmy pod mikroskopem. Na zakończenie zajęć prowadząca warsztaty omówiła budowę i działanie mikroskopu elektronowego. Po kilku godzinach ciekawej i przyjemnej pracy w zespołach wróciliśmy do domu. Wyjazd był dla klasy nową, inną niż zwykle, bardzo ciekawą i dość fascynującą formą lekcji biologii i chemii. Sprawił też, że miło spędziliśmy ze sobą czas.

Weronika Lalik kl. IB