VII Kongres Młodych Matematyków Polskich

Ilustrację stworzono na podstawie zdjęcia pochodzącego ze strony 7 KMMP

Mikołaj Wąsik z klasy IIIa reprezentował nas na Kongresie Młodych Matematyków Polskich.

Od 20 do 23 września 2018 roku w Lublinie, a dokładniej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej miejsce miało ważne, w strefie polskiego kształcenia i edukacji, wydarzenie. Był nim mianowicie 7 Kongres Młodych Matematyków Polskich. Odbywa się on regularnie co 2 lata w większych polskich miastach, a ostatni był w 2016 roku w Warszawie. Wagę kongresu podkreślić może fakt, że znajduje się on pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Ministrów Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewody i Marszałka Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin i kilku innych ważnych osobistości.

W samym kongresie udział wzięło ponad 200 uczestników przy czym około 175 osób stanowili uczniowie liceów i (jeszcze wtedy) przyszli studenci pierwszego roku. Grafik zdarzenia był bardzo napięty, lecz równocześnie dopięty na ostatni guzik. Każdego dnia przewidziane były wykłady znanych w świecie matematyki polskich doktorów i profesorów. Niektóre z nich były ciekawostkowe, inne typowo naukowe, jeszcze inne niezwykle zaawansowane. Dla mnie duże znaczenie miał wykład, na którym zaznajomiono nas z postacią najwybitniejszego polskiego matematyka oraz postaci zaliczanej do grupy trzech Polaków mających największy wpływ na światową naukę, a tym samym porównywanym często w skali światowej do dorobku naukowego Mikołaja Kopernika i Marii Curie-Skłodowskiej -Stefana Banacha. Jednak okazję do wykazania się mieli również sami uczestnicy, których część przygotowała własne prezentacje. Ale nie samą nauką żyje człowiek -poza wykładami zapewniono nam czas na odpoczynek i integrację. Uczestniczyliśmy w quizach, konkursach, grach planszowych, czy escape roomach, które razem składały się na „Noc z Matematyką” jak również w spektaklu teatralnym, pokazach eksperymentów fizycznych i emocjonującym wyścigu drużyn na wiedzę i spostrzegawczość jakim była gra miejska, podczas której mieliśmy okazję w części zwiedzić Lublin, poznać kilka faktów i ciekawostek na jego temat. Poza tym, zapewniono nam śniadania, obiady i kolację, a nawet przerwę kawową. Kwestia noclegowa natomiast wiązała się z pobytem w położonym niedaleko od Uniwersytetu akademiku Ikar, w którym było wszystko czego potrzeba nam było przez te 4 dni.

Pobyt na 7KMMP wiązał się dla uczestników z ciekawymi wspomnieniami oraz dużą ilością zdobytej, przypomnianej i utrwalonej wiedzy, ale także z nowymi ludźmi, może nawet znajomościami i możliwością przebywania, wzorowania się, czy porozmawiania z całą śmietanką polskich matematyków zgromadzonych w jednym miejscu, razem z nami, którzy możemy sami w przyszłości ją tworzyć