Wymiana z Gymnasium Heide – Ost

 

Od 1 do 8 czerwca kolejny już raz uczniowie z II LO gościli swoich rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej Gymnasium Heide – Ost w Niemczech. Program spotkania był bardzo napięty. Oprócz zwiedzania Nowogardu, Szczecina i Kołobrzegu uczniowie brali udział w podchodach w lesie, w spływie kajakowym Regą oraz w inscenizacji polskiego wesela. Uczestnikom bardzo podobała się nauka poloneza i wizyta w Publicznym Przedszkolu nr 3, gdzie dzieci z grupy Kaczuszki zatańczyły m.in. krakowiaka oraz pokazały w formie zabawy, co robią na dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego. Kolejnym ciekawym punktem programu wymiany był projekt historyczny „Skąd pochodzą nasi przodkowie?”, który koordynował nauczyciel historii pan Dietrich Vorpahl. Uczniowie grali również w baloniadę, obserwowali wybrane przez siebie zajęcia lekcyjne, grali w kręgle oraz rozwiązywali zagadki w escaperoomach.

Wspólnie spędzony tydzień był bardzo intensywny. Nowe przyjaźnie, przełamywanie bariery językowej oraz likwidacja stereotypów to tylko nieliczne przykłady na to, że takie spotkania są bardzo potrzebne.

We wrześniu uczniowie z II LO pojadą na rewizytę do Heide. Mamy nadzieję, że  to spotkanie będzie równie udane jak to w Nowogardzie.                                                                                                                                                                    M.S.