Elektrownia Dolna Odra

22 marca uczniowie klasy IIA wraz z opiekunami p. Szymonem Grygowskim i p. Leszkiem Becelą udali się na jednodniową wycieczkę do elektrowni Dolna Odra. Celem głównym było dokładne poznanie procesu technologicznego powstawania prądu elektrycznego, począwszy od hałd węgla kamiennego a skończywszy na transformatorach generujących ogromne napięcia. Mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy takich urządzeń jak: młyny węglowe, kondensatory pary wodnej, turbiny parowe, generatory prądu czy transformatory wielkiej mocy.

Elektrownia Dolna Odra oprócz produkcji prądu elektrycznego wytwarza również energię w postaci ciepła, zaopatrując w nie m. in. Gryfino. Zostaliśmy również poinformowani o niebezpieczeństwach i wypadkach, które mogą wydarzyć się na terenie elektrowni. Ciekawym elementem programu było podziwianie panoramy okolicy z dachu elektrowni, który znajduje się na wysokości 55 metrów. W końcowej części wycieczki udaliśmy się do restauracji KFC na upragniony ciepły posiłek.