Dzień Liczby π - 3.14, czyli 14 marca

14 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień liczby π. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do tych obchodów.

Konkurs Recytacji Cyfr Liczby π

Wygrała Wanessa Noryca, która bezbłędnie podała imponującą liczbę 260 (!!!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.  Wicemistrzynią została Paulina Krzysztoszek z wynikiem 158 (!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego.

 Happening na forum szkoły: Igła Buffona, czyli jak oszacować liczbę π?

Igła Buffona - doświadczenie, oparte na prawdopodobieństwie geometrycznym, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wielu osób. Uczniowie rzucali drewniane igły na linie równoległe. Eksperyment ten pozwolił prowadzącym i uczestnikom wyznaczyć wartość liczby pi przez wykonanie serii doświadczeń.

Wynik naszego eksperymentu: π=3,(116883) . Niezłe osiągnięcie! Błąd względny to tylko 9%

 

 Podczas dwóch długich przerw uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną na temat liczby π na forum szkoły.

 A także...

Pyszne, domowe wyπeki za mały πeniążek- symboliczną złotówkę - można było kuπć.

 Dochód na szczytny cel - karma dla πesków ze schroniska. Patronat honorowy akcji - Liczba π. Ze sprzedaży uzyskaliśmy 355 złotych.