#komórkomania

16 marca 2018r. odbył się już drugi w naszej szkole finał akcji „komórkomania” zainicjowany przez fundację DKMS, która zajmuje się rekrutowaniem, utrzymywaniem i motywowaniem dawców komórek macierzystych. Wolontariusze, w ciągu tygodnia poprzedzającego finał akcji, opowiadali we wszystkich klasach o działalności fundacji. Dodatkowo każdy mógł wspomóc fundację Bazy Dawców Komórek Macierzystych w Polsce, wrzucając do puszki pieniądze. Wówczas można było wpisać się na listę darczyńców. Część osób wolała jednak pomóc anonimowo.

W sali teatralnej pomagaliśmy wypełniać formularze i pobierać wymazy od potencjalnych dawców. Chętnych nie brakowało. Uczniowie klas drugich i trzecich byli bardzo chętni do niesienia pomocy i odnalezienia swojego genetycznego bliźniaka.

Cała akcja przebiegała pod czujnym okiem pani Elżbiety Baran, która była opiekunem tego projektu. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie oraz nauczyciele mogli zgłębić temat działalności fundacji DKMS, jak również kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych. Dodatkowo poznali metody pobierania szpiku do przeszczepu i wszelkie kroki, jakie musi podjąć potencjalny dawca.

Wiktoria Piasecka, kl. 3B