Na przyjęciu u ambasadora USA

 

Finały konkursu I Know America 2018 to nie tylko zmagania konkursowe, to także czterodniowy pobyt w Warszawie wypełniony różnorodnymi działaniami.

Rozpoczęły go 27 lutego warsztaty kulinarne, w trakcie których razem z zastępcą attaché ds. kultury Scottem Whitmore’em mieliśmy przyjemność przygotować (i zjeść) smakołyki kuchni amerykańskiej.

Przedpołudnie 28 lutego to intensywne zmagania trzeciego etapu konkursu – wypowiedź w języku angielskim na wylosowane dwa tematy z puli 95 zagadnień przygotowanych przez ekspertów Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Natomiast popołudnie to relaks przy dobrym obiedzie w indyjskiej restauracji, a następnie wystawa na Stadionie Narodowym. Wieczór spędziliśmy w Teatrze Narodowym oglądając spektakl „Elementarz.”

1 marca – dzień spędzony na uczestnictwie w warsztatach antydyskryminacyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na których podjęliśmy takie tematy jak: dialog międzykulturowy, mowa nienawiści, integracja i rozwój komunikacji w grupie. Mogliśmy również zwiedzić część wystawy czasowej poświęconej wydarzeniom marca 1968 roku. Wieczór spędziliśmy zajadając się autentycznym amerykańskim jedzeniem i napojami w amerykańskiej restauracji „TGiFridays”

2 marca zaczęliśmy od zwiedzania American School of Warsaw - prywatnej amerykańskiej szkoły typu non-profit, w której uczą się dzieci z rodzin amerykańskich i innych krajów mieszkających w Warszawie. W trakcie wizyty mieliśmy okazję podpatrzeć, jak uczą się licealiści i wziąć udział w zajęciach z Global Politics prowadzonych przez p. Alana Jamesa. Spotkaliśmy się również z p. Janem Cieńskim, dziennikarzem z serwisu Politico Europe, z którym dyskutowaliśmy na temat nowej ustawy IPN. Dzień zakończył się przyjęciem w rezydencji Johna C. Law, zastępcy ambasadora USA, i rozdaniem dyplomów.

Maciej Maziarz, laureat I Know America 2018


Konkurs I Know America 2018 wspominam jako coś wartego udziału, a także przyłożenia się w postaci własnej pracy. Naładowany pozytywnymi emocjami, uczestniczyłem w kilkudniowym spotkaniu laureatów i finalistów i nie zawiodłem się!

Pomimo trudu, który musiałem włożyć w pisanie eseju i zdobywanie wiedzy niezbędnej do sporządzenia go, nie bałem się poszerzyć jej również w bardziej kreatywny sposób, dzięki warsztatom antydyskryminacyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN, czy też lekcji w American School of Warsaw.

I Know America to nie tylko okazja do nauczenia się czegoś pożytecznego (m.in. jak poprawnie napisać esej), czy głębszego zasmakowania kultury amerykańskiej, lecz również nawiązania znajomości z wartościowymi, ciekawymi ludźmi. Pomimo krótkiej ilości czasu spędzonego ze sobą, wszyscy uczestnicy przełamywali lody błyskawicznie i zacieśniali więzi.

Sebastian Feledyn, wyróżniony w finałach I Know America 2018