Maciek w finałach I Know America !

 

Maciej Maziarz z klasy II c zakwalifikował się do ostatniego etapu  ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych organizowanego od 17 lat przez Fundacje Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest jednym z 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy będą ubiegać się o tytuł laureata, a tym samym o główną nagrodę w konkursie czyli wyjazd do Stanów Zjednoczonych i uczestnictwo w intensywnym, kilkutygodniowy zjeździe naukowym w Wake Forest University w Winston-Salem, w Północnej Karolinie. Nagrodami dla laureatów są również trzy indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz jedno miejsce na miesięcznym stażu w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie.

Konkurs składa się z III etapów. I etap to test wielokrotnego wyboru, po którym tylko ok. 60 uczestników zakwalifikowanych jest do II etapu, czyli napisania eseju na jeden z kilkunastu tematów. W etapie III finaliści, czyli Maciek, nagrywają i przesyłają filmy, w których wypowiadają się na jeden z trzech ogłoszonych wcześniej tematów. Następnie, w Warszawie, piętnastka finalistów rozmawia z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki i Fundacji Wspomagania Wsi i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące ich prezentacji i dwa wylosowane pytania, których zagadnienia obejmują takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko amerykańskie, system edukacji czy geografia.

Gratulacje należą się również Sebastianowi Feledynowi z klasy III c. Jego esej został wysoko oceniony - uplasował się na 16 miejscu-  i w nagrodę został on zaproszony na trzydniowe spotkanie 28 finalistów konkursu. W programie między innymi: spotkanie z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie, wizyta w szkole amerykańskiej i rozrywki kulturalne.

To wspaniale, że aż dwóch uczniów naszego liceum pokonało ok. 1400 rywali z różnych zakątków Polski.

Teraz czekamy na ich relacje z pobytu w Warszawie w dniach od 28 lutego do 2 marca i trzymamy kciuki za spełnienie się Maćkowego snu o Ameryce.

BB