III Edycja Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu 2018 - wycieczka

Wycieczka do Wrocławia dla laureatów III Edycji Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu o Puchar Starosty Goleniowskiego

W dniach 11-12 stycznia 2018 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego Jakub Zubek i Filip Olejnik klasa IIb, Maja Kowalska i Julia Piwowarczyk klasa Ib, Michał Buriak i Konrad Laskowski klasa IIa wraz z opiekunem Jolantą Grygowską wzięli udział w dwudniowej wycieczce, która była ukoronowaniem ich brawurowej gry w Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu.

Program wycieczki był bardzo bogaty.

Dzień pierwszy:

Hydropolis

 Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

Hydropolis zostało otwarte w grudniu 2015 roku. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji, budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Obiekt znajduje się na liście zabytków. Gdy podczas zwiedzania Hydropolis, odkryliśmy na wystawie coś szczególnie interesującego, w każdej chwili mogliśmy zgłębić swoją wiedzę na ten temat w Hydropedii - zbiorze powstałych na potrzeby Hydropolis artykułów popularnonaukowych, które prezentowane są na dotykowych monitorach. Zilustrowane fotografiami i filmami teksty specjalistów i pasjonatów tłumaczą, i rozszerzają tematykę podejmowaną na wystawie.

Afrykarium - pierwsze oceanarium w Polsce

Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy AFRYKARIUM, powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Główna myśl przewodnia Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”!  Na rozpisany w początkach 2008 roku, konkurs architektoniczny nadesłano 14 projektów, z których komisja konkursowa wybrała opracowanie pochodzące z wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Przygotowywanie szczegółowych projektów wykonawczych trwało blisko 4 lata. Ostatecznie budowa AFRYKARIUM ruszyła na przełomie marca i kwietnia 2012. Dzięki niepowtarzalnej koncepcji obiektu, Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą:

  1. Morze Czerwone - w zbiorniku o pojemności miliona litrów wody powstał ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb.
  2. Afryka Wschodnia - spotkamy tutaj m.in. hipopotamy nilowe, które pod wodą poruszają się z wielką gracją. Obok mieszkają niezwykłe mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców - niezwykłych gryzoni. Dalej znajdują się dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli dikdiki.
  3. Kanał Mozambicki - jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.
  4. Wybrzeże Szkieletów - mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), a także meduzy, mureny oraz ciekawe gatunki ryb jak np. skrzydlica.
  5. Dżungla nad rzeką Kongo - w dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Dołączyły do nich liczne gatunki ptaków.

Dzień drugi:

Nokia we Wrocławiu

Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu powstało w 2000 roku, zatrudniając wówczas 10 pracowników. Od tej pory wiele się zmieniło. Dzisiaj jest to największa instytucja badawczo-rozwojowa w sektorze ICT w Polsce. W 2013 roku zatrudniono ponad 1800 pracowników, w 2016 jest  już ponad 3000 i wciąż poszukują nowych specjalistów.

Wrocławskie centrum technologiczne Nokii pełni kluczową funkcję w strukturze całej korporacji, o czym świadczą liczby oraz ranga projektów prowadzonych we Wrocławiu. Jest jednym z trzech największych centrów technologicznych Nokii na świecie i jedną z dwóch jednostek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania. Programiści z TC Wrocław uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji, aż po procesy wdrożenia. Są to projekty międzynarodowe, wymagające współpracy z oddziałami z najbardziej odległych zakątków świata.

Centrum technologiczne Nokii we Wrocławiu wspiera rozwój telekomunikacji i inżynierii oprogramowania na wielu płaszczyznach. Stawiając na innowacyjność, już od wielu lat współpracują z polskimi uczelniami wyższymi, przeprowadzając wykłady i laboratoria dla studentów, zapraszając ich na praktyki, czy realizując wspólnie projekty w ramach inicjatywy Innovative Projects.

Wielu studentów, którzy uczestniczyli w organizowanych przez nich zajęciach lub brali udział w Innovative Projects, trafiło do Nokii na praktyki, a teraz pracują dla nich na stałe na samodzielnych stanowiskach. Otwierają im w ten sposób drzwi do pierwszej pracy w pełni przygotowując do tego, co będą robili w przyszłości.

Innovative Projects - zakłada współpracę pracowników Nokii i studentów nad praktycznym rozwiązaniem konkretnych problemów z różnych obszarów związanych z pracą ich firmy, od tworzenia prostych narzędzi programistycznych, poprzez tworzenie aplikacji graficznych i bazodanowych, aż do opracowywania algorytmów pomocniczych używanych w dziedzinie LTE. Co roku Nokia przygotowuje listę tematów projektów, które mogą być realizowane w ramach zajęć na uczelni, kół naukowych, a także indywidualnie. Każdy temat posiada swojego opiekuna ze strony firmy, z którym grupa lub osoba realizująca dany projekt może się swobodnie konsultować w ramach spotkań organizowanych w siedzibie Nokii.

Spółdzielnia PANATO

Spółdzielnia PANATO to przedsiębiorstwo społeczne łączące lokalny rynek projektowy z ekologiczną produkcją. Organizację tworzą dwie współpracujące ze sobą pracownie:

  • Pracownia Szycia – projektują i szyją torby, plecaki i akcesoria reklamowe dla firm oraz tworzą autorskie kolekcje produktów streetwear’owych.
  • Pracownia Sitodruku – wykonuje nadruki na produktach reklamowych, projektuje i drukuje autorskie grafiki oraz prowadzi pokazy i warsztaty sitodruku.

W 2017 zainicjowano powstanie ogólnopolskiej sieci przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, w skład której wchodzą: Spółdzielnia PANATO (Lider), Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej, Zakład Aktywności Zawodowej, Przedsiębiorstwo Społeczne TPD Oddział Miejski w Wieruszowie, Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej, Manufaktura Dobrych Usług sp. z o.o. Wspólnie pod marką PANATO Bag produkują torby i plecaki reklamowe na rynek krajowy i zagraniczny.

Korzystając z doświadczenia, umiejętności i talentów pracowników spółdzielnia dąży do tworzenia rzeczy wyjątkowych i niepowtarzalnych. Kastomizowane produkty to ich specjalność. Podejmują się realizacji zamówienia starają się, aby efekty ich pracy spełniały oczekiwania klienta, a ich produkty były wykonane z należytą starannością, dbałością o detale i wysoką jakość.

Wierzą, że mogą zmieniać rzeczywistość, a z pewnością tę, która ich otacza. Chcieliby, aby ich praca miała nie tylko wymiar zarobkowy, ale również była użyteczna społecznie.

Podczas zajęć w Spółdzielni PANATO uczestnicy wycieczki mieli okazję samodzielnie uszyć plecak.

Wróciliśmy z głowami pełnymi wrażeń.  JG