Recytatorskie przedbiegi, czyli subiektywne podsumowanie pierwszego semestru

Pierwszy semestr dobiega końca, czas więc na kilka słów podsumowania, co w słowie i między słowami piszczy. Wrzesień, tradycyjnie już, przywitał miłośników recytacji morzem i poezją Zbigniewa Herberta. XVIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta odbywający się w Regionalnym Centrum Kultury zgromadził spadkobierców myśli pana Cogito i stał się, kolejny już raz, świętem słowa.

Jesień przyniosła spotkanie w kawiarence Pod Pikadorem w Połczynie Zdroju. XXXII Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej odbywał się, jak zawsze, w listopadzie i stał się spotkaniem ludzi w różnym wieku interpretujących poezję i prozę Skamandrytów. Klimat i urok Połczyna, spotkania z pokrewnymi duszami i przede wszystkim słowo i muzyka, które łączą, wszystko to sprawia, że do Połczyna zawsze chce się wracać.

W klimacie regionalnej twórczości, na Szczecińskim Parnasie, spotkali się znawcy literatury autorów szczecińskich. Teatr Polski otworzył swoje przestrzenie i kiedy za oknem panowała listopadowa plucha a o szyby deszcz dzwonił jesienny, na deskach teatru prezentowali się aktorzy – amatorzy.

W tych wszystkich świętach słowa uczestniczyli oczywiście nasi uczniowie i choć niekoniecznie zgadzamy się z werdyktami, wszak ocena recytacji bywa względna, to ważne jest to, że wciąż są tacy młodzi ludzie, którzy poprzez słowo, literaturę wyrażają siebie. Potrzeba dużej wrażliwości i mądrości, by z trudną materią słowa się mierzyć i odwagi, by piękno słowa nieść innym. Gratulacje dla: Wiktorii Pawłowskiej z kl. Ic, Aleksandry Pietrzkowskiej i Darii Urbaniak z kl. IIIa oraz dla Jakuba Kazuby z kl. IIa i oczywiście dla naszego absolwenta Michała Andrysiaka, który z recytatorskich zmagań powrócił z zasłużonymi nagrodami.

I.K.