99 rocznica odzyskania niepodległości

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

9 listopada społeczność uczniowska wraz z nauczycielami  zgromadziła się  na forum szkoły aby uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborców niepodległości. Wolność wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując szansę, którą stworzyła historia. Wielokrotnie atakowana, wymazywana z mapy, miażdżona, zgniatana, okradana.  Nikt jej nie szanował, każdy chciał zagarnąć jej ziemie ale Polska ciągle istnieje ! I ma się dobrze …

Jędrzej Moraczewski tak o to opisał radość towarzyszącą ludności polskiej po odzyskaniu niepodległości. „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

Doniosłemu wydarzeniu towarzyszył koncert przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali patriotyzm w różnych muzycznych odsłonach. W prezentowaniu pieśni patriotycznych wykonawcy sięgnęli po wiele muzycznych estetyk - od chóru, po pieśni ludowe, muzykę elektroniczną i rockową.

Dopełnieniem koncertu była wystawa prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów.  Dziękujemy Pani Edycie Wieczorek za przygotowanie ekspozycji, która stanowiła tło apelu.

Ponadto 11 listopada o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Kombatantów  przedstawiciele władz samorządowych, delegacje partii politycznych, uczniowie szkół a także mieszkańcy Nowogardu  uczestniczyli w złożeniu wieńców i kwiatów.

I. Pędziwiatr, A. Skowron