Spektakl-"Wracam do domu"


Gdy jest się „dużym”, to wracanie do domu bywa trochę szalone – wpada się, jak po ogień, na chwilę, z trudem załatwia się choćby część zaplanowanych spraw. Takie było i to wracanie – bardzo po nowogardzku. Serce rwało się do jeszcze przynajmniej dwudziestu kolejnych piosenek, do piętnastu innych tekstów, do kolejnych bukietów wrażeń. A to wracanie, tak bardzo po latach, to przecież jednak ledwie moment, ledwie błysk. Chwila od nocy do nocy, kołysanie magnolii i krótkie bajki. Gałązki wiśni i rzeka, która kolejny raz zmienia bieg. Dróg sto do tak bliskiego Portofino i nienasycone wciąż apetyty – na czereśnie, na życie, na miłość. A jednak do domu wracać warto – nawet na chwilę, bo to spełniony sen, który trwa całe życie. Kawałki piękna – szlachetne, proste i bliskie – które chcemy ocalać, by nieść je dalej w świat. Bo dom to przestrzeń, gdzie sens nabiera sensu. Rzeczywistość, gdzie sensu może nabrać każdy z nas.

 10 lat po tzw. „Pierwszej Wieży Babel” absolwenci II LO wrócili do ukochanej sali teatralnej, by raz jeszcze zrobić coś razem – udało się nie tylko spotkać, ale i wzruszyć zgromadzoną publiczność. To był po prostu bardzo piękny wieczór – pełen wspomnień, ale i nadziei na kolejne spotkania.

„Do domu” wrócili absolwenci II LO: Paula Godusławska, Monika Jeremicz, Anna Krakiewicz, Marta Król, Justyna Płaczek, Dominika Rasińska, Brygida Sawicka-Stępińska, Hanna Wierzbicka, Kamila Zięciak, Michał Andrysiak, Bartłomiej Drążewski, Jan Jeliński, Wojciech Koladyński i Ernest Skrok. Gościnnie do absolwentów dołączył Maciej Stępiński.

Razem z absolwentami wróciły teksty: Grzegorza Ciechowskiego, Michaela Cunnighama, Wincentego Fabera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Katarzyny Groniec, Zbigniewa Herberta, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Anity Lipnickiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Wiesława Myśliwskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Jacquesa Préverta, Łukasza Rutkowskiego, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego, Kornela Ujejskiego, Andrzeja Własta, Jana Wołka, Jerzego Zagórskiego i muzyka: Zygmunta Białostockiego, Freda Buscaglionego, Piotra Dziubka, Waldemara Kazaneckiego, Antoniego Kopffa, Zbigniewa Krzywańskiego, Borysa Lankosza, Jacka Mikuły, Włodzimierza Nahornego, Krzysztofa Napiórkowskiego, Bułata Okudżawy, Łukasza Rutkowskiego, Adama Sławińskiego, Nicka Talbota, Grzegorza Turnaua, Jerzego Wasowskiego.

Opiekę nad wydarzeniem sprawowała Izabela Koladyńska.