Pokaż nam język

 

Uczniowie: Anton Koziol (kl. IB), Maciej Maziarz (kl. IC), Marcin Sosnowski (kl. IIA), Julia Drobińska (kl. IIB) i Sebastian Feledyn (kl. IIC) wzięli udział w ogólnopolskich półfinałach konkursu „Pokaż nam język”, do którego zakwalifikowało się 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.

Zadania konkursowe tej części polegały na udzieleniu odpowiedzi w formie wypracowania  w języku angielskim na dwa pytania otwarte nawiązujące do zakresu tematycznego XVII edycji konkursu którym jest „Społeczeństwo wielokulturowe jako wyzwanie XXI wieku”.

 Jak trudne, a zarazem interesujące, były te pytania możecie zobaczyć poniżej.

  1. Jak wzrastanie w wielokulturowym społeczeństwie może przygotować młodego obywatela do dorosłego życia?
  2. Szkoła jest miejscem, w którym kształtują się postawy tolerancji wobec różnych kultur? Jakie zajęcia lub projekty pozalekcyjne najlepiej nadawałyby się do rozwijania takiej postawy? Czy w Twojej szkole przedstawiciele innych kultur czuliby się swobodnie?
  3. Europa jako cel „wędrówki ludów” – szanse i zagrożenia. Jakie jest twoje nastawienie do ruchów migracyjnych? Jakie mogą być, w dłuższej perspektywie,” pozytywne konsekwencje ruchów migracyjnych? Jakie widzisz zagrożenia migracji do krajów europejskich?
  4. Gdybyś miał zamieszkać na stałe w kraju wielokulturowym, takim jak Niemcy czy Wielka Brytania, jakie byłoby Twoje nadzieje i/lub obawy?

Po tym etapie najwyższą punktację uzyskał Sebastian i uplasował się na 30 pozycji w kraju.

Gratulujemy.

 BB