Lekcja historii w Sachsenhausen

8 czerwca tego roku uczniowie Gimnazjum nr 2, II Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie mieli możliwość brać udział w żywej lekcji historii na terenie obozu koncentracyjnego w centrum Oranienburga, którą przeprowadziła adiunkt dr Tomasz Ślepowroński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Obóz został założony przez hitlerowców w 1938 roku na północnym przedmieściu Sachsenhausen- fabryka śmierci. Ze względu na bliskość stolicy III Rzeszy spełniał on szczególną funkcję jako obóz modelowy i szkoleniowy. Mieściła się tu centralna administracja wszystkich obozów koncentracyjnych tzw. Inspektorat Obozów Koncentracyjnych.

W Sachsenhausen oraz jego ok. 100 podobozach przebywało blisko 200 tysięcy osadzonych. Byli to głównie więźniowie polscy i radzieccy. Wśród polskich ofiar można tam spotkać nazwiska wielu intelektualistów (np. profesorów uczelni krakowskich), duchownych i przywódców polskiego podziemia. Jednym z najbardziej znanych był dowódca Armii Krajowej generał Stefan Grot-Rowiecki na jego symbolicznym grobie, który został odsłonięty 4 listopada 2014 roku uczniowie złożyli wiązankę kwiatów tym samym upamiętniając jego śmierć.

22 kwietnia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz wojska Armii Czerwonej. W latach 1945 – 1950 części obozu służyły radzieckiej tajnej policji jako obóz specjalny.

Tak wspaniałą lekcję zawdzięczamy Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Ta lekcja była prezentem dla naszych uczniów, którzy uczestniczyli przez cały rok w lekcjach muzealnych, a dla nauczyciel za zachęcanie do poznawania tej bliskiej i dalekiej historii.

I.Pędziwiatr, A.Kopycińska, M. Dobrowolski, D. Ścibor