„Komórkomania” w II LO

„Akcja „KOMÓRKOMANIA” to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele”.

21 kwietnia 2017r. odbył się finał „Komórkomanii”, poprzedzony prezentacjami we wszystkich klasach naszej szkoły. Wolontariusze, uczniowie klas drugich, starannie i szczegółowo opowiadali o działalności fundacji DKMS. Fundacji mającej na calu pomoc jak największej liczbie pacjentów poprzez rekrutowanie, motywowanie i utrzymywanie dawców komórek macierzystych. Jest to jeden z największych ośrodków dawców szpiku w naszym kraju.

W ubiegły piątek od godziny 9:00 do 14:00 w sali teatralnej czekaliśmy na potencjalnych dawców.  Okazało się, iż mamy w szkole chętnych, by pomagać innym w tym zakresie. Kilkunastu uczniów i nauczycieli zgłosiło się, zarejestrowało i oddało swój materiał do badania. Teraz tylko pozostało czekać na odnalezienie genetycznych bliźniaków!

We wszystkich działaniach naszych wolontariuszy pomagała pani Elżbieta Baran oraz pani Małgorzata Martyniuk. Dzięki tej akcji mieliśmy okazję uświadomić naszym licealistom i nauczycielom ważność kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych. Niektórych udało nam się zachęcić do podjęcia działań w tym kierunku. Podczas całej „Komórkomanii” zbierane były również pieniądze na wsparcie działań fundacji. Chętni mogli wpisać się na listę darczyńców lub anonimowo wspomóc Bazę Dawców Komórek Macierzystych w Polsce.

Wiktoria Piasecka kl. II b

..