„Moc naukowców” na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt

31 marca 2017r. w Szczecinie miała miejsce kontynuacja największego w regionie wydarzenia edukacyjnego pt.: „Moc naukowców”, organizowanego przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Impreza naukowa skupia każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Klasa IIB wraz z wychowawczynią, p. Elżbietą Baran, postanowiła także wziąć udział w organizowanych zajęciach, wybierając się na Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Uczniowie naszego liceum mogli przez jeden dzień poczuć się jak studenci ZUT-u, ponieważ odwiedzili sale, w których odbywają się zajęcia, a także świetnie wyposażone laboratoria, w których prowadzone są badania naukowe. Dzięki uczestnictwie w warsztatach obserwowali ciekawe doświadczenia oraz sami sprawdzili się w roli „szalonych naukowców”. Pierwsze zajęcia dotyczyły badania wpływu pH i temperatury środowiska na aktywność enzymów. Drugoklasiści zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich zajęła się badaniem aktywności amylazy ślinowej w różnych warunkach środowiska. W tym celu mieszano ślinę z przegotowaną lub surową skrobią, dodając także kwasów i zasad oraz zmieniając temperaturę mieszanin. Dowiedziono, że układ pokarmowy człowieka nie jest w stanie strawić surowej skrobi, z tego względu nie należy spożywać surowych bulw ziemniaka. Druga grupa zbadała aktywność podpuszczki. W tym celu do świeżego mleka krowiego oraz mleka handlowego dodawano podpuszczkę i cytrynian sodu, także zmieniając temperaturę otoczenia. Zaobserwowano, że mleko handlowe nie zawiera wolnych jonów wapnia, które organizm mógłby przyswoić. Zatem tylko świeże mleko może być źródłem wapnia dla organizmów żywych. Te ćwiczenia były nie tylko bardzo interesujące, lecz także dostarczyły uczestnikom przydatnych informacji, które z pewnością zostaną dobrze zapamiętane. Po krótkiej przerwie uczniowie mieli okazję zaangażować się w kolejne 90-minutowe warsztaty. Tym razem dotyczyły one zapłodnienia pozaustrojowego u zwierząt. Zajęcia rozpoczęły się zapoznaniem się z prezentacją multimedialną dotyczącą głównego tematu. Uczestnicy mieli również okazję dokonać zapłodnienia in-vitro u zwierząt hodowlanych. Polegało to na pobraniu płynu z oocytami z jajników świni i krowy oraz wyłowieniu oocytów przy pomocy pipety i mikroskopu. Następnym krokiem było ogrzanie zamkniętych probówek z wodą i wrzucenie do nich plemników pobudzonych kofeiną. Wtedy można było zalać gamety żeńskich nasieniem tych zwierząt i obserwować plemniki, które próbowały przebić się przez osłonkę komórki jajowej. Było to niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło wniknąć drugoklasistom w świat zwierząt i zaczerpnąć wiedzę w niecodzienny sposób – z własnych obserwacji podczas eksperymentu zamiast z książki. Całej klasie niezwykle spodobała się piątkowa wycieczka do Szczecina, ponieważ mieli okazję zobaczyć na własne oczy to, czego uczą się w szkole jedynie ze zdjęć bądź rysunków. Z pewnością taki oryginalny sposób nauki przyniesie lepsze rezultaty niż w przypadku studiowania podręczników. Niektórzy uczniowie po pobycie na szczecińskim Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt zaczęli nawet zastanawiać się nad podjęciem dalszej nauki na tej uczelni, zaraz po ukończeniu naszego liceum. Można więc śmiało stwierdzić, że wizyta na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym okazała się owocna.

Julia Drobińska IIB