"Moc naukowców" na Wydziale Mechanicznym

Z wizytą na Wydziale Mechanicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

31 marca 2017r. klasy IA i IIA II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie wraz z wychowawcami p. Szymonem Grygowskim i p. Joanną Dzikowska wzięły udział w imprezie naukowej "Moc naukowców", organizowanej przez wydziały Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Nasze klasy uczestniczył w w pokazach przygotowanych przez Wydział Mechaniczny ZUT.

Program edukacyjny był bardzo napięty. Dla naszych uczniów przygotowano kilkanaście pokazów i wykładów. Klasy podzielone były na cztery grupy, które jednocześnie realizowały różne zadania dydaktyczne. Uczniowie uzyskali m.in. informacje na temat tego jak funkcjonują dzisiejsze roboty przemysłowe, jak możne je programować i dlaczego mogą być niebezpieczne dla człowieka,  byli świadkami działania robota o kinematyce pająka. Mogli również zobaczyć jak działa skaner 3D służący do wizyjnej inspekcji silnika samochodowego.

Bardzo ciekawy pokaz dotyczył zasady działania skaningowego mikroskopu elektronowego, za pomocą którego uczniowie mogli zbadać i zobaczyć swoją biżuterię w powiększeniu 800 tys. razy oraz odczytać jej skład chemiczny, widzieli również jak pracują obrabiarki CNC i drukarki 3D.

Uczestniczyliśmy również w dwóch ciekawych wykładach "Inteligentne powłoki" i "Termowizja w naturze, nauce i praktyce". Pamiątką z tego spotkania jest fotografia wykonana przez kamerę pracującą w zakresie promieniowania podczerwonego.

Dla osób zainteresowanych techniką samochodową przygotowano pokaz dotyczący działania poduszki powietrznej. Uczniowie mogli również zapoznać się z zasadami pomiaru mocy silnika samochodowego na hamowni. Równie ciekawy okazał się pokaz urządzenia badającego wytrzymałość materiałów na rozciąganie, ściskanie i skręcanie. Byliśmy świadkami rozerwania pręta wykonanego ze stali którego średnica wynosiła 1,5 cm.

Imprezę organizowaną przez  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny relacjonowała Telewizja Polska TVP3, specjalnie dla której, wywiadu udzielił Patryk Goliński uczeń klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie (zobacz).

Szymon Grygowski