Twarze, plaże i Gazeta przed-festiwalowa

Zakończenie drugiego roku edukacji filmowej to podsumowanie fantastycznej przygody z kinem, słowem, obrazem i muzyką. W tym roku szkolnym uczniowie obejrzeli następujące filmy: Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Człowiek słoń, Ghost Story, Lista Schindlera, Dawson City: Frozen Time, Zimna wojna, Tamte dni, tamte noce, Trzy billboardy za Ebbing Missouri, Czas apokalipsy, Twarze, plaże. Każdy z nich poprzedzony był obszernym, interesującym wprowadzeniem prowadzącego zajęcia dziennikarza filmowego, pana Krzysztofa Spóra. Projekcja ostatniego w cyklu filmu Twarze, plaże odbyła się nie w sali kinowej, ale w sali teatralnej II LO. Było nastrojowo, filmowo, literacko, a przygotowane na tę okazję przez uczniów muffiny z cytatami z filmów, sprawiły, że też słodko. Najważniejszym jednak punktem spotkania było wręczenie p. Krzysztofowi Spórowi specjalnie przygotowanej na tę okazję gazety. Zredagowane przez uczniów klasy IIc wydanie specjalne GAZETY PRZED-FESTIWALOWEJ w całości jest poświęcone obejrzanym filmom i stanowi podsumowanie drugiego roku edukacji filmowej. Praca nad gazetą stworzoną w ekspresowym tempie okazała się także dobrym ćwiczeniem warsztatu dziennikarskiego.

I.K.

Czytaj "GAZETĘ PRZED-FESTIWALOWĄ"

Minął kolejny rok….

Zajęcia edukacji teatralnej prowadzone przez aktorów szczecińskich scen, to stała forma wykładowo-warsztatowa pracy w klasach humanistycznych naszego liceum. W czerwcu, lekcją poświęconą teatrowi współczesnemu, zakończył się kolejny już cykl, a zakończenie zbiegło się z jubileuszem artystycznym aktorki zaprzyjaźnionej z naszą szkołą, pani Małgorzaty Iwańskiej. Artystyczne życzenia wyśpiewane przez Weronikę Lalik przy akompaniamencie Aleksandry Kulinicz, Nikoli Bartnickiej i Szymona Koko to piękne wykonanie ballad Bolesława Leśmiana. Takim muzyczno-teatralnym akordem zamknęliśmy kolejny artystyczny rok.

I.K.

Z życia krótkofalowców w II LO

Kolejny uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie zdał egzamin państwowy i uzyskał Świadectwo Klasy A Operatora Urządzeń Radiowych w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej. Szczęśliwy posiadaczem pozwolenia radiowego został Konrad Małecki z klasy IIA, członek Szkolnego Klubu Radioastronomii PZK - SP1KMK, którego opiekunem jest p. Szymon Grygowski.

Trzech członków klubu SP1KMK: Justyna Juszczyńska z klasy IA oraz Piotr Klimczak oraz Dawid Trzaska z klasy IIIC uzyskało licencje nasłuchowe, które wręczył prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców p. Janusz Tylkowski SP1TMN.

Szymon Grygowski

Egzaminy Akademii CISCO

W ubiegłym tygodniu uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie przystąpili do egzaminów końcowych Akademii CISCO na poziomie CCNA Routing & Switching. Dwudziestu uczniów po zdaniu jedenastu egzaminów cząstkowych, egzaminu praktycznego i teoretycznego uzyskało certyfikat Akademii CISCO z zakresu sieci komputerowych. Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy IIIB Mateusz Gnych.

To już czwarty rok funkcjonowania Akademii CISCO w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Aktualnie uczniowie, którzy wybiorą profil matematyczno-politechniczny mają możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie sieci komputerowych zarówno od strony teoretycznej jak i od strony praktycznej pod okiem instruktora Akademii p. Szymona Grygowskiego.

Szymon Grygowski

SKŁADOWISKO ODPADÓW KOMUNALNYCH W SŁAJSINIE

6 czerwca 2019 w ramach projektu ekologicznego „Cała wstecz nie tylko dla słomek” realizowanego przez Klub Żeglarski KNAGA uczennice z klasy IIB wybrały się do Słajsina, gdzie znajduje się miejskie składowisko odpadów komunalnych. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej powstania i funkcjonowania zakładu. Po składowisku oprowadził nas pracownik wysypiska. Zwiedzane rozpoczęłyśmy od wagi, która przy wjeździe waży dostarczane śmieci. My także z niej skorzystałyśmy i całą grupą sprawdziłyśmy, ile ważymy. Waga wskazała ....1520 kg!

Następnie udałyśmy się w stronę sortowni, gdzie prowadzi się segregację odpadów mieszanych i ze zbiórki selektywnej. Młodzież zadawała pytania dotyczące celowości i sposobów segregacji odpadów domowych. Na zakończenie tej części obejrzeliśmy film prezentujący najgroźniejsze zanieczyszczenia gromadzone na dzikich wysypiskach śmieci. W drugiej części dr Grzegorz Michoński (US - Szczecin) wstępnie podsumował wyniki badań prowadzonych na jeziorze nowogardzkim oraz porównał je z badaniami prowadzonymi w poprzednich latach. Ostateczny raport pojawi się jeszcze w tym miesiącu.

Dziękujemy pracownikowi za poświęcony nam czas i cenną naukę jak dbać, by nasze środowisko było jeszcze czystsze.

E.B.