Czytanie więc sztuką jest….

 Wiedzą o tym uczestnicy Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję Książki oraz Artystyczne Czytanie Prozy zorganizowanego, już kolejny raz, przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Zadaniem uczestników w pierwszym etapie było napisanie recenzji dowolnej książki należącej do literatury pięknej. Następnie autorzy prac zostali zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, który odbył się 30 listopada 2016 roku i polegał na artystycznym odczytaniu fragmentu recenzowanej książki. Wśród uczestników turnieju znaleźli się uczniowie szkół nowogardzkich i goleniowskich. Naszą szkołę reprezentowały: Agata Kubacka – kl. Ic, która zaprezentowała prozę z dreszczykiem Thomasa Cooke’a Ostatnie przesłuchanie, Wiktoria Piasecka – kl. IIb, przedstawiająca losy Weroniki , bohaterki powieści Paula Coelho oraz Dominika Rasińska – kl. IIIb, która zapraszała do przeczytania książki Stephena Kinga Joyland i to ona zajęła II miejsce.

Jeśli czytanie jest pasją, staje się też sztuką. Podobnie jak pisanie. Cenić należy tych, którzy o piękno słowa dbają i dzielą się tym pięknem z innymi.

I.K

Pod Picadorem


  W dniach 25 – 27 listopada 2016 roku w Połczynie Zdroju zagościł na dobre duch Skamandrytów, a to za sprawą XXXI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. Impreza poetycka trwała trzy dni i obfitowała w literacko-muzyczne atrakcje: spektakl muzyczny W kawiarence Sułtan, widowisko Ballady i romanse w wykonaniu przewodniczącej jury Joanny Szczepkowskiej, długie rozmowy, nie tylko z jurorami, w kawiarni Pod Picadorem, prezentacje konkursowe w kinie Goplana, zwieńczone koncertem galowym w niedzielne popołudnie. Znamienne jest to, że w Połczynie spotykają się pasjonaci poezji w różnym wieku i z różnym doświadczeniem recytatorskim. Obok debiutantów i amatorów występują doświadczeni recytatorzy, laureaci prestiżowych konkursów. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy Ia – Jakub Kazuba, zabawiając groteskowo zebranych Humoreską Juliana Tuwima, a Nowogard – absolwent Michał Andrysiak. Obaj zaprezentowali się doskonale, a wystąpienie Michała zostało wyróżnione Nagrodą Dyrektora CK w Połczynie. Mimo iż emocje konkursowe już minęły, Pod Picadorem ciągle słychać głosy poetów.

Do zobaczenia Pod Picadorem za rok!

 I.K.            

Nowe inspiracje, nowy wiersz, nowe zwycięstwo!


Dominika Rasińska, uczennica klasy IIIb, kolejny już raz sięgnęła po literacki laur! Tym razem została nagrodzona w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim NOWE INSPIRACJE organizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury Na Żubardzkiej w Łodzi. II nagroda dla Dominiki, w kategorii dowolny utwór poetycki, to duże wyróżnienie i wielka radość. Jury w uzasadnieniu werdyktu zwróciło uwagę na sprawne posługiwanie się formą i oryginalność. Nagrodzone utwory zostały opublikowane w tomiku poetyckim Nowe Inspiracje. Pozostaje zachęcić do lektury!

I.K.

Bądź Cool, JEDZIESZ – NIE PIJ


1 stycznia uczniowie klas II naszego liceum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez goleniowską Policję oraz nowogardzki Ośrodek Pomocy Rodzinie. Hasłem całej akcji było hasło BĄDŹ COOL, JEDZIESZ – NIE PIJ. Warsztaty miały na celu uświadomić młodzież (na chwilę przed osiągnięciem pełnoletności) jakie skutki zdrowotne i prawne grożą w momencie jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Katarzyna Wasyluk

Podkategorie