Szprotki, Wieloryby i ….Miłość

 

Słoneczny majowy weekend upłynął dla niektórych uczniów naszego liceum pod znakiem pięknego słowa i trzech kardynalnych cnót. Spotkania ze Sztuką Słowa Wiara – NadziejaMiłość to konkurs recytatorski, który odbywał się w dniach 18 – 20 maja 2018 roku w Szczecińskim Inkubatorze Kultury i w Akademii Sztuki w Szczecinie. Otwarty charakter spotkania sprawia, że w konkursowe szranki stają recytatorzy z całego kraju i z różnym recytatorskim doświadczeniem. Kategoria Szprotek to nowicjusze na polu recytacji, zaś Wieloryby to osoby mające recytatorskie doświadczenie i sukcesy na skalę ogólnopolską. Sama przynależność do tej kategorii jest już dużym wyróżnieniem. Prezentacje oceniane są przez specjalistów zajmujących się teatrem, słowem, kulturą języka i świadomością sceniczną. Nasi reprezentanci pięknie zaprezentowali się na konkursie, zdobywając kolejne laury. W kategorii Szprotek wyróżnienie zdobyła Maria Korszeń (kl. Ic), do kategorii Wielorybów zakwalifikowano Jakuba Kazubę (kl. IIa) i Wiktorię Pawłowską (kl. Ic), która również została wyróżniona. Trzecią nagrodę w konkursie zdobył Wieloryb – absolwent naszego liceum Michał Andrysiak.

XIV Spotkania ze Sztuką Słowa to około 25 godzin słuchania i mówienia pięknej literatury. I niezmierzalny czas literacko-teatralno-kulturowego wychowania.

I.K.

SZKOLENIE WOPR – „BŁĘKITNY PATROL”

 

22 maja 2018 roku uczniowie klas pierwszych LO wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Błękitny Patrol”. Program był skierowany do młodzieży i dotyczył bezpiecznych zachowań i profilaktyki nad wodą. Zajęcia zostały przeprowadzone przez ratowników WOPR w Goleniowie. W pierwszej części prowadzący spotkanie omówili zakres działalności Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W drugiej części uczestnicy zajęć zdobywali wiedzę teoretyczną i pogłębiali praktyczne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz zasad bezpiecznego wypoczynku nad obszarami wodnymi. Uczniowie ćwiczyli m. in. resuscytację krążeniowo – oddechową, pozycję bezpieczną oraz doskonalili umiejętność opatrywania ran.

Mogli również sprawdzić swoją wiedzę grając w grę „Wodomaniacy”. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze, a ich uczestnicy otrzymali dyplom uczestnictwa. Uczniowie zadowoleni z miło spędzonego czasu wrócili do klas.

 

Śpiewając poezję

 Utwory Jacka Kaczmarskiego i Agnieszki Osieckiej, w interpretacji maturzystek Wiktorii Bucoń (wokal) i Wiktorii Kozłowskiej (gitara) oraz uczennicy klasy drugiej Ewy Dudzińskiej (fortepian), wybrzmiały w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w trakcie eliminacji wojewódzkich 63. Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Śpiewanej. Turniej jest integralną częścią Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Reprezentantki naszego liceum śpiewająco zaprosiły na Bal u Pana Boga, pytały kto tak ładnie kradnie i prosiły, by jeszcze stał się cud. Konkursowi towarzyszyły warsztaty recytatorskie prowadzone przez aktorkę Teatru Starego w Krakowie, wykładowcę Akademii Muzycznej i szkół teatralnych panią Monikę Rasiewicz. Udział w tym turnieju jest pięknym powrotem do tradycji, którą przez lata wypracowała sobie nasza szkoła.

IK

Tak się wygrywa!

 

W sali kameralnej Opery na Zamku w Szczecinie, w sobotę 28 kwietnia 2018 roku, odbył się finał wojewódzki 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To najważniejszy konkurs recytatorski na mapie słownych zmagań i chyba najtrudniejszy, szczególnie, że brak wyraźnego podziału na kategorie wiekowe, nie daje równych szans licealistom i dorosłym recytatorom. Szczecińskie eliminacje są nie lada wyzwaniem, gdyż poziom uczestników od lat jest najwyższy w kraju. Nasze liceum ma długoletnią tradycję i swoje zasłużone miejsce w tym konkursie. Tegoroczne eliminacje zakończyły się jednak największym jak do tej pory sukcesem, nasi uczniowie zaprezentowali się w wielkim stylu i wszyscy zostali nagrodzeni. Laur zwycięzcy przypadł Jakubowi Kazubie (kl. IIa) i to on m.in. będzie reprezentował województwo zachodniopomorskie w Ostrołęce. Tytuł laureata otrzymała Wiktoria Pawłowska (kl. Ic), a wyróżnienie zdobyła Maria Korszeń, także uczennica z klasy Ic. Naszym uczniom towarzyszył absolwent Michał Andrysiak, zdobywając tytuł laureata. Wszyscy nagrodzeni zostali przez jurorów pochwaleni za dojrzałość, naturalność, dobór repertuaru, interpretację i mądre czarowanie słowem. A sztuka słowa to przecież jedna z najpiękniejszych sztuk.

Finał ogólnopolski w Ostrołęce już w czerwcu. Trzymamy kciuki!

IK