Błękitny Patrol

27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze w Goleniowie pod nazwą „Błękitny Patrol”. Ratownicy propagowali wśród uczniów zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Omówione zostały niebezpieczeństwa czyhające na nierozważnych uczestników letniego wypoczynku. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wykładu dotyczącego algorytmu postępowania resuscytacyjnego. Pozostała część spotkania miała charakter praktyczny. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które ćwiczyły rzut liną, resuscytację krążeniowo – oddechową, pozycję bezpieczną, obsługę apteczki pierwszej pomocy w różnych zdarzeniach oraz zasady bezpieczeństwa wodnego. Ciekawa forma zajęć z zastosowaniem elementów multimedialnych powodowała, że uczestnicy uczyli się w trakcie zabawy. Każdy z nich warsztatów otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.

FESTIWAL NAUKI W II LO

II LO  - TO JEST TO!

Takie hasło witało gości, którzy przybyli 25 kwietnia 2017 roku na tzw. dzień otwarty. Twórczą atmosferę i pozytywne zamieszanie jakie panowało tego dnia, dało się odczuć już po przekroczeniu progu budynku szkoły. Szkolne forum zamieniło się w prawdziwy festiwal różności. Stoiska klas i stoiska tematyczne (językowe, astronomiczne, geograficzne) prześcigały się w atrakcjach, oferując różne intelektualne zagadki, m.in.: gry i zabawy logiczne, połamańce językowe, zadania na spostrzegawczość. Można było zagrać w kultową grę "językowy wisielec", poczynić obserwacje przez binokular, obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, wykonać doświadczenie chemiczne, a nawet nawiązać połączenie krótkofalarskie. W sali teatralnej muzyczne rytmy przeniosły w nastrój zadumy i poezji, piwniczny klimat zapraszał w świat piękna słów i magii teatru. Na hali sportowej emocji dostarczał rozgrywany mecz, a poszukujący silniejszych wrażeń mogli oddać strzał na strzelnicy. Dla wszystkich zwiedzających szkołę zwieńczeniem przeżyć był apel przygotowany przez uczniów. Prowadzący zapoznali bardziej konkretnie z ofertą liceum, prezentując poszczególne profile klas, przedstawiając prezentację multimedialną i filmik reklamujący oraz w iście kabaretowy sposób, z poczuciem humoru, zapoznając z gronem nauczycielskim i panującą w szkole atmosferą, zaś maturzyści zatańczyli ostatni taniec na wesoło. Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki konkursów Pitagoras i English is Simple. Niepowtarzalną oprawę uroczystości zapewniły dziewczęta, które w kostiumach teatralnych przechadzały się z właściwym sobie wdziękiem, częstując wszystkich muffinkami we wszystkich możliwych smakach (uczniowie samodzielnie upiekli ich prawie tysiąc!).

W roku szkolnym 2017/2018 II LO w Nowogardzie oferuje naukę w trzech pierwszych oddziałach o profilach: matematyczno-politechnicznym, przyrodniczo-medycznym i medialno-prawnym. Profil medialno-prawny stanowi poszerzenie dotychczasowej ofert klasy humanistyczno-prawnej. Wychowawcami zostają: p.Maja Stelmaszak, p.Marek Dobrowolski i p.Izabela Koladyńska. Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdują się w okolicznościowym wydawnictwie.

Zapraszamy trzecioklasistów!

Spotkanie z poezją

 

Finał wojewódzki 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbywał się w dniach: 22 - 23 kwietnia w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W tym najważniejszym dla recytatorów konkursie, spotkali się laureaci eliminacji rejonowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali pasjonaci sztuki mówienia: Jakub Kazuba z klasy IIa i Dominika Rasińska z klasy IIIb. Dla Dominiki było to w pewien sposób pożegnanie z recytacją w liceum, ale na pewno nie pożegnanie ze słowem i sceną. Życzymy jeszcze wielu teatralno - literackich sukcesów, już poza murami szkoły.

I.K.

„Komórkomania” w II LO

„Akcja „KOMÓRKOMANIA” to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele”.

21 kwietnia 2017r. odbył się finał „Komórkomanii”, poprzedzony prezentacjami we wszystkich klasach naszej szkoły. Wolontariusze, uczniowie klas drugich, starannie i szczegółowo opowiadali o działalności fundacji DKMS. Fundacji mającej na calu pomoc jak największej liczbie pacjentów poprzez rekrutowanie, motywowanie i utrzymywanie dawców komórek macierzystych. Jest to jeden z największych ośrodków dawców szpiku w naszym kraju.

W ubiegły piątek od godziny 9:00 do 14:00 w sali teatralnej czekaliśmy na potencjalnych dawców.  Okazało się, iż mamy w szkole chętnych, by pomagać innym w tym zakresie. Kilkunastu uczniów i nauczycieli zgłosiło się, zarejestrowało i oddało swój materiał do badania. Teraz tylko pozostało czekać na odnalezienie genetycznych bliźniaków!

We wszystkich działaniach naszych wolontariuszy pomagała pani Elżbieta Baran oraz pani Małgorzata Martyniuk. Dzięki tej akcji mieliśmy okazję uświadomić naszym licealistom i nauczycielom ważność kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych. Niektórych udało nam się zachęcić do podjęcia działań w tym kierunku. Podczas całej „Komórkomanii” zbierane były również pieniądze na wsparcie działań fundacji. Chętni mogli wpisać się na listę darczyńców lub anonimowo wspomóc Bazę Dawców Komórek Macierzystych w Polsce.

Wiktoria Piasecka kl. II b

..