VIII Turniej Historyczny „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”

 8 czerwca 2018 r. w Szczecinie odbył się VIII Turniej Historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych "Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle" organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród blisko czterdziestu drużyn nie zbrakło uczniów z II LO. Drużyna w składzie Adrianna Kukiełka Ic, Maria Korszeń Ic i Dawid Margas IIc uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Reprezentanci naszej szkoły z klasy I a - Jonatan Kasperczak, Radosław Kędzierski i Cyprian Sowa także nie zawiedli i znaleźli się tylko kilka miejsc niżej. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi polityki, kultury, gospodarki i społeczeństwa okresu PRL. W poszczególnych rundach rozwiązywali zadania filmowe i muzyczne, w których liczyła się zarówno wiedza, jak i działanie w grupie, a także refleks. Zmaganiom towarzyszyła dobra zabawa oraz atrakcyjne nagrody.

AS

Wycieczka do Heide Parku

 11 czerwca o godz. 2.00 w nocy 44 - osobowa grupa uczniów z ZSO w Nowogardzie wyruszyła na wycieczkę do Niemiec. Celem podróży było miasteczko Soltau niedaleko Hamburga, w którym znajduje się największy park rozrywki w północnych Niemczech. Heide Park został otworzony w 1978 roku i zajmuje 85 ha powierzchni. Znaleźliśmy tam ok. 50 różnych atrakcji. Największą popularnością wśród naszych uczniów cieszyły się oczywiście te najbardziej ekstremalne atrakcje, m.in. Big Loop, Krake, Flug der Dämonen, Bobbahn czy Limit.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy 12 czerwca ok. godz. 2.00 do Nowogardu. Naprawdę było warto!

MS

Wymiana z Gymnasium Heide – Ost

 

Od 1 do 8 czerwca kolejny już raz uczniowie z II LO gościli swoich rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej Gymnasium Heide – Ost w Niemczech. Program spotkania był bardzo napięty. Oprócz zwiedzania Nowogardu, Szczecina i Kołobrzegu uczniowie brali udział w podchodach w lesie, w spływie kajakowym Regą oraz w inscenizacji polskiego wesela. Uczestnikom bardzo podobała się nauka poloneza i wizyta w Publicznym Przedszkolu nr 3, gdzie dzieci z grupy Kaczuszki zatańczyły m.in. krakowiaka oraz pokazały w formie zabawy, co robią na dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego. Kolejnym ciekawym punktem programu wymiany był projekt historyczny „Skąd pochodzą nasi przodkowie?”, który koordynował nauczyciel historii pan Dietrich Vorpahl. Uczniowie grali również w baloniadę, obserwowali wybrane przez siebie zajęcia lekcyjne, grali w kręgle oraz rozwiązywali zagadki w escaperoomach.

Wspólnie spędzony tydzień był bardzo intensywny. Nowe przyjaźnie, przełamywanie bariery językowej oraz likwidacja stereotypów to tylko nieliczne przykłady na to, że takie spotkania są bardzo potrzebne.

We wrześniu uczniowie z II LO pojadą na rewizytę do Heide. Mamy nadzieję, że  to spotkanie będzie równie udane jak to w Nowogardzie.                                                                                                                                                                    M.S.

Majówka z Herbertem, czyli na archipelagach słów

 

Bądź wierny idź, czyli majówka z Herbertem - tak brzmiało hasło konkursu poświęconego życiu i twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów. Organizatorem było Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty; zadaniem uczestników przygotowanie dowolnej w formie inscenizacji teatralnej. Gala wręczenia nagród odbyła się 04 czerwca 2018 roku w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wśród nagrodzonych spektakli znalazł się projekt uczniów naszego liceum zatytułowany Na archipelagach . Grupa licealistów, wspomagana gościnnym udziałem absolwentów, zdobyła wyróżnienie i odebrała nagrodę z rąk Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pani Magdaleny Zarębskiej Kuleszy. Przygoda z Herbertem stała się kolejną, ciekawą, teatralno-literacką lekcją i wpisała się w cykl spotkań z panem Cogito. I chociaż wymowny tytuł Na archipelagach akcentuje ciągły brak zrozumienia, mimo mówienia tym samym językiem, warto sięgać do twórczości mistrzów, by słowa mogły zacząć znaczyć coś więcej.

W projekcie udział wzięli uczniowie: Weronika Gargulińska kl. Ic, Jakub Kazuba kl. IIa, Maria Korszeń kl. Ic, Wiktoria Pawłowska  kl. Ic oraz absolwenci: Michał Andrysiak, Maciej Kasprzak, Wojciech Koladyński. Opieka nad projektem: Izabela Koladyńska i Emilia Wierzbicka.

Uroczystość rozdania nagród uświetnił występ Macieja Kasprzaka i Grzegorza Ziółkowskiego.

I.K.