Herbert, Kołobrzeg i laur zwycięzcy!

Schyłek lata dla uczniów, którzy kochają słowo, to od kilkunastu już lat spotkania z panem Cogito w Kołobrzegu. Tegoroczna XIX Herbertiada zgromadziła w Regionalnym Centrum Kultury trzydzieścioro wykonawców z całej Polski. Nasze liceum w pięknym stylu reprezentowali: Wiktoria Pawłowska z klasy IIc i Jakub Kazuba z klasy IIIa. To właśnie Jakub zdobył trzecią nagrodę za interpretację wiersza Dałem słowo i dołączył do licznego grona laureatów tego konkursu z naszej szkoły. Trudna poezja Zbigniewa Herberta jest dla mówiących ją nie lada wyzwaniem, a jednak każdego roku nowi uczniowie mierzą się z tą wymagającą sztuką. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta na stałe już wpisał się w profil działań II LO.

Wielkie brawa dla obojga recytatorów!

I.K

Akcja segregacja! 2xwięcej, 2xszybciej

Sprzątanie Świata - 2018

 

21 września uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata 2018. Tegoroczna akcja była jubileuszową - to już dwudziesty piąty raz, gdy pokazujemy, że nie pozostajemy obojętni na czystość miejsca, w którym żyjemy!

Głównym celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, które jest kluczowym ze względu na lepsze wykorzystanie „zamrożonych” zasobów w odpadach. Tym sposobem wskazujemy na poszanowanie środowiska, konieczność oszczędzania energii i wody.

Co więcej, segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

Koordynatorem akcji Sprzątanie Świata 2018 na terenie gminy Nowogard był wydział GKMiOŚ, który zapewnił nam worki, jednorazowe rękawice oraz odbiór wszystkich zebranych śmieci.

 Opiekun SK LOP - Katarzyna Durska

Podchody

Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klasy IIA naszego liceum wzięli udział w grze terenowej o nazwie ,,Podchody”. Klasa została podzielona na dwa zespoły. Pierwsza grupa tzw. uciekinierów zabrała ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszała w drogę. Co jakiś czas uczniowie układali z patyków, szyszek, kamieni lub rysowali w ziemi kierunek swojej ucieczki. Oprócz strzałek i sygnałów umieszczali na trasie kartki z zadaniami. Przywiązywali je do gałęzi, wkładali do balonów rozwieszonych na drzewach lub przyciskali kamieniem. Wszystkie zadania były związane ze Świętem Niepodległości. Pytania dotyczyły Józefa Piłsudskiego, Legionów Polski, symboli narodowych. Wiele radości i uśmiechu na twarzy wywołały piosenki śpiewane przez naszych uczniów - ,,My Pierwsza Brygada” czy ,,Przybyli Ułani”. Grupa pościgowa wyruszyła 15-30 minut później. Musieli po drodze wykonać wszystkie przygotowane dla nich zadania i to udokumentować.

Po skończonej zabawie nastąpiła zamiana ról i tym razem to uciekający stali się goniącymi. Tak mile spędzony czas zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Uczniom należą się gratulacje za zaangażowanie i wiedzę jaką wykazali podczas wykonywania zadań.

I.S

Przez Sybir do Niepodległej

17 września uczniowie klasy IC uczestniczyli obchodach Dnia Sybiraka. Święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię. W dniu 17 września przypada również rocznica ataku Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej.

Uroczyste obchody rozpoczęły się na nowogardzkim cmentarzu pod pomnikiem Pamięci Sybiraków. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła m.in. Pani Franciszka Kobylińska, prezes nowogardzkiego Koła Związku Sybiraków. Pani Franciszka przypomniała zgromadzonym historię zesłań na „nieludzką ziemię”, podkreślając, że „w 100 rocznicę odzyskania niepodległości koniecznym jest, aby i z tamtych dawnych lat, o ofiarach Sybiru przypomnieć, bowiem ich walka i ofiara życia za naszą wolność również miała wpływ.” Podczas uroczystości zebrani wysłuchali Hymnu Sybiraków, a przedstawiciele władz miasta, uczniowie i mieszkańcy złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie w Bibliotece Miejskiej. Zaproszeni goście, w tym uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w projekcji filmu, który podkreślił   istotę pamięci o wszystkich tych, którzy kształtowali naszą przyszłość.