Wymiana uczniowska z Gymnasium Heide – Ost.

W dniach 14-21 września wzięliśmy udział w drugiej części wymiany ze szkołą partnerską Gymnasium Heide-Ost w Niemczech. Tym razem to my pojechaliśmy do Heide. Każdego dnia robiliśmy coś innego - raz zwiedzaliśmy Hamburg, innego dnia obserwowaliśmy odpływ Morza Północnego w oddalonej niecałe 20 km od Heide miejscowości Büsum,  byliśmy również w parku linowym w Hadermarschen oraz uczestniczyliśmy w wybranych lekcjach. Nie mogło zabraknąć spotkania z burmistrzem Heide, który bardzo ciepło przyjął naszą grupę. Wieczory spędzaliśmy razem lub z rodzinami goszczącymi. Każdy z nas na długo zapamięta tę wymianę, która dostarczyła ważnej życiowej lekcji, wiele wspomnień, poprawiła nasze umiejętności językowe i umocniła więzi pomiędzy uczniami z Nowogardu i Heide.

Ewa Dudzińska

Jak czytać pomniki?

20 września klasa IIc uczestniczyła w niecodziennej lekcji. Dwugodzinne zajęcia na temat czytania pomników dla klasy medialno-prawnej poprowadziła dr Karolina-Ćwiek Rogalska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Warsztaty odbyły się w ramach upowszechniania nauki i rozpoczęły cykl spotkań kulturoznawczych.

I.K.

Lato, muzy i dziennikarska przygoda

Wakacyjny czas, będący już dalekim wspomnieniem, był dla grupy uczniów i absolwentów naszej szkoły czasem szlifowania warsztatu dziennikarskiego. W ramach 22. FESTIWALU FILMU, MUZYKI I MALARSTWA LATO Z MUZAMI, w tym roku po raz pierwszy, odbywały się warsztaty dziennikarskie oraz powstała pierwsza w historii festiwalu gazeta festiwalowa. Gorący lipcowy tydzień był gorący podwójnie. Powstające w iście dziennikarskim ferworze artykuły pisane były właściwie całą dobę, czas poganiał, festiwalowe gwiazdy miały swoje prawa, do tego między warsztatami a pisaniem i przeprowadzaniem wywiadów trzeba było oglądać filmy oraz uczestniczyć w spotkaniach z twórcami. Dodatkowo na bieżąco pojawiały się relacje z każdego festiwalowego dnia na stronie internetowej LATA Z MUZAMI. Otwarcie festiwalu 20 lipca 2018 roku było jednocześnie datą wydania gazety. Radość i emocje udzielały się wszystkim, a gazeta okazała się prawdziwym sukcesem!

Autorzy gazety i uczestnicy warsztatów: Izabela Bojanowicz, Julia Drobińska, Weronika Gargulińska, Hanna Kosakiewicz, Amanda Puszcz, Wiktoria Szafran, Łucja Uhura oraz uczennice szczecińskich szkół: Jagoda Spór i Maria Syty.

( Pobierz gazetę )

Warsztaty prowadziły: Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska.

Piszących wspomagał Wojciech Koladyński.

Nad całością czuwał dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Spór.

I.K.

#Komórkomania

26 września 2018 roku w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się gala podsumowująca II edycję projektu „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom. W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze i przedstawiciele szkół. Szkoły otrzymały certyfikat „Szkoły za życiem”, a koordynatorzy akcji certyfikat „Pedagoga za życiem”. Certyfikaty wręczyła Pani Magdalena Zarębska–Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Spotkanie uświetnił występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Ciekawym punktem gali było wystąpienie Ani - biorcy szpiku kostnego, która otrzymała szansę na nowe życie i podczas spotkania wszystkim wolontariuszom podziękowała za ten dar.  

EB