Podchody

Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klasy IIA naszego liceum wzięli udział w grze terenowej o nazwie ,,Podchody”. Klasa została podzielona na dwa zespoły. Pierwsza grupa tzw. uciekinierów zabrała ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszała w drogę. Co jakiś czas uczniowie układali z patyków, szyszek, kamieni lub rysowali w ziemi kierunek swojej ucieczki. Oprócz strzałek i sygnałów umieszczali na trasie kartki z zadaniami. Przywiązywali je do gałęzi, wkładali do balonów rozwieszonych na drzewach lub przyciskali kamieniem. Wszystkie zadania były związane ze Świętem Niepodległości. Pytania dotyczyły Józefa Piłsudskiego, Legionów Polski, symboli narodowych. Wiele radości i uśmiechu na twarzy wywołały piosenki śpiewane przez naszych uczniów - ,,My Pierwsza Brygada” czy ,,Przybyli Ułani”. Grupa pościgowa wyruszyła 15-30 minut później. Musieli po drodze wykonać wszystkie przygotowane dla nich zadania i to udokumentować.

Po skończonej zabawie nastąpiła zamiana ról i tym razem to uciekający stali się goniącymi. Tak mile spędzony czas zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Uczniom należą się gratulacje za zaangażowanie i wiedzę jaką wykazali podczas wykonywania zadań.

I.S

Przez Sybir do Niepodległej

17 września uczniowie klasy IC uczestniczyli obchodach Dnia Sybiraka. Święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię. W dniu 17 września przypada również rocznica ataku Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej.

Uroczyste obchody rozpoczęły się na nowogardzkim cmentarzu pod pomnikiem Pamięci Sybiraków. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła m.in. Pani Franciszka Kobylińska, prezes nowogardzkiego Koła Związku Sybiraków. Pani Franciszka przypomniała zgromadzonym historię zesłań na „nieludzką ziemię”, podkreślając, że „w 100 rocznicę odzyskania niepodległości koniecznym jest, aby i z tamtych dawnych lat, o ofiarach Sybiru przypomnieć, bowiem ich walka i ofiara życia za naszą wolność również miała wpływ.” Podczas uroczystości zebrani wysłuchali Hymnu Sybiraków, a przedstawiciele władz miasta, uczniowie i mieszkańcy złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie w Bibliotece Miejskiej. Zaproszeni goście, w tym uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w projekcji filmu, który podkreślił   istotę pamięci o wszystkich tych, którzy kształtowali naszą przyszłość.

Wyjazd integracyjny

W dniu 13 września, około godziny 9:00 uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, wybrali się na swoją pierwszą wspólną wycieczkę integracyjną do nadmorskiego miasteczka -Dziwnówka.

Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności, odbył się tzw. „chrzest nad morzem”, polegający na różnorodnych grach i zabawach przy samym Bałtyku. Następnie wszyscy udaliśmy się na pyszny obiad. Po obiedzie czekały na nas różne atrakcje, takie jak basen czy gra w siatkówkę. Wieczorem cała grupa spędziła przyjemnie czas, jedząc ciepłe potrawy przy ognisku. Nie ominęły nas oczywiście otrzęsiny zorganizowane przez przedstawicieli samorządu szkolnego. Miłym podsumowaniem dnia była dyskoteka.

Następnego dnia po śniadaniu, uczniowie wybrali się na 100-minutowy spacer brzegiem morza aby uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Po bardzo przyjemnym spacerze ,cała grupa około godziny 11:00 ruszyła w drogę powrotną.

 Cały wyjazd był bardzo przyjemny oraz zintegrował wszystkich uczniów, aby mogli z przyjemnością spędzać czas ze sobą na szkolnych korytarzach i poza nimi, jak i oczywiście poczuć się lepiej w gronie swoich wychowawców.

 W. Lalik kl. IC

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących rozpoczęli rok szkolny 2018/2019. 
Dyrektor Leszek Becela powitał wszystkich uczniów i nauczycieli oraz przedstawicielkę Rady Miasta panią Annę Wiąz oraz  uświadomił uczniom  że będzie to rok wyjątkowy ponieważ w tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą uczestniczyć w uroczystościach organizowanych przez szkołę i Gminę Nowogard.