Lato, muzy i dziennikarska przygoda

Wakacyjny czas, będący już dalekim wspomnieniem, był dla grupy uczniów i absolwentów naszej szkoły czasem szlifowania warsztatu dziennikarskiego. W ramach 22. FESTIWALU FILMU, MUZYKI I MALARSTWA LATO Z MUZAMI, w tym roku po raz pierwszy, odbywały się warsztaty dziennikarskie oraz powstała pierwsza w historii festiwalu gazeta festiwalowa. Gorący lipcowy tydzień był gorący podwójnie. Powstające w iście dziennikarskim ferworze artykuły pisane były właściwie całą dobę, czas poganiał, festiwalowe gwiazdy miały swoje prawa, do tego między warsztatami a pisaniem i przeprowadzaniem wywiadów trzeba było oglądać filmy oraz uczestniczyć w spotkaniach z twórcami. Dodatkowo na bieżąco pojawiały się relacje z każdego festiwalowego dnia na stronie internetowej LATA Z MUZAMI. Otwarcie festiwalu 20 lipca 2018 roku było jednocześnie datą wydania gazety. Radość i emocje udzielały się wszystkim, a gazeta okazała się prawdziwym sukcesem!

Autorzy gazety i uczestnicy warsztatów: Izabela Bojanowicz, Julia Drobińska, Weronika Gargulińska, Hanna Kosakiewicz, Amanda Puszcz, Wiktoria Szafran, Łucja Uhura oraz uczennice szczecińskich szkół: Jagoda Spór i Maria Syty.

( Pobierz gazetę )

Warsztaty prowadziły: Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska.

Piszących wspomagał Wojciech Koladyński.

Nad całością czuwał dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Spór.

I.K.

#Komórkomania

26 września 2018 roku w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się gala podsumowująca II edycję projektu „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom. W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze i przedstawiciele szkół. Szkoły otrzymały certyfikat „Szkoły za życiem”, a koordynatorzy akcji certyfikat „Pedagoga za życiem”. Certyfikaty wręczyła Pani Magdalena Zarębska–Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Spotkanie uświetnił występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Ciekawym punktem gali było wystąpienie Ani - biorcy szpiku kostnego, która otrzymała szansę na nowe życie i podczas spotkania wszystkim wolontariuszom podziękowała za ten dar.  

EB

Herbert, Kołobrzeg i laur zwycięzcy!

Schyłek lata dla uczniów, którzy kochają słowo, to od kilkunastu już lat spotkania z panem Cogito w Kołobrzegu. Tegoroczna XIX Herbertiada zgromadziła w Regionalnym Centrum Kultury trzydzieścioro wykonawców z całej Polski. Nasze liceum w pięknym stylu reprezentowali: Wiktoria Pawłowska z klasy IIc i Jakub Kazuba z klasy IIIa. To właśnie Jakub zdobył trzecią nagrodę za interpretację wiersza Dałem słowo i dołączył do licznego grona laureatów tego konkursu z naszej szkoły. Trudna poezja Zbigniewa Herberta jest dla mówiących ją nie lada wyzwaniem, a jednak każdego roku nowi uczniowie mierzą się z tą wymagającą sztuką. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta na stałe już wpisał się w profil działań II LO.

Wielkie brawa dla obojga recytatorów!

I.K

Akcja segregacja! 2xwięcej, 2xszybciej

Sprzątanie Świata - 2018

 

21 września uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata 2018. Tegoroczna akcja była jubileuszową - to już dwudziesty piąty raz, gdy pokazujemy, że nie pozostajemy obojętni na czystość miejsca, w którym żyjemy!

Głównym celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, które jest kluczowym ze względu na lepsze wykorzystanie „zamrożonych” zasobów w odpadach. Tym sposobem wskazujemy na poszanowanie środowiska, konieczność oszczędzania energii i wody.

Co więcej, segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

Koordynatorem akcji Sprzątanie Świata 2018 na terenie gminy Nowogard był wydział GKMiOŚ, który zapewnił nam worki, jednorazowe rękawice oraz odbiór wszystkich zebranych śmieci.

 Opiekun SK LOP - Katarzyna Durska