Dzień liczby Pi

14 marca (3.14) tradycyjnie świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień liczby π”.

Program obchodów był bardzo bogaty. Uczniowie wzięli udział w wykładach pt. „Historyczna Liczba oraz „Świat Liczby w Informatyce”.

Jak co roku, odbył się również konkurs „Recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby”, w którym pierwsze miejsce zdobył Kacper Porada (III D Gim) – 288 cyfr; drugie miejsce – Wiktoria Woźniak (III E Gim) – 102 cyfry; trzecie miejsce – Roksana Sulima (III A Gim)- 90 cyfr.

Przygotowano również zagadki związane z liczbą  „Bądź jak detektyw” oraz prezentacje i piosenki związane z liczbą  na forum. Dla łasuchów były okrągłe ciasta i muffinki z ciekawostkami o liczbie  oraz możliwość zaprezentowania swojej kreatywności w tworzeniu jak największej liczby wyrazów z „pi”. Dla osób, które znalazły swoją datę urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym liczby  czekała słodka niespodzianka.

Program tegorocznych obchodów uświetnił pokaz klas drugich. Trzynastu ochotników najpierw ułożyło ze swoich ciał symbol π ≈ 3,14, a następnie 52 uczniów zaprezentowało ślimak liczbowy z rozwinięciem liczby.

Magdalena  Motała, Justyna Majcherczak, Maja Stelmaszak

Międzynarodowe TARGI TURYSTYCZNE ITB Berlin

 
  9 marca (sobota) uczniowie II LO i Gimnazjum Nr 2 wraz z opiekunami: Leszkiem Becelą, Markiem Dobrowolskim, Emilią Wierzbicką oraz Mają Stelmaszak wzięli udział w największych targach turystycznych na świecie.
Jak co roku w Berlinie było tego dnia ponad 10.000 wystawców ze 180 krajów. Wystawy były podzielone według kontynentów. Uczestnicy mogli wziąć udział w licznych pokazach, warsztatach i degustacjach przygotowanych przez poszczególne kraje.

Oprócz udziału na ITB zwiedziliśmy także panoramicznie Belin. Widzieliśmy m.in. Kościół Pamięci, Kolumnę Zwycięstwa, Plac Poczdamski, Reichstag, Bramę Brandenburską oraz aleję Unter der Linden,   

Wyjazd zdecydowanie poszerzył naszą wiedzę geograficzną i kulturoznawczą. Mogliśmy wykorzystać także w praktyce znajomość języków obcych, których uczymy się w szkole i które będziemy zdawać na egzaminie gimnazjalnym i maturalnym.

 Maja Stelmaszak

 

Przyjaciele dla Kacpra - koncert w NDK

 

W piątek 22 lutego, odbył się wyjątkowy koncert NDK i Przyjaciele dla Kacpra. Już po raz piąty mieszkańcy Nowogardu pokazali, że mogą i przede wszystkim potrafią pomagać w mistrzowskim stylu. Na sali widowiskowej zasiadł komplet, a na scenie wystąpiło ponad 150 artystów!  Koncert poprowadzili: dyrektor NDKu Aneta Drążewska oraz Pastor Cezary Komisarz. Gorące rytmy latino, które były tematem przewodnim nie pozwoliły nikomu bezczynnie siedzieć, co sprawiło, że koncert zamienił się w jedno wielkie serce bijące dla największej gwiazdy piątkowej nocy, czyli Kacpra. Na samej licytacji zebraliśmy 8.070 zł, a łączna zebrana kwota to aż 25.595.87 zł!

(ze strony Nowogardzkiego Domu Kultury)

 

XI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej

 

 

 

 

Uczennice II LO – Izabela Bojanowicz (I B), Natalia Pancewicz (III B) oraz Paulina Skubała (III C) wzięły udział w eliminacjach XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Organizatorem turnieju jest miesięcznik - magazyn psychologiczny "Charaktery".

Turniej rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, a zakończy się 30 marca wielkim finałem w Warszawie. W dniach 25–26 lutego wszyscy uczestnicy (prawie 1200 osób) wzięli udział w eliminacjach on­line. 100 uczniów z najlepszymi wynikami przeszło do finału. Będzie się on składać z dwóch części: pisemnego testu wiedzy psychologicznej oraz ustnego zadania problemowego – w drugiej części wezmą udział tylko ci uczestnicy, którzy najlepiej wypadną w teście pisemnym. Na zwycięzców czekają 3 indeksy na stacjonarne studia magisterskie na kierunku psychologia w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Uczennice naszej szkoły przygotowywały się do Turnieju już od kilku miesięcy, poznając podstawową terminologię psychologiczną oraz zgłębiając literaturę turniejową: książkę „Ja i inni” oraz artykuły publikowane w „Charakterach”, oznaczone specjalną pieczęcią. Zarówno problematyka konkursu, jak i forma były dla naszych licealistek zupełnie nowe, a konkurencja ogromna. Dziewczęta godnie reprezentowały szkołę i uzyskały całkiem niezłe rezultaty. Przede wszystkim pokazały kolegom i koleżankom, że warto próbować oraz odkrywać zupełnie nowe terytoria wiedzy. Być może zachęci to innych uczniów do wzięcia udziały w przyszłej edycji Turnieju. Zapraszamy !

Agnieszka Kokoszka