Obserwacja SUPERKSIĘŻYCA

 

14 listopada o godz. 20:15 uczniowie Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim obserwowali za pomocą szkolnego teleskopu astronomicznego niecodzienne zjawisko astronomiczne zwane "SUPERKSIĘŻYCEM".

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni,  gdzie osiąga on najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.


Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Uczniowie oprócz obserwacji, wykonali ciekawe zdjęcia Księżyca za pomocą aparatów wbudowanych w telefony komórkowe. Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych (niskiej temperatury i wiatru) obserwacje zakończyły się o godz. 21.00.

Szymon Grygowski

Święto Niepodległości

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

Józef Piłsudski

 

98 lat temu Józef Piłsudski powrócił do Polski. Rozpoczął wielką grę o najwyższą stawkę - Niepodległość Polski.  Aby uczcić to wydarzenie społeczność uczniowska wraz z nauczycielami  zgromadziła się  10 listopada na forum szkoły. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborców niepodległości. Wolność wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując szansę, którą stworzyła historia. Wielokrotnie atakowana, wymazywana z mapy, miażdżona, zgniatana, okradana.  Nikt jej nie szanował, każdy chciał zagarnąć jej ziemie ale Polska ciągle istnieje ! I ma się dobrze …

 Doniosłemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów. Dziękujemy Pani E. Bosiackiej za przygotowanie ekspozycji, która stanowiła tło apelu.

 

I Pędziwiatr, A. Kwiatkowska

 

Podaj rękę osobie niewidomej


7 listopada odbyły się niecodzienne warsztaty dla uczniów klasy 3C oraz 1A naszego liceum. Prowadzone one były przez przedstawicieli fundacji „ Szansa dla niewidomych” oraz niewidomą studentkę filologii angielskiej z Uniwersytety Szczecińskiego. Warsztaty te odbyły się w ramach projektu „III edycji zachodniopomorskich obchodów międzynarodowego dnia białej laski” oraz regionalny program promocji i wsparcia osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak obecnie funkcjonują osoby niewidome i jak radzą sobie w codziennym życiu. Poznali narzędzia ułatwiające im funkcjonowanie, mogli samodzielnie napisać swoje imię na maszynie brajlowskiej, pograć w warcaby dla niewidomych czy ułożyć kostkę Rubika. Paulina, jako osoba niewidoma od urodzenia, obecna studentka, bardzo chętnie i bez skrępowania odpowiadała na wszystkie pytania uczniów. Tak bezpośredni kontakt z osobą niewidomą był niezwykłą szansą na wzmocnienie swojej tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz wysłuchanie wskazówek jak możemy takim osobom pomóc spotykając ich na swojej drodze. Głównym hasłem przeprowadzonych warsztatów było hasło – integracja poprzez nowoczesną edukację, a szkoła otrzymała miano szkoły przyjaznej niewidomym.

Katarzyna Wasyluk

Podziękowania za kontakt ARISS


22 października 2016 odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Celem konferencji było zainteresowanie społeczeństwa: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do wykonania szkolnego kontaktu ARISS, po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ta miała na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie realizacji projektu. Był to doskonały moment na nawiązanie kontaktów i przyszłą współpracę.

Z rąk przewodniczącego konferencji, Sławomira SQ3OOK nasza szkoła otrzymała szczególne wyróżnienie za bezpośrednią łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Gratulacje i podziękowania odebrał szkolny koordynator projektu ARISS p. Szymon Grygowski SQ1SGR. Podziękowania otrzymał również Szkolny Klub Radioastronomii PZK im. Mikołaja Kopernika SP1KMK oraz operator kontaktu ARISS p. Janusz Tylkowski SP1TMN.

Jednym z punktów konferencji była prezentacja osiągnięć naszej szkoły związanych z projektem. Odbyła się również wystawa plakatowa zatytułowana „Droga ZSO Nowogard do kontaktu ARISS"

Szymon Grygowski