Nagroda specjalna dla ZSO w Nowogardzie za 20-lecie współpracy z Gymnasium Heide-Ost.

 

Sześć szkół z województwa zachodniopomorskiego, które od co najmniej 15 lat realizują współpracę z niemieckimi placówkami, otrzymało w czwartek 8 grudnia 2016 r. szczególne wyróżnienie.

Dyrektorzy  wybranych szkół odebrali wyróżnienie w postaci tabliczki okolicznościowej Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Szczecinie, działającej przy Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Okazją do uroczystości był jubileusz 20—lecia PNWM w Szczecinie. Nagrodzeni to: ZSO w Nowogardzie , III LO w Szczecinie, ZS w Policach, I LO w Koszalinie oraz Gimnazjum nr 2 w Świnoujściu.

Warto jest podkreślić, że nowogardzka szkoła jako jedna z trzech szkół w województwie zachodniopomorskim może pochwalić się  dwudziestoletnią współpracą z niemiecką szkołą placówką.

Uroczystość odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie. W czasie konferencji zostały zaprezentowane udane projekty realizowane przez wnioskodawców Jednostki Centralnej PNWM.

Ho Ho Ho…

 

 Jest gdzieś taki ktoś… Ktoś dla kogo wystarczy, że jesteś grzeczny. Postać, którą każdy rozpozna po jego białej brodzie, czerwonym stroju, worku pełnym prezentów i towarzystwie śnieżynek – Święty Mikołaj.

6 grudnia w progi naszej szkoły wstąpił Święty Mikołaj a wraz z nim świąteczny nastrój. Grzeczni uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali przez sympatycznego gościa obdarowani słodkim upominkiem.

Mikołaj bardzo dziękuje dorosłym pomocnikom z Rady Rodziców w przygotowaniu słodkiej niespodzianki.

 

Samorząd Uczniowski
Opiekunowie

JAK MÓWIĆ DO LUDZI I DO RZECZY?

Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.

Stanisław Jerzy Lec

Jak mówić, aby cię słyszano? Czy mówić do rzeczy, to to samo co mówić do rzeczy? Czy nasz wygląd ma znaczenie podczas wystąpień przed szerszą publicznością? Jak poradzić sobie z tremą? Co zrobić z rękoma, stojąc przed komisją? Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć Pan Stanisław Heropolitański. podczas spotkania warsztatowego z młodzieżą z naszej szkoły.

Warsztaty ze znanym lektorem, dziennikarzem, pracownikiem Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, rzecznikiem prasowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, ale przede wszystkim jednym z najlepszych lektorów w kraju Stanisławem Heropolitańskim, odbyły się 7 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie. W zajęciach wzięła udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi ludzie od profesjonalisty dowiedzieli się, że w komunikacji interpersonalnej mowa ciała, wygląd, ton głosu, ma olbrzymie znaczenie. W trakcie spotkania usłyszeli o wielu ciekawych szczegółach związanych z prowadzeniem prezentacji. Pan Stanisław uzmysłowił uczniom, że skuteczna komunikacja interpersonalna jest warunkiem sukcesu w wielu dziedzinach: od prezentacji maturalnej po relacje z kolegami w klasie i członkami rodziny. Praktyczne wskazówki, które praktyk public relations przedstawił, uzmysłowiły młodzieży jak skutecznie komunikować się, żeby zostać właściwie zrozumianym. Spotkanie przebiegło w przyjaznej, miłej atmosferze.

 

Planujemy przyszłość zawodową

5 grudnia na terenie naszego liceum odbył się cykl spotkań z przedstawicielką Uniwersytetu Szczecińskiego panią Anetą Szeremetą. Tegoroczni maturzyści rozpoczęli jednak zajęcia dotyczące planowania swojej kariery zawodowej od spotkań w nowogardzkiej filii Urzędu Pracy. Tam zajęcia polegały głównie na określeniu preferencji zawodowych oraz alternatyw w przypadkach gdy plany zawodowe trzeba będzie z jakichś powodów zmienić. Spotkanie z panią Anetą miało na celu zapoznać uczniów klas maturalnych z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego. Poznali bliżej kierunki najbardziej ich interesujące, dowiedzieli sięco trzeba zrobić aby się na nie dostać i jakie możliwości przyszłej pracy dają. Spotkania zawodoznawcze zostaną zakończone spotkaniem z przedstawicielem jeszcze jednej szczecińskiej uczelni wyższej, a mianowicie Akademii Morskiej, które już wkrótce.  

Katarzyna Wasyluk