Podziękowania za kontakt ARISS


22 października 2016 odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Celem konferencji było zainteresowanie społeczeństwa: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do wykonania szkolnego kontaktu ARISS, po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ta miała na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie realizacji projektu. Był to doskonały moment na nawiązanie kontaktów i przyszłą współpracę.

Z rąk przewodniczącego konferencji, Sławomira SQ3OOK nasza szkoła otrzymała szczególne wyróżnienie za bezpośrednią łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Gratulacje i podziękowania odebrał szkolny koordynator projektu ARISS p. Szymon Grygowski SQ1SGR. Podziękowania otrzymał również Szkolny Klub Radioastronomii PZK im. Mikołaja Kopernika SP1KMK oraz operator kontaktu ARISS p. Janusz Tylkowski SP1TMN.

Jednym z punktów konferencji była prezentacja osiągnięć naszej szkoły związanych z projektem. Odbyła się również wystawa plakatowa zatytułowana „Droga ZSO Nowogard do kontaktu ARISS"

Szymon Grygowski

Wycieczka na Wydział Informatyki ZUT

28 października 2016 klasa IA wraz z wychowawcą p. Szymonem Grygowskim odwiedziła Wydział  Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Celem wycieczki był udział klasy w dwóch wykładach. Pierwszy wykład „Jak powstaje system informatyczny czyli ... od analityka do wdrożeniowca”, który poprowadziła dr inż. Magdalena Krakowiak dotyczył zagadnienia związanego z powstawaniem, tworzeniem i wdrażaniem systemów informatycznych. Drugi wykład „Informatyk = Programista?” poprowadzony dr inż. Krzysztofa Michalaka dotyczył aspektów praktycznych wdrażania systemów informatycznych w takich dziedzinach życia jak finanse, prawo czy medycyna. Wykład zakończył się ćwiczeniami praktycznymi.

Ostatni etap pobytu na wydziale zakończył się zwiedzaniem serwerowni wydziału. Uczniowie mogli się zapoznać z parametrami sprzętowymi i programowymi serwerów oraz urządzeń sieciowych obsługujących wydział informatyki. Omówiony został każdy element serwerowni począwszy od modułów z których składają się serwery, poprzez macierze dyskowe a skończywszy na klimatyzacji pomieszczenia. Zmęczeni ale napełnieni wiedzą udaliśmy  się do Centrum Handlowego Galaxy na upragniony posiłek.

Szymon Grygowski