Lekcja historii w Sachsenhausen

 

8 czerwca tego roku uczniowie Gimnazjum nr 2, II Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie mieli możliwość brać udział w żywej lekcji historii na terenie obozu koncentracyjnego w centrum Oranienburga, którą przeprowadziła adiunkt dr Tomasz Ślepowroński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Obóz został założony przez hitlerowców w 1938 roku na północnym przedmieściu Sachsenhausen- fabryka śmierci. Ze względu na bliskość stolicy III Rzeszy spełniał on szczególną funkcję jako obóz modelowy i szkoleniowy. Mieściła się tu centralna administracja wszystkich obozów koncentracyjnych tzw. Inspektorat Obozów Koncentracyjnych.

W Sachsenhausen oraz jego ok. 100 podobozach przebywało blisko 200 tysięcy osadzonych. Byli to głównie więźniowie polscy i radzieccy. Wśród polskich ofiar można tam spotkać nazwiska wielu intelektualistów (np. profesorów uczelni krakowskich), duchownych i przywódców polskiego podziemia. Jednym z najbardziej znanych był dowódca Armii Krajowej generał Stefan Grot-Rowiecki na jego symbolicznym grobie, który został odsłonięty 4 listopada 2014 roku uczniowie złożyli wiązankę kwiatów tym samym upamiętniając jego śmierć.

22 kwietnia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz wojska Armii Czerwonej. W latach 1945 – 1950 części obozu służyły radzieckiej tajnej policji jako obóz specjalny.

Tak wspaniałą lekcję zawdzięczamy Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Ta lekcja była prezentem dla naszych uczniów, którzy uczestniczyli przez cały rok w lekcjach muzealnych, a dla nauczyciel za zachęcanie do poznawania tej bliskiej i dalekiej historii.

I.Pędziwiatr, A.Kopycińska, M. Dobrowolski, D. Ścibor

„Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”

 

9 czerwca 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbył się VII Turniej Historyczny „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle” organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. II Liceum Ogólnokształcące reprezentowała drużyna „Pierwsi w kolejce” w składzie: Wiktoria Bucoń, Amanda Puszcz i Dominik Konieczny z klasy IIC. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi polityki, kultury, sportu oraz społeczeństwa okresu PRL. Nie zabrakło zadań muzycznych i filmowych. Uczniowie musieli wykazać się szeroką znajomością epoki wykraczającą poza wiedzę podręcznikową. Zmaganiom z zadaniami towarzyszyła przede wszystkim  dobra zabawa oraz atrakcyjne nagrody.

 A.S.

Szlakiem okolicznych gimnazjów

 

Tak można nazwać akcję promocyjną II LO przeprowadzoną przez wychowawców przyszłych klas pierwszych i licealistów w ciągu ostatniego miesiąca. Reklama szkoły skierowana do uczniów klas trzecich gimnazjów miała na celu zachęcenie jak największej ilości osób do wkroczenia w progi naszego liceum. Zorganizowano dziesięć spotkań w dziewięciu szkołach – gimnazja w: Nowogardzie, Płotach, Radowie, Osinie, Maszewie, Dobrej i Golczewie.

Prezentacja multimedialna zapoznająca z ofertą szkoły połączona z komentarzem odsłaniającym kulisy nauki, działalność dydaktyczną, pozalekcyjną, możliwości rozwoju, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dodatkowo cukierki z logo liceum osłodziły atmosferę, a rozmowy z naszymi licealistami obalały krążące mity.

Czekamy na kolejne podania i obiecujemy wywiązać się z wyborczych obietnic.

I.K.

Po literacki laur do Katowic!

 

Aleksandra Pietrzykowska, uczennica klasy II a, została laureatką XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Gala wręczenia nagród odbyła się 5 czerwca w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W konkursie wzięło udział 529 uczniów z całej Polski. Ola za pracę na temat: "Nie wszystko, co się liczy, może być policzone, nie wszystko, co może być policzone, liczy się", otrzymała trzecią nagrodę. W konkursie doceniono literackie umiejętności, ale także humanistyczną kulturę, znajomość literatury i filmu. Należy dodać, że katowicki konkurs wpisał się już na dobre w literacką tradycję naszego liceum i Ola dołączyła do zaszczytnego grona laureatów.

Gratulacje!

I.K.