Pokaż nam język

 

Uczniowie: Anton Koziol (kl. IB), Maciej Maziarz (kl. IC), Marcin Sosnowski (kl. IIA), Julia Drobińska (kl. IIB) i Sebastian Feledyn (kl. IIC) wzięli udział w ogólnopolskich półfinałach konkursu „Pokaż nam język”, do którego zakwalifikowało się 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.

Zadania konkursowe tej części polegały na udzieleniu odpowiedzi w formie wypracowania  w języku angielskim na dwa pytania otwarte nawiązujące do zakresu tematycznego XVII edycji konkursu którym jest „Społeczeństwo wielokulturowe jako wyzwanie XXI wieku”.

 Jak trudne, a zarazem interesujące, były te pytania możecie zobaczyć poniżej.

 1. Jak wzrastanie w wielokulturowym społeczeństwie może przygotować młodego obywatela do dorosłego życia?
 2. Szkoła jest miejscem, w którym kształtują się postawy tolerancji wobec różnych kultur? Jakie zajęcia lub projekty pozalekcyjne najlepiej nadawałyby się do rozwijania takiej postawy? Czy w Twojej szkole przedstawiciele innych kultur czuliby się swobodnie?
 3. Europa jako cel „wędrówki ludów” – szanse i zagrożenia. Jakie jest twoje nastawienie do ruchów migracyjnych? Jakie mogą być, w dłuższej perspektywie,” pozytywne konsekwencje ruchów migracyjnych? Jakie widzisz zagrożenia migracji do krajów europejskich?
 4. Gdybyś miał zamieszkać na stałe w kraju wielokulturowym, takim jak Niemcy czy Wielka Brytania, jakie byłoby Twoje nadzieje i/lub obawy?

Po tym etapie najwyższą punktację uzyskał Sebastian i uplasował się na 30 pozycji w kraju.

Gratulujemy.

 BB

Zajęcia terenowe z geografii

Równina Nowogardzka - zajęcia terenowe z geografii.

Przemierzaliśmy rowerami Równinę Nowogardzką rozpoznając typowe cechy krajobrazu młodoglacjalnego: drumliny, kemy, rynny glacjalne, eratyki i jeziora polodowcowe.

Egzaminy certyfikacyjne w ramach Lokalnej Akademii CISCO

 

5 i 7 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się egzaminy certyfikacyjne IT-Essentials w ramach działania Lokalnej Akademii CISCO. Do egzaminu przystąpiło 26 uczniów klasy II i 4 uczniów klasy III o profilu matematyczno-politechnicznym.

Certyfikat IT Essentials to międzynarodowy dokument potwierdzający umiejętności zawodowe. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems.

Certyfikat IT Essentials zapewnia:

 • Podwyższenie poziomu umiejętności z zakresu budowy i obsługi komputera,
 • Posiadanie kwalifikacji uznawanych na świecie,
 • Poprawę zawodowych perspektyw i mobilności,
 • Dostęp do materiałów i programów, m.in.:
  • CISCO VIRTUAL DESKTOP - Symulator komputera stacjonarnego,
  • CISCO VIRTUAL LAPTOP - Symulator komputera mobilnego,
  • CISCO PACKET TRACER - Zaawansowane narzędzie do budowy i symulacji sieci komputerowych.

Najwyższy wynik z egzaminu finałowego 96,7% oraz z całego kursu 98,3% zdobył uczeń klasy III Mateusz Tamborski. Egzaminy odbywały się pod opieką certyfikowanego instruktora Lokalnej Akademii CISCO p.Szymona Grygowskiego. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się 23 czerwca.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie II Liceum Ogólnoksztąłcącego będą mogli zdobyć dodatkowy certyfikat Lokalnej Akademii CISCO w ramach kursu CCNA Routing & Switching potwierdzającego specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi i telekomunikacyjnymi.

Szymon Grygowski

Pomorska Liga Historyczna

06 czerwca 2017 w Stargardzie odbył się finał Pomorskiej Ligii Historycznej. Konkurs organizowany był przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Drużyna w składzie: Agata Kubacka, Paulina Skubała, Kamila Jaszcz, Dawid Margas, Przemysław Rogin, Jakub Białczak i Oskar Kołodziej, ostatecznie uplasowała się na 6 miejscu.

Konkurs podzielony był na etapy.  Pierwszy etap odbył się w styczniu i sprawdzał wiedzę teoretyczną uczestników. Następnie do wykonania był projekt związany z reliktem z naszego regionu. W trzeciej rundzie wcieliliśmy się w organizatorów gry miejskiej, co zresztą pomogło nam w sprawnym działaniu w następnym etapie, gdzie staliśmy się uczestnikami właśnie takiej gry na terenie Stargardu. Efekty naszej pracy możecie podziwiać na założonym przez nas blogu https://historycznynowogard.blogspot.com. Pomorska Liga Historyczna przede wszystkim wzbudziła w nas chęć poznania historii terenów pomorza zachodniego  oraz otworzyła na wszelkiego typu akcje społeczne. Te kilka miesięcy, to nie tylko wiedza teoretyczna, ale również: spotkania, wywiady, tworzenie filmów  czy zdobywanie informacji. I choć nie udało nam się wygrać wycieczki, to na pewno jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. No i udało nam się załapać  do kroniki! https://szczecin.tvp.pl/32559204/final-pomorskiej-ligi-historycznej