Zamkowe spotkania z poezją i muzyką

 Finał wojewódzki 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbył się 26 kwietnia 2019 roku, tradycyjnie już, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie spotkali się najlepsi recytatorzy z województwa zachodniopomorskiego wyłonieni w drodze eliminacji. II LO pięknie i godnie reprezentowali: Jakub Kazuba – tegoroczny maturzysta, Ewa Soroka – ucz. kl. Ib, debiutująca w tym konkursie oraz Wiktoria Pawłowska – (kl. IIc), która zdobyła wyróżnienie. W Turnieju Poezji Śpiewanej wystąpiła Weronika Lalik (kl. Ib), której akompaniowali: Aleksandra Kulinicz (kl. Ib) - pianino, Nikola Bartnicka (kl. Ia) - skrzypce oraz Szymon Koko (kl. Ia) – bębenek. Wykonanie ballad Bolesława Leśmiana do autorskiej muzyki Weroniki spotkało się z dużym uznaniem i bardzo ciepłym przyjęciem, a zespół został rekomendowany przez jury do Włocławka, gdzie odbędzie się finał turnieju. Słowo, muzyka, wrażliwość, dobre emocje, spotkanie z innymi ludźmi o podobnych talentach i pasjach, uwagi jurorów – aktorów, to kolejna ważna artystyczna lekcja.

IK   

Spotkanie młodzieży z miast partnerskich, Nowogard – Heide

 W dniach 14-19 kwietnia uczniowie Gimnazjum nr 2 oraz II LO wzięli udział w spotkaniu młodzieży z miast partnerskich, które odbyło się w Heide (Niemcy). Oprócz naszych gimnazjalistów i licealistów w imprezie uczestniczyli także uczniowie ze szkoły w niemieckim Anklam oraz mieszkańcy Heide.

 Poza uczestnictwem w wybranych przez siebie trzydniowych warsztatach (taniec, warsztaty radiowe, zajęcia z pożarnictwa) osoby biorące udział w spotkaniu mogły skorzystać z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Między innymi odwiedziliśmy pobliskie miasteczko Husum, gdzie spędziliśmy popołudnie i wieczór w „Fun – Center”, rozgrywając mecze mini golfa oraz tocząc laserowe bitwy w czarnym świecie. Wtorkowe przedpołudnie spędziliśmy w lokalnym aquaparku, a w środę odbyła się wycieczka nad Morze Północne, podczas której zobaczyliśmy jedną z najbardziej znanych budowli tego regionu – zaporę Eidersperrwerk. Mimo dość wietrznej pogody popłynęliśmy w krótki rejs statkiem, podczas którego mogliśmy obserwować połów krabów. Z portu przespacerowaliśmy się do multimedialnego centrum przypływów i odpływów na Morzu Północnym, gdzie mogliśmy bliżej poznać specyfikę tego zjawiska.

Spotkanie zakończyło się wspólnym wieczorem przygotowanym przez wszystkich uczestników, podczas którego każda z grup mogła zaprezentować czego nauczyła się na realizowanych przez siebie warsztatach.

Z każdym dniem pobytu w Heide bariera językowa stawała się coraz mniejszym problemem. Poza tym zawsze mogliśmy liczyć na pomoc naszych nastoletnich tłumaczy – Oli, Marysi i Jana, którzy bardzo zaprzyjaźnili się z całą polską grupą. Chyba wszyscy zgodzą się, że wyjazd należał do bardzo udanych i miło spędziliśmy przedświąteczny tydzień.
 Heide – dziękujemy.Smile

AK

O dwojgu ludzieńkach ballada bezludna

O dwojgu ludzieńkach ballada bezludna

Spektakl pod takim tytułem pokazali uczniowie II LO w trakcie dnia otwartego szkoły, 04 kwietnia 2019 roku, dla młodszych kolegów z okolicznych szkół, ich pedagogów i rodziców. Opowieść o miłości i śmierci, o spotkaniach i rozstaniach opowiadana, wyśpiewywana i wygrywana, wzruszyła widownię, a występującym przyniosła radość i satysfakcję. W spektaklu wystąpili: Ada Ochocka – gościnnie (gimnazjum), Weronika Kozieł (kl. IIc), Nikola Bartnicka (kl. Ia), Weronika Lalik (kl. Ib), Aleksandra Kulinicz (kl. Ib), Ewa Soroka (kl. Ib), Jakub Kazuba (kl. IIIa), Wiktoria Pawłowska (kl. IIc), Szymon Koko (kl. Ia).

IK

#komórkomania, czyli szansa na nowe życie

 

„Miarą twojego człowieczeństwa

jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

 (ks. Mieczysław Maliński)

 28 marca 2019 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w akcję „ZACHODNIOPOMORSKA #KOMÓRKOMANIA”. Pełnoletni uczniowie mieli możliwość zarejestrowania się w banku potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi. Rejestracja poprzedzona została spotkaniami wolontariuszy z młodzieżą na lekcjach wychowawczych i przeprowadzeniem akcji edukacyjno-informacyjnej na temat dawstwa szpiku. Uczniowie, rejestrując się, zwiększyli szansę na powrót do zdrowia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, na nowe życie.

 Akcja przebiegła sprawnie dzięki współpracy z fundacją DKMS oraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły. Wszystkim osobom wspierającym akcję DZIĘKUJEMY.

 Szczególne podziękowania należą się wolontariuszkom: Ewie Soroce i Aleksandrze Kulinicz (kl. IB), Malwinie Majewskiej i Nikoli Paszkiewicz (kl. IIB), Wiktorii Górskiej i Casandrze Singer (kl. IIC) za zaangażowanie w organizację tego dnia.

 E. Baran