Tajemnice naszej żywności.

3 listopada 2017 uczniowie klasy II B pod opieką pań: Elżbiety Baran i Elżbiety Lignarskiej pojechali na biologiczne warsztaty do Centrum Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Szczecińskiego w Małkocinie. Tematem zajęć było wykrywanie związków organicznych w żywności.

Warsztaty składały się z dwóch części. W pierwszej zajęliśmy się wykrywaniem skrobi w: ziemniakach, kukurydzy, jabłkach i jogurcie za pomocą odpowiedniego odczynnika - płynu Lugola. Przygotowane przez nas preparaty obserwowaliśmy pod mikroskopem, nieźle się przy tym bawiąc. Z ciekawością oglądaliśmy, jak skrobia zawarta w badanych produktach, różni się od siebie kształtem, wielkością a nawet kolorem. Następnie wykrywaliśmy cukry redukujące - glukozę i fruktozę, w często przez nas pitym soku owocowym. W tym celu dodaliśmy do niego wodorotlenek sodu oraz siarczan (VI) miedzi (II) i ogrzewaliśmy go w gorącej łaźni wodnej. Końcowe pomarańczowo-ceglaste zabarwienie potwierdziło obecność tych cukrów w naszym soku.

W drugiej części zajęć wykrywaliśmy białko w produktach żywnościowych. W tym celu przeprowadziliśmy reakcję biuretową z wykorzystaniem odczynników: NaOH i CuSO4. Te produkty, które zawierały badany związek, zmieniły kolor z niebieskiego na fioletowy (biały ser, fasola, jogurt), pozostałe produkty nie zmieniły koloru. Następnie badaliśmy obecność lipidów w nasionach słonecznika, dyni, w orzechach laskowych i w ryżu. Ostatnie zadanie dotyczyło izolacji i rozdziału barwników zawartych w liściach mniszka lekarskiego. Rozdzieliliśmy je za pomocą techniki chromatografii bibułowej, w wyniku której barwniki przesuwały się wzdłuż bibułki, układając się w paski kolorów, od niebiesko-zielonych i żółto-zielonych chlorofili po żółte ksantofile. Było to moim zdaniem najciekawsze z doświadczeń, które tego dnia przeprowadziliśmy.

W krótkiej przerwie między częściami zajęć mogliśmy zjeść drugie śniadanie, posłuchać pięknej gry na pianinie naszych koleżanek lub pospacerować po parku otaczającym pałacyk. Zajęcia tak bardzo nam się podobały, że postanowiliśmy pojechać tam jeszcze raz w drugim semestrze.

Aleksandra Wichurska

„Zachodniopomorska #Komórkomania”

 

23 października 2017 roku w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyło się spotkanie podsumowujące akcję „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Akcja miała na celuzwiększenie świadomości uczniów dotyczącej dawstwa szpiku.Organizatorem spotkania było Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Fundacja DKMS. W tegorocznej akcji uczestniczyło 27 szkół. Wszystkie szkoły zostały zaproszone na uroczystą galę. II Liceum Ogólnokształcące reprezentowały uczennice z klasy III B -Wiktoria Kozłowska i Natalia Watermann wraz z koordynatorem – panią Elżbietą Baran i panią wicedyrektor Elżbietą Janiak.  Podczas spotkania przedstawione zostały najważniejsze informacje o dawstwie szpiku, omówione zostały sposoby pobierania komórek macierzystych. Ciekawym punktem spotkania była wypowiedź dawcy, która jest świadectwem na to, że oddanie komórek macierzystych to poświęcenie, a zarazem radość i wzruszenie spowodowane pomocą innym.

Na koniec Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Pani Magdalena Zarębska – Kulesza wręczyła przedstawicielom każdej szkoły certyfikat „Szkoły za życiem”, natomiast koordynatorowi certyfikat „Nauczyciela za życiem”. Po zakończonym spotkaniu wszyscy udali się na mały poczęstunek. Wróciliśmy do domu pełni radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

 Wiktoria Kozłowska

Licealiści na Ślubie

Teatr w najlepszym wydaniu, czyli licealiści na Ślubie  w Teatrze Współczesnym.

Tegoroczny sezon teatralny w II LO rozpoczął piękny, nostalgiczny i wzruszający spektakl absolwentów pt. Wracam do domu. Po rodzimej produkcji, przyszła pora na występy gościnne. Pierwszy teatralny wyjazd licealistów z klasy IC okazał się nie lada wyzwaniem. Obsypany nagrodami Ślub Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz to spektakl trudny, wymagający i jak na autora filozofii Formy przystało - zaskakujący. Widzowie śnili razem z bohaterami i aktorami i długo jeszcze po spektaklu zastanawiano się czy to jeszcze teatr, czy już rzeczywistość?  

IK

Profesor Oświaty w II LO

W poniedziałek, 16 października br. z udziałem Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Podczas wydarzenia najlepsi uczniowie z całego kraju odebrali z rąk Premier Beaty Szydło stypendia Prezesa Rady Ministrów. Nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji zostały wręczone odznaczenia państwowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Ponadto 20 nauczycieli zostało wyróżnionych tytułem Honorowego Profesora Oświaty. Ten najwyższy tytuł w polskiej oświacie nadawany jest nauczycielom za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Tytuł Profesora Oświaty otrzymała również nauczycielka naszej szkoły, Izabela Koladyńska, która ogromną pasja i zaangażowaniem od lat pracuje w zawodzie nauczycielskim.

W ciągu 28 lat pracy nauczycielki jej uczniowie ponad 100 razy sięgali po nagrody w zmaganiach: literackich, polonistycznych, literaturoznawczych i filozoficznych na etapie wojewódzkim i centralnym. 13 wychowanków zdobyło tytuł laureata lub finalisty olimpiad przedmiotowych etapu centralnego (w tym I miejsce z maksymalną ilością punktów w XXXVI Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego).

 Ponadto nauczycielka prowadzi nieprzerwane działania na niwie konkursów recytatorskich i turniejów poezji śpiewanej. Od ponad 23 lat uczniowie polonistki zdobywają laury w najważniejszych wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach kultury żywego słowa. Wśród jej wychowanków można odnaleźć ponad 90 wykonawców, którzy w zmaganiach recytatorskich i turniejach poezji śpiewanej zdobywali czołowe miejsca i wyróżnienia. Wielu z nich przygodę ze słowem i muzyką rozpoczętą pod skrzydłami nauczycielki, kontynuuje w dorosłym życiu.

 Ważnym przedsięwzięciem jest stworzenie amatorskiej przestrzeni artystycznej, która na stałe wpisała się w kulturalny profil miasta. Przestrzeń ta obejmuje profesjonalną salę teatralną z zapleczem (która mieści się w II LO, a powstała z inicjatywy polonistki) i szereg działań nazwanych Nowogardzkim Amatorskim Ruchem Artystycznym. Przygotowane przez Izabelę Koladyńską spektakle obejrzało tylko w ostatnich 13 latach ponad 1700 osób; każdy z nich jest na wysokim poziomie artystycznym, który znacznie przewyższa standardowe działania szkolne.