Wykrywanie środków odurzających.

10 marca 2017 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących w ramach prowadzonej profilaktyki uzależnień zorganizował spotkanie wykładowo-pokazowe na temat konsekwencji posiadania środków odurzających oraz sposobów ich wykrywania, którego prowadzącymi byli funkcjonariusze szczecińskiej placówki Straży Granicznej: kpt. SG Arkadiusz Sobański oraz sierż. szt. SG Artur Kiedrowicz. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz wykrywania narkotyków z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonego psa tropiącego, który zdobył serca publiczności i przez pozostałą część spotkania pozostawał w centrum zainteresowania. Funkcjonariusze opowiedzieli o specyfice swojej pracy, przedstawili uczniom rodzaje środków odurzających, które również zaprezentowali oraz wyjaśnili konsekwencje prawne ich posiadania. Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, na które prowadzący udzielali bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

Pozostaje wierzyć, że przekazana wiedza pozostanie w głowach uczniów na bardzo długi czas a świadomość konsekwencji zdrowotnych i karnych ochroni ich przed chęcią spróbowania bądź samego posiadania środków odurzających.

 Małgorzata Martyniuk

Kochają słowo


Zakończyła się trzecia edycja konkursu ogłoszonego przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczny temat brzmiał Mój język ojczysty, czyli najtrudniejsze jest słowo. Jury składające się z językoznawców, literaturoznawców, historyków i teoretyków literatury, nagrodziło kilkanaście prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Wśród laureatów – miłośników polszczyzny - znalazły się, podobnie jak w roku ubiegłym, uczennice naszej szkoły: Aleksandra Pietrzykowska (kl. IIa), Antonina Misiewicz (kl. IIa) i Dominika Rasińska (kl. IIIb). Wyróżnione prace zostały opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie. Wielkie gratulacje dla uczennic, których refleksja nad wartością słowa jest potwierdzeniem tezy, że piękno języka, kultura słowa, sztuka wyrażania myśli, otwierają na piękno świata i na drugiego człowieka.  

I.K.     

NDK i przyjaciele dla Nadii

"Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego

z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym."

 Barbara Bush (żona Georga H.W. Busha)

Kolejny raz pokazaliśmy wielkość naszych serc oraz naszych portfeli wspólnie z całą społecznością uczniowską jaki i gronem pedagogicznym włączyliśmy się do akcji „NDK i przyjaciele dla Nadii”.

Przez dwa tygodnie zbieraliśmy pieniążki do puszki, które później  były przekazane rodzicom małej Nadii  podczas koncertu charytatywnego 3 lutego 2017 roku.

Koncert był ciekawym doświadczeniem dla grona pedagogicznego naszej szkoły. Godziny prób i wspólne wymyślanie strojów wszystko po to, aby przyciągnąć jak największą liczbę mieszkańców naszego miasta na koncert podczas którego odbyła się licytacja na rzecz Fundacji Dzieciom – Nadia.

Informacja własna

Pomorska Liga Historyczna

25 stycznia 2017r. pięcioro uczniów z klasy IC naszego liceum wzięło udział w pierwszej rundzie Pomorskiej Ligi Historycznej. Tematyka obejmowała dzieje historyczne Pomorza Zachodniego w latach 1945-1989. Pierwsza runda odbyła się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i składała się z trzech etapów: sprawdzianu pisemnego składającego się z pięciu pytań opisowych, quizu złożonego z trzydziestu pytań zamkniętych oraz konkursu „detektyw historii” w którym na podstawie podanego opisu do odgadnięcia była postać historyczna. W rywalizacji brały udział 23 drużyny z całego województwa, a nasza w składzie: Agata Kubacka, Paulina Skubała, Kamila Jaszcz, Dawid Margas i Oskar Kołodziej, zajęła 7 miejsce. Jednak to dopiero początek, ponieważ konkurs składa się z 4 etapów, a jego rozstrzygnięcie nastąpi dopiero w czerwcu.

Uczestnicy