Spotkanie z Bronką Nowicką

„architekt pamięci”

16 listopada o godz. 9.00 uczniowie naszego liceum w Bibliotece Miejskiej w Nowogardzie mieli niepowtarzalną okazję, by zapytać, „co poeta miał na myśli”. Bronkę Nowicką- laureatkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, O swojej książce mówi : „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe – Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka."

Autorka spis rzeczy umieściła nie na końcu, a na początku książki "Nakarmić kamień". Następnie snuje ponad czterdzieści krótkich opowieści, portretów rzeczy i ludzi, wypełnionych szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, w których kwestionuje i podważa zastałe hierarchie.

"Istnieje dowiedziona naukowo koincydencja między pamięcią a językiem. Gdy człowiek (dziecko) staje się istotą językową, wspomnienia zaczynają nabierać charakteru związanego z wewnętrznym monologiem i komunikacją za pomocą mowy. Przestają być statycznymi obrazami lub ich strzępami. Ruszają. Przybierają postać scen i epizodów. Stają się giętkie, płynne, pojemne, jak sam język. W tym samym momencie zatrzaskują się drzwi prowadzące do wspomnień z okresu przed językowego. Te wspomnienia istnieją, ale nie można się do nich dostać, bo pamięć nie słucha swojego właściciela, tylko architekta. Jeśli język jest architektem pamięci, być może to, co jest budowane w języku, powstaje wyłącznie ze wspomnień – krzyżowanych, deformowanych, nawarstwianych. Jeśli zaś przyjmiemy, że zamieszkujemy  w języku, to musimy uznać wszystko, co powstaje – a nie tylko to, co zrobione z materii języka – za wywiedzione z pamięci."


[Bronka Nowicka w rozmowie z Katarzyną Fetlińską, materiały wydawcy]

Bronka Nowicka, reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka, poetka. Urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej pola inspiracji, eksploracji, twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Związała się z trzema miastami – Częstochową, Warszawą i Krakowem. Reżyserowała przedstawienia teatralne na scenach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.  Jest laureatka Nagrody Literackiej Nike 2016 za debiutancki tom poetycki "Nakarmić kamień".

O Bronce Nowickiej

 

O ratowaniu ....

O Ratowaniu Ludzkiego Życia Wiedzą Najwięcej.

 

16 listopada 2016 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego reprezentowali szkołę w kolejnej edycji powiatowego konkursu „Pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych przypadkach”. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności ratujących życie, kształcenie odruchu niesienia pomocy w nagłych wypadkach a dzięki temu pokonanie bariery nieśmiałości oraz przyjęcie aktywnej postawy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Organizatorem byli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie. Konkurs składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczną stanowił test, który uczestnicy pisali indywidualnie. Umiejętności praktyczne uczniów sprawdzane były przez pracowników służby zdrowia na czterech stacjach symulacyjnych. Zadania w tej części wykonywane były przez całą drużynę. Nasza reprezentacja: Agnieszka Sarzyńska (IIIA), Dominika Rasińska (IIIB), Małgorzata Pakulska (IB) i Filip Olejnik (IB) doskonale sobie z nimi poradziła, zajmując I miejsce. Życzymy drużynie dalszych sukcesów w tej jakże ważnej dziedzinie naszego życia.

 

Elżbieta Baran

 

Obserwacja SUPERKSIĘŻYCA

 

14 listopada o godz. 20:15 uczniowie Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim obserwowali za pomocą szkolnego teleskopu astronomicznego niecodzienne zjawisko astronomiczne zwane "SUPERKSIĘŻYCEM".

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni,  gdzie osiąga on najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.


Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Uczniowie oprócz obserwacji, wykonali ciekawe zdjęcia Księżyca za pomocą aparatów wbudowanych w telefony komórkowe. Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych (niskiej temperatury i wiatru) obserwacje zakończyły się o godz. 21.00.

Szymon Grygowski

Święto Niepodległości

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

Józef Piłsudski

 

98 lat temu Józef Piłsudski powrócił do Polski. Rozpoczął wielką grę o najwyższą stawkę - Niepodległość Polski.  Aby uczcić to wydarzenie społeczność uczniowska wraz z nauczycielami  zgromadziła się  10 listopada na forum szkoły. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborców niepodległości. Wolność wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując szansę, którą stworzyła historia. Wielokrotnie atakowana, wymazywana z mapy, miażdżona, zgniatana, okradana.  Nikt jej nie szanował, każdy chciał zagarnąć jej ziemie ale Polska ciągle istnieje ! I ma się dobrze …

 Doniosłemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów. Dziękujemy Pani E. Bosiackiej za przygotowanie ekspozycji, która stanowiła tło apelu.

 

I Pędziwiatr, A. Kwiatkowska